Rec tační přehlídka Karlovarského kraje Ostrov nad Ohří 18.4. 2008
O průběhu recitační přehlídky v Ostrovu nad Ohří podávají zprávu lektoři- Jiřina Lhotská (za I. a II. kategorii) a Jiří Pokorný (za III. a IV. kategorii). A jak to tedy viděli?
Z karlovarské přehlídky odjíždím vždy s příjemným pocitem. Především atmosféra v Domě kultury v Ostrově nad Ohří už od začátku dává najevo, že se zde nebude odehrávat žádné soupeření kdo s koho, ale že se jedná o svátek všech zúčastněných, kteří již v tuto chvíli jsou hodni pochvaly a poděkování. A přes přirozenou trému je na dětech vidět, že se zde cítí dobře. Recitovat přicházejí až po předchozím seznámení, rozmluvení a „osahání“ prostoru z dílen, které pro ně připravují a vedou místní odrostlí „dramatici.“
Většina recitátorů I. a II. kategorie prokázala schopnost přesvědčivě interpretovat vybraný text a sdělit i svůj vztah k vyprávěnému. Součástí přehlídky byly rozborové semináře, kterých se zúčastnili všichni přednášející s doprovodem a lektoři, kde se debatovalo v příjemném, soustředěném a nekonfliktním posezení třeba i o tom, jakým problémem je v přednesu důsledné dodržování interpunkce, trhání myšlenek, čímž je ovlivněna srozumitelnost sdělení.
Do Trutnova lektoři doporučili z II. kategorie Báru Hrdinovou s textem M.Macourka Makarony jdou na procházku a Dominiku Wenzelovou s básní J.Tuwina O Řehoři lháři a jeho tetě.
Po letech jsem měl, jako lektor, opět možnost zúčastnit se této přehlídky. Možná, že v zákulisí při přípravě a realizaci mohl být fofr a horko, ale my účastníci, ať už recitátoři, jejich doprovod, lektoři, jsme zažili klid, pohodu. Samozřejmě, že času není nikdy mnoho, proto část povídání s recitátory třetí a čtvrté kategorie a jejich doprovodem jsme absolvovali až po vyhlášení výsledků.
Ale od začátku. Zajímavé předlohy, nemyslím v originalitě výběru autora (ať verše, próza – Ephraim Kishon – Červená Karkulka jako horor, Hector Hugh Munro – Saki – Nevhodná Pohádka, William Saroyan – Baterka, Vilém Závada – Pták, J. Prévert – Tím hůř, atd.), především u těch, kteří byli oceněni. Pokud jde o interpretaci jednotlivých textů, byla vcelku vyrovnaná. Přednašeči ve třetí kategorii byli mnohem výraznější než v kategorii čtvrté. O tom svědčí také navržené postupy a ocenění.
Ve třetí kategorii obsadil Ostrov prakticky všechno co mohl. Postup do Trutnova Nazareno Klug a Jakub Velička, čestné uznání pak Aranyossyová Markéta. K nim se s čestným uznáním a zajímavým výkonem připojil Miroslav Sabadin ze 4. ZŠ z Chebu (je škoda, že s tímto recitátorem nikdo soustavně nepracuje – informace z povídání o slyšeném).
Čtvrtá kategorie byla výrazně slabší než předchozí. Čestné uznání si z Ostrova odváží tým ze ZUŠ K. Vary – Kristýna Šajtošová a Jonáš Tůma. Do Trutnova nebyl nikdo navržen.
Bylo zajímavé pozorovat, jak se výrazně profilují někteří interpreti a zároveň si typovat odkud jsou. Karlovarská a Ostrovská „škola“ vévodí dalším skupinám jednak v zajímavém
výběru textů i vlastní interpretaci, ale také ve znalosti a schopnosti jednotlivých interpretů diskutovat o vybraných autorech a textem. To svědčí o mnohem hlubším zájmu a soustavné práci, než bývá často obvyklé. Ale jedině tak lze očekávat, že se zvýší zájem o poezii a prózu a zároveň zkvalitní samotná interpretace textů na přehlídkách a soutěžích a nejen tam. Je dobře vidět a slyšet, že se to alespoň někde děje.
Bylo příjemné pobýt a naslouchat (i vidět), na krajské přehlídce v Ostrově nad Ohří.
DENÍK dětské scény 2008, č. 0.