Více než sto nejlepších amatérských divadelníků Severomoravského kraje se včera sjelo do klubu mladých ve Valašském Meziříčí na 4. ročník krajské soutěžní přehlídky divadel malých jevištních forem a agitačních kolektivů.
Divákům i odborné porotě se postupně představí Teatrzyk ZG PZKO z Českého Těšína, divadélka Kohútek ze Vsetína, Schod z Valašského Meziříčí, HOK z Orlové, SKIP z Přerova a agitační kolektivy Vsetínska a okresu Přerov.
Závěr třídenní přehlídky bude patřit semináři o problematice malých jevištních forem.
tisk 14. 3. 1981
Hrou o divadlo se stal pracovní seminář na 4. severomoravské krajské přehlídce divadel malých jevištních forem agitačních kolektivů ve Valašském Meziříčí, který byl zároveň i jakousi divadelní akademií, v níž žáci vystupovali současně jako učitelé – přísní nároční v roli pedagogů, vnímaví a dychtiví jako studenti.
Právě dychtivostí vstřebat co nejvíce z podnětů, jimiž byly kritické připomínky a konstruktivní otázky k jednotlivým vystoupením, nejlépe dokazuje vysokou úroveň semináře, který se svým pojetím stal novinkou. Jeho organizátoři totiž velmi dobře pochopili, že semináře – dílny nejsou pouhou módou, ale nezbytností, bez níž se rozvoj netradičních autorských divadel na své cestě k divákům již neobejde. To pak dvojnásob platí v případě severomoravských souborů, které v kraji hluboko zapustily kořeny a mají osobitou divadelní poetiku vycházející z vlastních tvůrčích dílen a dnes v podstatě jen málo odvozovanou z toho, co prosazují divadélka v jiných krajích. O tom jsme se přesvědčili nejen z vystoupení, ať už divadla Schod z valašskomeziříčského M-klubu, Teatrzyku Český Těšín, Poetického divadélka SKIP z Přerova, nebo z pořadů agitačních kolektivů s vysokou uměleckou hodnotou, ale především ze semináře. Ten smazal jakoukoliv příslušnost k jednotlivým souborům a rozdělil všechny herce, autory a režiséry do čtyř skupin, které měly ztvárnit náročná témata – Zrození, Dětství, Dospělost a Smrt. Po každém představení se pak rozvinul dialog mezi herci, seminaristy a diváky, analyzující jak pojetí námětu, tak i herecké výkony a využití jevištního prostoru, jímž byl vlastně celý M-klub.
To byla opravdová hra, ve které šo o divadlo mladé, aktivní, současné, srozumitelné všem a vždy. Tak byl rovněž splněn základní cíl přehlídky – zvyšovat odbornou uměleckou úroveň souborů a najít nové cesty uplatnění této zájmové umělecké činnosti.
Zdeněk Tichopád (Mladá fronta)
Odborným seminářem o problematice amatérského divadla, kterého se zúčastnilo na osmdesát divadelníků, metodiků a dramatiků ze severní Moravy, skončila čtvrtá krajská přehlídka malých jevištních forem a agitačních kolektivů, jíž se v klubu mladých ve Valašském Meziříčí zúčastnilo osm nejlepších souborů Severomoravského kraje.
Hlavní cenu přehlídky udělila odborná porota valašskomeziříčské scéně Schod za tvůrčí přínos k rozvoji klubového muzikálu, prezentovaný nastudováním Hamleta V.. Divadélko SKIP z Přerova si z přehlídky odvezlo ocenění za autorsko-interpretační pojetí Blokovy poemy Dvanáct a Teatrzyk ZG PZKO V Českém Těšíně cenu za tvořivé uplatnění nových postupů v netradičním amatérského divadle při nastudování hříčky Dvě třetiny.
krajský tisk