V letech 1902 až 1903 byla v Rokycanech na rohu nynější Jiráskovy ulice a ulice Svazu bojovníků za svobodu postavena honosná neorenesanční budova sokolovny. PhDr. David Borek, absolvent rokycanského gymnázia a současný reportér zpravodajství České televize ve své publikaci Historické slohy v Rokycanech (1) uvádí, že v interiéru sokolovny oddělovala jeviště od vlastního společenského sálu opona s krásnou malbou malíře Josefa Loukoty. Šlo o obraz připomínající nejznámější historku ze života mistra Jana Rokycany, kdy údajně pouhou řečí usmířil Žižku a odvrátil ho od zpustošení Prahy. K uvedení této informace ho inspirovala poznámka uvedená v publikaci bývalého středoškolského profesora dějepisu a češtiny na rokycanském gymnáziu Mgr. Karla Hofmana (* 1926), který ve své publikaci Staré rokycanské domy při zmínce o rokycanské sokolovně uvádí :
„Po obou stranách jeviště byly umístěny sádrové busty (Tyrš a Fügner), nad jevištěm v klenáku štukový erb města Rokycan, na stropě kromě štukatury také malba Emila Maška nazvaná Vítězství sokolské myšlenky. Oponu ztvárnil malíř Loukota, a to monumentálním historickým obrazem „Rokycana přemlouvá Žižku, aby upustil od obléhání Prahy.“ (2)
Bohužel, o existenci i osudu opony s obrazem akademického malíře Josefa Loukoty se nepodařily zjistit jakékoliv bližší informace (3).
(1) BOREK, David, PhDr. Historické slohy v Rokycanech. Internet – rokycanyhomepage.ic.cz/historickeslohy.htm.
(2) HOFMAN, Karel. Staré rokycanské domy, díl IV. Rokycany 1998, s. 21.
(3) Pátrání autora studie i ředitelky rokycanského muzea RNDr. Mgr. Miroslavy Šandové bylo neúspěšné.
(informace 150215 Ing. Miroslav Král)
2015 Pátrání v budově sokolovny bylo neúspěšné (JV)