Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Radost, LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1939
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1944
Působení: 193x, 194x
1938 LS Radost na začátku okupace založil učitel Vl. Matoušek (1900-1977), který se 1938 přistěhoval ze zabrané Břeclavi, kde 10 let vedl stejnojmenný soubor, v němž prosazoval moderní inscenační postupy LD.
Scéna zřízena za podpory vedení Baťových závodů a Místního osvětového sboru. Vedle V. Matouška přešli do Zlína i jeho břeclavští spolupracovníci František Mikeš, Josef Novosad a hud. skladatel Vladimír Ambros. Do práce souboru se zapojili studenti a učitelé Vyšší lidové školy Tomáše Bati, a to hlavně zásluhou ředitele školy L. Vlčka. Soubor měl 50 členů. Hrálo se ve dvoraně Vyšší lidové školy Tomáše Bati.
Trojí garnitura loutek pro různé typy her, stylizované J. Malíka, typové J. Vavříka-Rýze a loutky lidového řezbáře A. Tichého. Po významné inscenace se pořizovaly nové loutky podle návrhů vytvarníků, např. V. Kýna, J. Hrbáčka , dekorace vyráběli žáci Batovy školy pod vedením
akad. sochaře Vincence Makovského. Hudbu, která byla velmi důležitou součastí inscencí, zajišťovali učitelé a žáci Městské hudební školy.
1939 zahájili hrou Dlouhý, Široký a Bystrozraký (J. Kopenec-Vršovický, upravil Tkáč), režie Vl. Matoušek, výprava F. Mikeš, hrálo se soustruženými loutkami J. Malíka, které oblékla Odborná škola pro ženská povolání. dále Výlet do XXX. století (Wunderlich), Jiříkův Štědrý večer (E. Skálová),
Od založení spolupracovali především manželé Kotzmannovi ( po válce přešli do profes, divadla v Liberci), učitelka J. Oppová, která perfektně ovládala marionety, fotograf a výtvarník scén Fr. Mikeš, učitel Jochman, výborný mluvič Kašpárka, jehož převzal po Matouškovi - ten si oblíbil čarodějnice. Dále několik učitelů a studenti gymnázia - odtud vyšel později známý herec Ilja Prachař. Nejmladší generaci zastupoval Matouškův syn Mirko, později známý loutkoherec profes. LD Radost v Brně.
1940 K. J. Erben: Svatební košile, v Matouškově voicebandové úpravě.
1941 V. Matoušek: Aladin a kouzelná lampa; Thákur: Poštovní úřad; voicebandové pásmo Verše domova, komponované z veršů A. Sovy, S.K. Neumanna, F. Halase a K. Biebla.; Zpěvy domova, pásmo moravských lidových písní
1942 J. Kvapil: Princezna Pampeliška, voiceband s původní hudbopu Vl. Ambrose.
Ve školním roce 1942/43 5 her v 39 představeních, za 4 sezony 194 představení,
1944 J. Wolker: Balada o námořníkovi. V tomto roce se divadlo přestěhovala do sálu zlínské školy Na dílech.
Ohlasy za války 1939-1945 velmi příznivé, LS řazen mezi nejvýznamnější sobory té doby. V návaznosti na svůj experimentální program započatý v Břeclavi se V. Matoušek snažil o vytváření vysoce stylizovaných lyrických inscenací, v kterých kladl důraz na hlasový projev (voiceband) a práci se světlem, jenž dynamizovalo scénu a rytmizovalo jevištní akci. Důrazem na poetický výraz se Matoušek hlásil k české divadelní avantgardě a zejména k tvorbě E. F. Buriana. Preferováním sošního, střídmého pohybu loutek se odvolával na teorie G. Craiga.
Zlínská Radost se stala centrem moravských loutkářských aktivit., podnítila vznik dalších souborů, zejména Malého divadla ve Zlíně, založeného v červenci 1944 absolventy Baťovy školy.
V září 1945 Vl. Matoušek zakládal poloprofes., od 1947 profes. brněnské LD Radost, jímž navázal na činnost břeclavské a zlínské Radosti.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s. 706-710
bs:Loutková scéna Radost, in Česká divadla. Encyklopedie divadelních souborů, Praha 2000, s. 239-240
R: Loutkové divadlo Radost ve Zlíně, Loutková scéna 1, 1940/41,s.38
REČKA, Alois: K pětileté činnosti loutkové scény Radost ve Zlíně, Zlín 1943
SRBA, Bořivoj: České loutkářství v tzv. Protektorátu Čechy a Morava 1939-45, Sborník prací filosofické fakulty Brněnské university, Q2/1999, Brno 1999, s.148-149.
VOTÁNEK, Jaroslav: Kronika amatérských loutkářských souborů na Gottwaldovsku. Gottwaldov, OKS 1988, s. 21-27.
Související Osobnosti
- AMBROS, Vladimír, Břeclav, Zlín, Prostějov
- KŘIVÁNEK, Rudolf LD
- MATOUŠEK, Mirko, LD Brno
- MATOUŠEK, Vladimír, LD Břeclav, Zlín, Brno
- MIKEŠ, František, LD Břeclav, Zlín
Mapa působení souboru - Radost, LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.