Jan Toman, Dějiny obce ZBENICE, zbenického statku a zemědělských usedlostí ve Zbenicích. Vydáno ku příležitosti 700. výročí trvání obce Zbenice. (1993 - pozn. A.D.), s. 68:
"Ve Zbenicích měl v té době (kolem r. 1854, při vzniku spojené obce zbenické - pozn. A.D.) svůj domicil čili domovskou příslušnost komediant a loutkář František Holzknecht, jemuž obec každý druhý rok doporučuje žádost k provozování loutkových her a gymnastických produkcí." (Šlo zřejmě o příbuzného Jana Holzknechta, jemuž se 13. července r. 1864 narodila v Dolních Nerestcích dcera. Mohl to být Janův bratr, jehož otec měl křestní jméno Josef. Podle těchto náznaků byla ve Zbenicích základna rozvětvené loutkářské rodiny, jejíž jednotlivé odnože loutkařily samostatně -pozn. A.D.).
Tamtéž, s. 121 - 122:
"Živnost chalupnická čp.26."
(Jan Toman se v celé monografii nezmiňuje o skutečnosti, že loutkář František Holzknecht, ani Jan Holzknecht, případně jejich předkové, žili v této chalupě v jakémsi podřízeném vztahu k pravým majitelům - pozn. A.D.)
"Tuto chalupu dne 11.3.1760 vykoupil od vrchnosti zbenické Václav Šplíchal za 12 kop grošů míšeňských. Patřily k ní 3 strychy polí v 6 kusech a pod jeden a půl vozu lučního...Roku 1848 právním přisouzením byla chalupa připsána Marii Zahajské (dceři manželů Matěje, domkáře ze Zbenic a manželky Marie) v ceně 326 zlatých konvenční mince. Od r. 1856 se stal jejím spoluvlastníkem manžel Josef Tuháček, který měl 136 zlatých věna v konvenční minci."
(O přítomnosti rodiny Františka Holzknechta se Jan Toman a zřejmě i prameny z kterých čerpal, nijak podrobněji nezmiňují. Lze usuzovat, že pobyt loutkářů, snad sourozenců a jejich předků zde byl formální před úřady a ve skutečnosti rodina žila nepochybně na loutkářských štacích, podle vžité představy v jakémsi skrovném příbytku na kolech taženým jedním koníkem - pozn.A.D.).
Excerpoval Alexandr Debnar, archivář v.v.