TŘÍDY
Třída A – Krocení zlých žen / lektor Pavel Khek
Práce s náročným textem Shakespearovy hry, který se účastníci celý týden snažili poctivě analyzovat a rozkrýt, byla střídána energií nabitými pohybovými a hereckými cvičeními, zaměřenými na práci s tělem, hlasem, prostorem i hereckým partnerem Náplň třídy byla hotovou smrští – pohybovou, výrazovou, vášnivou a také hodně otevřenou. Vznikl ucelený jevištní tvar, který byl natolik skutečným představením, že by mohl existovat i zcela samostatně.
Třída B – Rituální divadlo / lektor Juraj Benčík
Frekventanti objevili, jak divadlo vzniká z rituálu, který sloužil dříve lidem k ovládnutí neznámých sil. Pracovali na objevování a sledování paralel mezi divadlem a rituály. Řešili, jak a zda vůbec je možné přenést rituál na jeviště. Kde jsou hranice – kde končí rituál a začíná stereotyp. Pomocí různých technik zdokonalovali sebe jako individualitu, ale i sebe v rámci skupiny. Objevovali svoje možnosti a hranice. Hodně pracovali v přírodě a s přírodou. Pro závěrečnou ukázku zvolili přírodní amfiteátr městského parku.
Třída C – Žena je nejlepší zbraň / lektor Petr Nůsek
Většina účastníků třídy nikdy dosud do styku se zbraní nepřišla. První dny byly již tradičně věnovány bezpečnosti práce a základům zacházení se zbraněmi. Ve chvíli, kdy frekventanti tyto základy zvládli, začali pracovat na hereckém výrazu. Postupně přibrali k meči i kord, fleret a pěstní souboj. Pak už byl jen krok k inscenování různých situací, vkládání bojových sekvencí a jejich varírování. Na závěrečnou prezentaci
se připravovali i po stránce vizuální – specifické kostýmování dané tématem, které zahrnovalo nejen ženu se zbraněmi bojovníků, ale i zbraně specifické, jakými jsou jak její jazyk, tak zejména její půvaby. Tedy – místo brnění korzet a místo meče úsměv a svůdný pohled.
Třída F – Autorské divadlo / lektor Jozef Krasula
Frekventanti dílny F měli za úkol si s sebou přivézt knihu nebo text, které by rádi inscenovali. Nakonec však z těchto textů nevyšli a pracovali hlavně s vlastními povídkami, které vyšly z jejich vlastního pera v průběhu dílny. V těchto textech pak hledali společné téma, kterým se pro ně nakonec stal „Existencionální exit“. S tímto tématem pak pracovali dál až k jevištnímu tvaru. Závěrečné představení bylo pak poskládáno z mozaiky mikrosituací, které nepostrádaly vtip ani velkou míru absurdity.
Třída G – Romantizmus (...a jeho jed v 21. storočí) / lektor Patrik Lančarič
Cílem dílny bylo vytvořit inscenaci, která podá obraz o současných podobách romantismu v pravém slova smyslu. Dílna byla aspoň zpočátku maximálně teoretická, frekventanti se nehnuli od stolu a zkoumali fenomén romantismu ze všech stran. Hledali cestu, jak sdělit svůj subjektivní pohled na romantismus, tak jak je obecně chápán (média, kýč, laciné romány) i tak, jak by měl být chápán – tedy jako individuální hluboký pocit každého člověka. Nedílnou součástí jejich bádání bylo i hledání odpovídající hudby, která nakonec umocnila výpověď závěrečného představení.
Třída O – Mlhu tvrdou tužkou / Ondřej Lipovský
Lektor připravil jako náplň dílny Lafontaineovy bajky formou komedie dell`arte. Už první den však bylo jasné, že se účastníci třídy nakonec vydají jiným směrem. Původně plánované Lafontainovy bajky byly nahrazeny minipovídkami z knihy Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příští… Václa Jamka (alias Eberhardta Hauptbahnhofa). Na základě těchto textů frekventanti připravovali pohybové etudy a improvizace, ať už samostatné, nebo ve dvojicích. Hodně pracovali s konceptem „tady a teď“, vnímání sebe sama v rámci celku a objevování nových možností, jak pracovat se svým tělem. Snažili se definovat a zdůraznit rozdílnost atmosféry jednotlivých příběhů i menších celků v rámci příběhů. Ty pak převáděli do pohybu a každý se tak nakonec stal režisérem jedné části výsledného vizuálně – pohybového představení.
--
DOPLŇKOVÝ PROGRAM
Praha, Západní křídlo, Snové bezmoci.
Šumperk sobě aneb Ahmedova diskoška
Česká Třebová, DS TRIARIUS, Lubor Kasal, Tom Kirkwood: ORANGUTAN V TOVÁRNĚ.
Filmový večer.
Loď – Divadlo v podpalubí, divadelní hra A. Baricca: NOVECENTO – legenda o pianistovi. Inspirativní představení.
Praha, Divadlo Bez prken, Gustav Ott: Pavlov, pes a zvonek, r. Akram Staněk.
Česká Třebová, TRIARIUS, Lubor Kasal, Tom Kirkwood: Orangutan v továrně, r. Josef Jan Kopecký, Laco Špais.
Slovensko, Alessandro Baricco (preklad Barbora Vallová): NOVECENTO (Tisícdeväťsto) - Legenda o pianistovi, r. Patrik Lančarič.