STROTZER, Milan: XIII. národní přehlídka sokolských divadel v Lázních Toušeni 2025

XIII. národní přehlídka sokolských divadel v Lázních Toušeni 2025

Ve dnech 26.–27. dubna 2025 se v sokolovně v Lázních Toušeni uskutečnila XIII. národní přehlídka sokolských divadel. Zúčastnilo se jí se svými inscenacemi sedm sokolských divadelních souborů z různých krajů České republiky. Zastoupeny byly po jednom souboru kraje Vysočina, Plzeňský, Olomoucký, Královéhradecký a Praha. Dva soubory pak reprezentovaly Středočeský kraj. Přehlídku pořádala Česká obec sokolská (ČOS) spolu se Vzdělavatelským odborem ČOS, Kulturní komisí vzdělavatelského odboru ČOS, Tělocvičnou jednotou Sokol Lázně Toušeň, Divadelním spolkem Lázně Toušeň a Městysem Lázně Toušeň. Hlavním organizátorem přehlídky byl RNDr. Jan Králík, CSc. Asistovala mu Bc. Marcela Mandová, jednatelka Vzdělavatelského odboru ČOS.

Dramaturgickou skladbu přehlídky tvořily, kromě jedné výjimky francouzské provenience, hry, dramatizace a díla českých autorů. Z toho byly dvě adresovány dětskému publiku. Kdo by předpokládal, že sokolská divadla hrají především ověřené tituly, ať z divadelní klasiky či hry současných zavedených dramatiků, byl by velmi překvapen. Ze sedmi inscenací jich bylo pět založených na původní dramatické tvorbě, popřípadě na předlohách s výrazným autorským vkladem členů hrajících souborů. Dokonce se objevilo představení z rodu site-specific. Po každém představení probíhaly krátké rozpravy lektorů přehlídky (Mgr. Lenka Lázňovská, PhDr. Milan Strotzer, Mgr. Karel Tomas) se soubory. Konaly se ve vstřícné atmosféře a inscenátoři je označovali za přínosné.

Přehlídku zahájil svým představením Divadelní soubor Jana Lišky T. J. Sokol Třešť. Oproti původně avizované pohádce Jiřího Miškovského v úpravě Anny Fencíkové Jak přečarovat čaroděje, uvedl kvůli onemocnění, a to hned dvou členů souboru, náhradní titul. Byla jím pohádka Evy Schwarzové v úpravě A. Fencíkové Tajemství obrazu. Příběh o tom, že i dva nesmiřitelné světy mohou spolupracovat a napravit to, co bylo pokaženo. Režie se ujal Vítězslav Procházka.

Divadelní spolek T. J. Sokol Lázně Toušeň, jmenovitě Matyáš Hadrbolec a Ondra Menoušek předvedli ve volném prostoru toušeňské sokolovny divadlo site-specific pod názvem Dematernalizace. Jak sami autoři uvádí, představení „ohledává momenty rozpadu, toho co je za ním, a nechává zaznít to, co bylo a už není. Zve mrtvé na chvíli mezi živé…“ ve snaze po smíření.

Divadelní soubor T. J. Sokol Předměřice nad Labem uvedl původní autorskou hru Jitky Samkové Život je jen náhoda, nebo není? v režii Lukáše Hrušky. Hra je z prostředí domova seniorů, kde se potkávají dvě klientky naprosto odlišných povah. Počáteční napjaté vztahy se postupně proměňují v přátelství. Dopomůže jim k tomu odvaha svěřit se svými životními prohrami.

Divadlo pod Petřínem T. J. Sokol Kampa z Prahy předvedl v premiéře nastudování komedie pro dva herce francouzských dramatiků Géralda Sibleyrase a Jeana Della Půldruhé hodiny zpoždění v režii Bohumila Gondíka. Komedie o tom, jak se manželé pokusí během hodiny a půl změnit stereotypy třicetiletého soužití.

Ochotnické divadlo J. K. Tyl T. J. Sokol Dobřív zahájilo druhý den přehlídky představením pro děti, a sice pohádkou Hanse Christiana Andersena Hloupý Honza v úpravě Hany Karlové a členů souboru. Souboru se podařilo v režii Hany Karlové a Michala Zikmunda stručnou Andersenovu předlohu o tom, jak Honza zvítězí nad svými chvástavými bratry, převést do dialogů a hereckého jednání. Úkol to byl věru nelehký.

O jeden z vrcholů přehlídky se zasloužil Spurníkův ochotnický soubor T. J. Sokol Litovel. Představil se se soudobou černou komedií z pera člena souboru Michala Schmalze nazvanou Co s námi teď bude? Bohatě strukturovaná hra je o manipulaci veřejného mínění s cílem zakrýt politický skandál. Hru se zpěvy, k nimž hudbu složil autor textu, režíroval Pavel Soldán, který se zhostil též dramaturgie, scénického řešení a jedné z hereckých rolí.

Program uzavřel svým představením na motivy českých mýtů Divadelní soubor Pathalie T. J. Sokol Nový Hradec Králové. Za vedení Karla Syrůčka uvedl dvě aktovky Jana J. Dvořáka pod názvem Potkali se u jeskyně / Potkaly se u jeskyně. První s podtitulem O dvou starcích a věčném mládí dle apokryfu Františka Nepila. Druhá se zaobírá předzvěstí bájné dívčí války.

XIII. ročník sokolské divadelní přehlídky v roce 2025 přinesl překvapivé inscenační výsledky. Dle soudu těch, kdo je mohou poměřovat s minulými ročníky, se jednalo o zatím nejzdařilejší přehlídku v celé její historii. Lze si jen přát, aby se v roce 2027, kdy se počítá s pokračováním sokolského divadelního bienále, zůstala úroveň inscenací nejméně na dosažené kvalitativní příčce, či ji překonala.

Milan Strotzer
Ke stažení: stáhnout soubor

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':