Já, aneb…
Představení vzniklo na základě individuálních výpovědí a snaží se formou pocitové koláže, útržků snů a nedokončených příběhů, atmosfér, nálad i jednotlivých slov nalézat a zdolávat křehké hranice mezi jednotlivými „já“.
Scénář, režie, scéna a zvuková stopa: Akram Staněk / Náměty a texty: divadlo BEZ PRKEN / Kostýmy: Lenka Klimešová / Technická spolupráce: Petr Šiška / Produkce: Petr Hyka / Dále se podíleli: Jakub Volák, Kateřina Šauerová, Ondřej Šauer, Irena Hušinová a další / Hrají: Veronika Dušková, Petr Hyka, Lenka Klimešová, Miroslav Křenek, Jiří Moudrý, Linda Petáková, Karel Žďárek, Martin Žďárek.
Inscenace "Já, aneb…“ je kolektivním představením divadla Bez prken a režiséra Akrama Staňka. Představení vzniklo na základě individuálních výpovědí a snaží se formou pocitové koláže, útržků snů a nedokončených příběhů, atmosfér, nálad i jednotlivých slov nalézat a zdolávat křehké hranice mezi jednotlivými "já" tvůrců navzájem i mezi "já" tvůrců a okolním světem, a nacházet pod nánosem osobních zkušeností i motivů obecná témata. Soubor tak v jakési introvertní montáži prostřednictvím magických obrazů, ale i těch banálních a trapných, definuje sebe sama. Skrze příběhy, osudy a sny jednotlivých účastníků divadelního experimentu se zakládá kolektivní výpověď, ve které se zrcadlí celý náš svět a doba, v níž se nachází. Není to vždycky vážné. Představení pracuje s prvky černé grotesky, mnohé se vypráví lehkým jazykem, používají se loutkářské principy i prvky nonverbálního divadla. Diváci uvidí několik jevištních kouzel a triků, prostitutku i vojáka, milence i nevinnou dívku, anděle, ďábla, lásku i smrt. Kus je dlouhý okolo sedmdesáti minut a hraje se bez přestávky.
divadlo BEZ PRKEN
Historie divadla se začala psát na podzim roku 1996. V září uvedeného roku se uskutečnil historicky první konkurz do tehdy nově vzniklého Dramatického kroužku HOP. Pracovalo se s dětmi ve věku od 6 do15 let. Záměrem původně nebyl ani ucelený divadelní tvar, ale spíše vzájemné poznávání a hledání společné cesty.
V druhém roce fungování kroužku (1997-8) se vytvořil divadelní soubor, který se v průběhu prvních měsíců vyprofiloval jako soubor studentský a k tomu vznikl i první oficiální název - Lidové Studentské Divadlo nazKOuŠku (L.S.D. nazKOuŠku). Pod tímto názvem se získávali první herecké, režijní a další divadelní zkušenosti, částečně pod křídly Divadla Solidarita (dnešní Strašnické divadlo). Lidé odcházeli a přicházeli. Dramaturgie souboru byla často velmi pestrá.
Od jara roku 2004 se začalo pracovat na přeměně studentského souboru na amatérské divadlo. Asi nejviditelnější změnou pro veřejnost byla úprava názvu, který od roku 2005 oficiálně zní divadlo BEZ PRKEN, o.s.. Nový název divadla částečně vypovídal o tehdejší situaci – divadlo ztratilo svoje dosud stabilní „prkna“ v divadle Solidarita. A tak se postupně připravovali představení pro holešovický rockový CrossClub nebo žižkovský Palác Akropolis. Několik představení se hrálo i na otáčivém hledišti v Týnu nad Vltavou. Od roku 2005 se pak domovskou scénou stal vyhlášený pražský klub Rock Café, kde divadlo působí dodnes. Přeměna však neprobíhala jen změnou názvu, ale i hledáním možností, jak posouvat své tvůrčí schopnosti a ambice. Většina členů divadla začala navštěvovat různé dílny vedené profesionálními umělci a divadlo se začalo účastnit přehlídek, jako POPAD, Karlínské jeviště a podobně.
V sezoně 2007/08 pak divadlo připravilo a nazkoušelo a v prosinci 2008 i uvedlo první plně autorskou hru Já, aneb… pod vedením zkušeného herce a režiséra Akrama Staňka.
V probíhající sezoně 2009/10 soubor rozšiřuje své obzory a spolupráci s dalšími soubory či jednotlivci na různých projektech. V letošní sezóně se plánují 3 nové premiéry. První je česká premiéra hry Pavlov, pes a zvonek venezuelského autora Gustava Otta. Druhá je světová premiéra hry Incident české autorky Hany Bělohradské a třetí je známá hra Maryša bratří Mrštíků.
-