Gustav Dvořák, Hradec Králové
Pocházel z uměleckých kořenů, dědeček byl bratrancem hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Také nejbližší rodina - otec, manželka atd. byli aktivními činiteli v ochotnickém divadle.
Povoláním úředník, působil jako přednosta kanceláře státního zástupce v Hradci Králové.
Ochotnickému divadlo se věnoval od 17 let jako herec, režisér, organizátor i dramatický autor.
Nejprve členem ochotnického spolku Klicpera, kde měl první úspěchy - kladný ohlas u diváků i kritiky. Např. spisovatel Ignát Herrmann psal s uznáním o jeho výkonu v roli vodníka v Jiráskově Lucerně, od Karla Horkého dostal pochvalu za roli Thanabauera v jeho hře Vodopád Giessbach. Horký mu nabídl pomoc při získání angažmá v profesionálním divadle v Praze, které však D. nepřijal.
1907 ze spolku Klicpera odešel a společně s Karlem Paulem založil ochotnickou scénu s názvem Dramatické sdružení Tyl , v němž působil 36 let; 25 let tento spolek vedl jako režisér.
Během ochotnické činnosti vytvořil přes 300 rolí a více než 150 her režíroval.
Vedle herecké a režijní práce byl autorem řady dramatických textů. Příznivý ohlas u kritiky prvního z nich, dramatu Pomsta, jej podnítil k další autorské tvorbě: Hra Na pomoc Praze čerpala z historie starého Hradce, Cesta kolem světa za 80 hodin byla inspirován knihou J. Verna; vytvořil dramatické pásmo z českých dějin Duchem a mečem, žánrový obrázek z hradeckého působení V. K. Klicpery a J. K Tyla Episoda velkých, komedii ze života ochotníků Školní příklad. Zdramatizoval i řadu cizích námětů , např. tituly Zahrádka rozkoše, Christobal Kolón, Monument, Svět nevinných aj.
Svá díla uváděl na divadelních scénách pod pseudonymem Pavel Rob.
Všechny Dvořákovy hry byly s úspěchem hrány soubory ochotnických divadel v Hradci Králové i okolí.
Sám sebe charakterizoval jako regionálního dramatického spisovatele; svou činností se výrazně zasloužil o zvýšení úrovně ochotnické práce na Královéhradecku.