www.kraliky.net/clanek.php?id=20
Poutní dům
Zveřejněno: 05.03.2006 (zkratka delšího článku)
Poutní dům byl postaven roku 1850. Byla v něm noclehárna, pohostinství a sál pro přednášky a divadla.. K domu patřilo i velké hospodářství.
, prodali roku 1901 dům i s hospodářstvím řeholníkům z kongregace redemptoristů, Po dokončení těchto prací byl dům o hlavní pouti, 15. srpna 1902, posvěcen. Na štít domu byla pověšena jedna z kopií Milostného obrazu Panny Marie Sněžné. Od té doby našlo v domě nocleh a občerstvení bezpočet poutníků, v sále v prvním poschodí se hrávala divadla pro děti i dospělé. Kulisy i oponu pro divadlo maloval zdejší rodák, malíř Emil Czermak. Režisérem těchto akcí byl kněz, otec Buresch.
Poutníci přicházeli v celých procesích a často přijížděli i zvláštními vlaky z Moravy a ze Slovenska.
V roce 1946 byli odsunuti němečtí redemptoristé, kteří do té doby bydleli v klášteře. Klášter i Poutní dům převzali redemptoristé čeští. Ti zde ale dlouho nezůstali, protože v roce 1950 byl klášter i Poutní dům zabrán státem
Do kláštera a Poutního domu byli ještě tu noc přivezeni řeholníci z jiných klášterů Čech, Moravy a Slovenska. Tak se staly obě budovy sběrným klášterem a vězením. V roce 1960 byl klášter uvolněn. Někteří řeholníci byli přesunuti do továren, někteří byli dáni do opravdového kriminálu a jen málo jich smělo jít do duchovní správy. 12. října 1960 byly do kláštera převezeny na dožití staré a nemocné sestry františkánky.
V Poutním domě bylo nadále ještě několik let vězení. Kolem roku 1965 se začal dům vyprázdňovat. Státní statek používal Poutního domu jako ubytovny pro své zaměstnance. V listopadu 1989 byla z této budovy jen ruina.
Takto zdevastovaný dům s malou částí pozemku kolem, stát kostelu vrátil. Na jaře 1990 se začalo s jeho opravou. Stavební práce provedl Agrostav Králíky. Rozpočet opravy byl několik miliónů korun. Redemptoristé, jako majitelé, nesli hlavní část finanční tíže. Žádné finance nepřišly z Vatikánu, jak se lidé mylně domnívali, mnohé bylo uhrazeno z darů věřících. Zde narození a odsunutí němci, přes nadaci pana Jentschkeho, přispívali jak na opravu kaplí v aleji tak i na opravu Poutního domu. 15. ledna 1994 byl královéhradeckým biskupem Karlem Otčenáškem zrekonstruovaný Poutní dům znovu vysvěcen.