Vzdělávání pro obor divadlo, rok 2019

Vzdělávání pro obor Divadlo
rok 2019

Víkend divadelního vzdělávání
Termín: 2.-3.11. 2019
Místo konání: Divadlo Drak a Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové

První listopadovou sobotu a neděli jsme zorganizovali Víkend divadelního vzdělávání. Uspořádali jsme simultánně dva semináře – jeden se konal v prostorách profesionální divadelní scény Divadla Drak a byl zaměřen na Scénografii a divadelní svícení a druhý se odehrával u nás v Impulsu a týkal se Divadelní produkce. Zatímco první byl cílen na osvětlovače, výtvarníky a divadelníky zabývající se scénou, druhý byl určen pro produkční, vedoucí a jednatelé divadelních spolků a sdružení. Jedním z cílů tohoto víkendu bylo i propojení účastníků obou kurzů a sílení jejich zkušeností na společných obědech, následovala i společné hodina účastníků obou kurzů, kdy na závěr účastníci Scénografie předvedli Produkčním svoje návrhy scénografických řešení, na kterých o víkendu pracovali.
Naplnili jsme tak beze zbytku naše heslo:
PROPOJUJEME, SDÍLÍME, SPOLUPRACUJEME… MEZIOBOROVĚ …. AMATÉŘI S PROFESIONÁLY

Scénografie, scénický objekt a světlo
Místo konání: Divadlo Drak
Počet účastníků: 11

Workshop se zaměřil na uchopení divadelního prostoru s přihlédnutím ke kombinaci všech podstatných složek divadelní scénografie jako jsou: celková scénografická architektura, použité materiály a jejich vlastnosti a možnosti při použití scénického osvětlení. Vše probíhalo v Divadle Drak. Účastníci měli možnost vyzkoušet si v prostorách profesionální scény a jeho technického zázemí všechny základní druhy divadelních reflektorů a jejich vlastnosti, osahali si spoustu materiálů používaných pro divadelní scénografii, praktické míchání barev, jejich tónů a psychologického vlivu na diváka.

Lektor: MgA. Kamil Bělohlávek – výtvarník a scénograf, tvoří pro mnohá divadla v Česku i v zahraničí, v současnosti nejvíce pro divadlo DRAK, divadlo Alfa, Naivní divadlo, divadlo Minor. Vystudoval scénografii na katedře scénografie DAMU v Praze. Držitel Ceny divadelní kritiky za scénografii z roku 2017.

Divadelní produkce aneb produkční a propagační minimum
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 16

Seminář byl určen pro každého, kdo někdy přiložil ruku k dílu a možná ani nevěděl, že je produkční. Rady, tipy, triky a třeba i trocha teorie z produkce, managementu, marketingu a PR divadelních projektů i tradičních “kamenných” domů. Praktická tvorba na projektech smyšlených i účastníky přinesených. Dvouhodinový blok byl vyhrazen i problematice autorského práva.
Lektoři:
MgA. Tereza Sochová – ředitelka divadla DISK. Podílela se na řadě divadelních projektů, především s uměleckou skupinou režiséra Jana Nebeského a herce Davida Prachaře. Je ředitelkou a výkonnou produkční nezávislého souboru Cabaret Calembour, o. p. s. a externí pedagožkou Katedry produkce DAMU. Mgr. Michal Zahálka – dramaturg Městských divadel pražských, překladatel z francouzštiny a angličtiny, odborný redaktor v Institutu umění – Divadelním ústavu, dříve: pracovník autorskoprávní umělecké agentury Aura-Pont.



Hlasová technika a jevištní řeč
23. listopadu 2019 a 7. prosince 2019
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 32 (16 16)

Seminář se zaměřil na to, jak užívat hlasu podle skutečných možností svého těla, bez pocitu vnitřního sevření. Hlas jako vizitka těla – tělová postura v souvislostech – střed těla – dech – znělost hlasu v přirozené poloze – pohyb jako základ živosti hlasového projevu – výslovnost – slovní a větný důraz – frázování – logika sdělení – rytmus řeči – podprahová sdělení v projevu. Když mluvíme, projevujeme svou osobnost – hlas a řeč jsou naší vizitkou. Držení těla ovlivňuje dech. Hlas je jedna z funkcí dechu. Ponořili jsme se do souvislostí mezi tělem, dechem, hlasem, artikulací, věnovali se výslovnosti českých hlásek, českému přízvuku, práci s různorodým textem.
Lektor:
MgA. Eva Málková (Spoustová) - herečka, spíkr, dabingová režisérka, dabérka, lektorka hlasových disciplín a hlasová poradkyně, držitelka několika Cen Františka Filipovského za úpravu dialogu
a dabingovou režii. Vyučuje předmět Jevištní řeč na DAMU, pracuje v profesionálních divadlech jako jazykový a hlasový poradce.


Úvod do praktické dramaturgie
Termín: 30. listopadu 2019
Místo konání: Impuls Hradec Králové, Centrum uměleckých aktivit, Hradec Králové
Počet účastníků: 11

Seminář se věnoval představení dramaturgie jako inscenační složky divadelního díla. Seznámil účastníky se základními principy dramaturgického uvažování při tvorbě inscenace, účastníci měli možnost konzultovat svoje konkrétní inscenační záměry.
Lektor: MgA. Tomáš Jarkovský – dramaturg, scénárista, ředitel Divadla Drak, jako dramaturg a autor spolupracuje s Naivním divadlem, Divadlem Alfa, Minor, Jihočeským divadlem, Studiem Ypsilon, Klicperovým divadlem, Městským divadlem Kladno a slovinským LG Maribor, věnuje se také televizní scénáristice.

Jaroslav Souček
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':