SETKÁNÍ DIVADEL A LIDÍ V OSTRAVĚ JIŽ PO ŠESTNÁCTÉ!
DIVIDLO - divadelní studio Dramacentra Domu dětí a mládeže v Ostravě - Mariánských Horách je - mimo jiné aktivity - po mnoho let pořadatelem a organizátorem Setkání divadelních souborů dětí a mládeže v Ostravě. V loňském roce to bylo ve dnech 16. - 19. listopadu 2000 již po šestnácté. Na tři dny, vždy kolem 17. listopadu každého roku se do Ostravy sjedou špičkové divadelní soubory dětí a mládeže z celé republiky, ale i ze zahraničí, aby si na nesoutěžní přehlídce ukázaly, co nového jejich členové vytvořili v uplynulém roce. Aby se potkali, viděli, mohli spolu mluvit!
Domníváme se, že tato akce, která je svým způsobem ojedinělá v kulturní nabídce Ostravy, má svůj nezastupitelný význam nejen pro účastníky, ale pro celou veřejnost. Součástí setkání jsou i diskusní kluby a pracovní dílny, v nichž děti napříč soubory, pod vedením odborníků, pracují na zadaném tématu, učí se nejen novým přístupům k divadlu, ale i k životu, učí se komunikovat. Právě v této době, kdy se tolik volá po kultivaci morálky, vztahů mezi lidmi, po vzájemné komunikaci a vstřícnosti, dostává naše přehlídka další význam. Zájem o účast na ní je každoročně daleko větší, než jsme schopni kapacitně, prostorově a časově pokrýt, natož pak finančně... I letos jsme museli několik vynikajících představení odříci.
16. Setkání divadel a lidí v roce 2000 se zúčastnily:
BRNKADLA Brno - Momo, Odysseova cesta, Malá vánoční povídka, Psí srdce, Kramářské písně;
KŠANDY Brno - Slavík a růže;
HUDRADLO Zliv - Dárečci, Princezna na hrášku;
STŘELKY Český Těšín - Dědečkové a spol.;
DOUBLEFACE Bojnice, Slovensko - O psíčkovi a mačičke, Bezva finta;
DS EDEN Český Těšín - Hle, člověk ...;
DS TAJFUN, Matiční gymnázium Ostrava – Loutkář;
Luděk Richter z Prahy - Stolečku, prostři se;
domácí DIVIDLO Ostrava - Veselohra na mostě, Jeptišky;
Volné Česko-polské sdružení DIVIDLA – Genesis;
Mezi doprovodné programy Setkání patřily např. taneční vystoupení ZUŠ Nový Jičín - Tam-Tam-My, Ausencia, O zemi a krocích, které po ní vedou, Prostor zvuku a pohybu, dále pak Danek Skála a jeho Cimbálový koncert hudby J. Dadáka a J.S. Bacha a Jazzový klavír hostů z Polska.
Součástí Setkání byly dopolední dílny, kde se seminaristé ze zúčastněných souborů pod vedením Luďka Richtera, Táni Macákové, Věry Belháčové, Vládi Sadílka a Petry Blažkové pokoušeli rozkrýt problematiku dramatizace knihy Ludvíka Aškenázyho Putování za švestkovou vůní.
Všechna představení a vystoupení měla vysokou úroveň. U diváků mělo největší ohlas představení DS EDEN Slezské diakonie z Českého Těšína Hle člověk... , v němž skupina mentálně postižených lidí s opravdovým zaujetím sdělovala svou výpověď o početí a narození člověka. Jejich opravdovost, upřímnost, spontánnost byly strhující. Je škoda, že právě tato skupina svou činnost končí - pro co jiného než pro nedostatek finančních prostředků na provoz Diakonie. Leccos to vypovídá o naší době!
I v tomto roce se nám osvědčila spolupráce s Janáčkovou konzervatoří Ostrava, kde se odehrál sobotní odpolední blok představení za nebývalé účasti diváků. Poprvé jsme těsněji spolupracovali s DK Vítkovice, a.s. Ostrava. Tady vidíme velmi slibnou cestu v dalších kontaktech, při pořádání přehlídek, festivalů a podobně...
17. Setkání divadel a lidí v Ostravě bude 15. - 18. listopadu 2001.
Saša Rychetský