FÁK, Jiří a kol.: Historie ochotnického divadla na severním Plzeňsku, Mariánská Týnice, Nadační fond spolu s Muzeem a galerií severního Plzeňska 2006, s. 17–18. kART
Břízsko
Podle záznamů ve školní kronice sehráli 3. dubna 1893 Vojtěch a František Fencl z Robčic, Josef Fujan, Karel a František Sláma, Josef Janeček a Kateřina Oliveriusová ze Břízska v hostinci p. Růžičky ve Břízsku divadelní představení, jehož čistý výnos v částce 9 zlatých věnovali školní knihovně. V témže roce ještě uvedli frašku Staří blázni. V roce 1903 divadlo hrál Kroužek mládenců, který nastudoval Mlynář a jeho dítě, kde účinkovali (podle Holce) Jos. Lomička, Marie Lomičková, Josef Vaněk a Vilém Vais. Podle vzpomínek F. Fencla členové kroužku chodili pro rady k bývalému kočovnému herci J. Růžkovi, který bydlel v obci v pastoušce a převáděl, jak se pohybovat na jevišti, jak se tvářit, jak deklamovat. Jeho pojetí ale bylo ztrnulé s velkým patosem a málo se hodilo pro veselé aktovky a kuplety, které se hrály v hospůdce U Maršů v Robčicích, a tak se tyto lekce brzo zase zrušily.
V roce 1918 byl založen Spolek divadelních ochotníků Břízsko-Robčice, jehož prvním představením byla aktovka A to je dobré, dále Damoklův meč. Spolek měl při založení 59 členů a kromě hraní divadla pořádal četné zábavy, na kterých hrála kapela spolku – kvarteto bratří Fenclů. V repertoáru spolku byly především hry lehčího žánru........ (výčet z Fencla a hráli ........ V letech 1941(?)–1943 se divadlo nehrálo a spolek jako samostatný zanikl sloučením s místními hasiči v roce 1951.
Excerpce Jiřího Fáka:
1927 k uctění památky Jana Husa uvedena hra Pro víru.
Spolek byl založen – povolen v roce 1919 (28. února), při založení měl 59 členů tj. téměř všechny mladé lidi v obou obcích.
Hned po založení se konaly zábavy, účinkovala vlastní kapela – kvarteto bratří Fenclů.
1919 divadelní hry:
16. 2. V líbánkách
16. 3 Románek na horách /reprízovala se v Hradecku.
Ve strojopise je dále přehled od roku 1920 do 1931.
V roce 1931 hra Nezvedená Lída i s obsazením.
Dále pokračuje výčet jak her tak zábav až do roku 1951 (nehrálo se a nic dalšího se nedělalo v letech 1943–1946).
1951 se spolek sloučil s místními hasiči, čímž vznikl Divadelní odbor hasičů.
Knihovna muzea – historie:
K tomu dále najít – F. Fencl: Divadelní herec J. Růžek – Obecní almužník, s. d. - píše, že jako bývalý kočovný herec žil v obci Robčice v pastoušce. Tam také za ním chodili ochotníci po 1. světové válce pro rady - předváděl, jak se pohybovat na jevišti, jak se tvářit, jak deklamovat. Jeho pojetí ale bylo ztrnulé s velkým patosem a málo se hodilo pro veseleé aktovky a kuplety, které se hrály v hospůdce U Maršů v Robčicích. Proto se tyto lekce brzo zase zrušily.
Holec – počátky IV – kroužek mládenců nastudoval Mlynář a jeho dítě a hráli podle dostupných údajů Jos. Lomička, Marie Lomičková, Josef Vaněk a Vilém Vais.
Holec – počátky VI – prvním představením spolku založeného v roce 1918.