KRAJSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ Ostrov 24. 4. 2009
V pátek 24. dubna 2009 se v Ostrově nad Ohří uskutečnila krajská soutěžní přehlídka dětských recitátorů. Do Kulturního domu se sjeli vítězové z celého Karlovarského regionu. Měli se opravdu čím pochlubit.
Úroveň 1. a 2. kategorie – tedy těch mladších – byla nečekaně vyrovnaná. V obou případech se představilo 10 recitátorů a bylo opravdu těžké rozhodnout, kdo obsadí příčky nejvyšší – tedy 2 místa ( ve 2. kategorii s postupem na národní přehlídku do Trutnova.). „Laureátské“ pozice v 1. kategorii získali Ondřej Petrák – za přednes textu Jiřího Kahouna Jak klokánek udělal uf a Klára Plachá za přednes Čekání od Mirko Hanáka.
Ve 2. kategorii to pak byli: Daniel Bleha a Adéla Vetyšková . Daniel Bleha soutěžil s textem Zdeňka Adly O macíčkovi, který nechtěl chytat myši. Uvedený text s jeho jemným humorem dokonale pochopil, uměl si s ním pohrát a patřičně jej vypointovat. Tato próza byla i velmi vkusně krácena. Adéla Vetyšková překvapila náročným, v této kategorii nevídaným, dramaturgickým výběrem básně I. M. Jirouse Ptala se Františky Marta. Dokázala jej interpretovat s pochopením a jemnou nadsázkou. Dále byla udělena řada čestných uznání. Za zmínku stojí výkon Nikoly Kostadinové, která přednesla text Aloise Mikulky O švestkové chaloupce. Tato pohádka je pro recitátora úkolem náročným díky neustálému
opakování týchž slovních obratů. Recitátorka si s touto skutečností poradila nadmíru dobře. S textem si radostně pohrávala a pobavila všechny přítomné. Porota ji doporučila jako náhradnici na národní přehlídku.
Už sám fakt, že v obou věkových kategoriích porota ocenila polovinu recitátorů, svědčí o vyrovnaných a kvalitních výkonech. Porota neměla připomínky k věkově nevhodnému výběru textů. Objevila se řada talentovaných přednašečů. Předností většiny interpretů byla bezprostřednost, autenticita a schopnost navázání kontaktu s publikem. Největším problémem, se kterým se neustále setkáváme, zůstává technika mluveného projevu. Zde mají téměř všechny děti značné rezervy, i když s vyslovenými prohřešky proti ortoepické normě jsme se nesetkali.
Také úroveň recitátorů ze 3. a 4 kategorie byla velmi vysoká a vyrovnaná. Především 4. kategorie zaujala lektorský sbor svým přirozeným, suverénním projevem, výborným kontaktem s publikem a výběrem kvalitních a zajímavých textů.
Ve 3.kategorii na celostátní přehlídku postoupili Matouš Bečka a Markéta Aranyossyová. Matouš Bečka přednesl prózu Vojtěcha Steklače Boříkovy lapálie a Báseň Ježek Emanuela Frynty. Na jeho výkonu ocenil lektorský sbor způsob uchopení nonsesového textu, míru nadsázky a kultivovaný projev. Markéta Aranyossyová recitovala texty Vrabčák na desce aneb medicína L.Aškenazyho a Skácelovu Uspávanku s vosou, která píchla Viktorii. Markéta zaujala svým výrazným a osobitým projevem.
Ve čtvrté kategorii doporučil lektorský sbor na Dětskou scénu Jakuba Veličku s úryvkem z knihy E.Ajara Život před sebou a textem E. Hauptbahnofa. Potrestaný trapič a Nazarena Kluga s Baladou štědvečerní od Petra Šabacha a Lavičkou R.Křesťana. U Jakuba Veličky lektorský sbor zaznamenal schopnost nadhledu a stylizace i sdělení závažného tématu. Na výkonu Nazarena Kluga si lektorský sbor cenil invence a osobité schopnosti sdělovat i sdílet.
Přehlídka byla organizačně dokonale připravena a probíhala v pracovně přátelské atmosféře. Děti, jako každoročně, měly možnost se před soutěží rozmluvit v hlasových rozcvičkách – a je nepochybné, že jim tyto pomohly odbourat značnou část trémy, která podobná „klání“ provází. Na závěr v semináři lektorský sbor, který pracoval ve složení Eva Willigová, Jiří Oudes, Dana Jandová, Jitka Pluháčková, Jiřina Lhotská a Jana Losoová, všechny výkony, často v dialogu s recitátory, či jejich vedoucími, zhodnotil.
Eva Willigová a Jiří Oudes