Mezinárodní festival pantomimy
neslyšících
Jindřich Zemánek
Ve dnech 10. až 15. listopadu v Brně a 11. listopadu 2009 v Ostravě proběhl XX. ročník Mezinárodního festivalu pantomimy neslyšících. Jeho pořadatelé (Svaz neslyšících a nedoslýchavých v České republice, Evropské centrum pantomimy neslyšících a Ostravský spolek neslyšících pod záštitou České komise pro UNESCO za finanční podpory Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury ČR a statutárních měst Brna a Ostravy) přizvali k účasti osm souborů z pěti zemí.
Festival probíhá tradičně v Brně, ale už v roce 2007 se potvrdilo, že pantomima neslyšících má své diváky i v Ostravě, a tak i letos jedna část jubilejního ročníku proběhla tam. V místním, téměř vyprodaném, domě kultury se představili zástupci souborů Radivoj Popovič z Beogradu (Srbsko), čeští a slovenští studenti z DIFA JAMU Brno a Pantomima S.I. Brno. Hostem večera byl Josef Tichý, profesionální mim divadla IMAGE z Prahy. Programem provázel konferenciér pan Jan V. Kratochvíl. Vystoupení mělo velký divácký ohlas.
V divadle Bolka Polívky v Brně festival otevřelo divadlo De Haerne Club Kortrijk z Belgie, které uvedlo pantomimickou inscenaci Kancelář, která přinesla na jeviště problematiku neslyšících v zaměstnání mezi slyšícími. Dále vystoupili sólisté divadla Ruch z Minska (Bělorusko) s představeními Dirigent a Pavouk. Běloruský soubor obecně preferuje imaginativní pantomimu osmdesátých let. Jejich příběhy a etudy jsou uzavřeny jako v obalu tohoto stylu. Nejzajímavější částí večera byla řada příběhů divadla Nephak z Hradce Králové. Tato skupina na sebe upozornila již při přehlídce XIV. Otevřeno v Kolíně. Postavy jako vystřižené z Karafiátových Broučků jsou ale veselé, hravé a optimistické.
Čtvrteční program zahájila skupina Ruch z Minska představením Velký mim Bip. (hlavní cena v kategorii komponované představení). Je to oslavné představení spolupráce francouzského mima Marcela Marceaua s tímto souborem z roku 1973. Brněnský ateliér DIFA JAMU představil symbolickou impresi básně Jana Skácela Mosty. Jde o kvalitní spolupráci slyšících a neslyšících herců se zpěvy a znakováním. Obdivuhodné je, jak se daří prof. Zoje Mikotové každoročně vybírat nová témata, inscenovat je, a také připravovat studenty pro pedagogickou i uměleckou praxi.
Srbský soubor Radivoj Popovič ztvárnil lidovou hříčku Lucerna s humorem neslyšících. Pantomima S.I. Brno soutěžila ve dvojicích minimalistickým fejetonem Setkání (hlavní cena v kategorii dvojice a trojice). Večer uzavřela trojice Ruch Minsk s bájí Eros a Tantalos a komickým příběhem dvojice V kině. Pátek zahájil Marcel Krištofovič z DIFA JAMU pohádkou Janko a fazulka. Skupina Nepanto Praha uvedla satiru Nálepka a František Půlpán pak sólový příběh Překvapení.
Slovinskou pantomimu reprezentovala skupina Tihe stopinje Ljublajana s mozajkou Od á... do zet. Za své představení získala Cenu J.G. Deburaua. Skupinu už řadu let vede Lada Lištvanová, absolventka DIFA JAMU. Tentokrát nastudovala klasické téma života v pojetí skupinové hmoty, ze které občas divák zahlédne pokračování vývoje člověka. Diváci se určitě nenudili. Pantomima S.I. uvedla představení Rostislava Pospíšila Děti a duha (hlavní cena v kategorii ucelené divadelní představení). Hravá pohádka, která nezarmoutí žádného optimistu.
Diváci během festivalu mohli zhlédnout dvacet soutěžních vystoupení, která celkem trvala 560 minut.