1906 založen
1909 - 25. 7. - okrsek Mostecký uspořádal výlet do Loun, kde sehrál ve prospěch Matice Šubertovo drama Probuzenci.
1912 byl nazván okrskem Ladeckého. - 6. 10. - sehrál drama K. Želenského U Dušánků, režie J. Kozel.
Předsedou byl od vzniku až do nacistické okupace V. J. Hrdlička.
Do roku 1920 jen sporadické informace o činnosti: počet členských jednot vzrůstal, pořádala se okrsková představení, školení a další společné akce.
1920 počet členů rostl, rozhodnuto pro lepší práci okrsek rozdělit na 6 skupin:
I. - J. K. Tyl Souš, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Třebušice, Tyl Ervěnice, Tyl Komořany
II. - Thálie Záluží, Jitřenka Chudeřín, Divadelní odbor Sokola Kopisty, Jan Hus Dolní Jiřetín
III. - Rudohořan Lom, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Lom, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Louka, Dramatický odbor Sokola Horní Litvínov
IV. - Neruda Duchcov, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Duchcov, Divadelní odbor Sokola Duchcov, Dalibor Ledvice, Hvězda Želénky, Buditel Osek, Tyl Nová Ves - Hrdlovka
V. - Tyl Bílina, Ochotnické sdružení Hostomice, ochotnické jednoty Světec, Křemýž, Chudeřín
VI. - J. K. Tyl Most, Občanská beseda Most, Dramatický odbor Národní jednoty severočeské Obrnice, Divadelní jednota Konobrže.
Po roce 1920 přistoupily další jednoty:
1920 Národní jednoty severočeská Obrnice, J. K. Tyl Nová Ves, Tyl Hostomice, Havlíček Liptice, Májoslav Hořany v roce 1920,
1921 Omladina Dolní Litvínov – Lipětín
1922 pak Hudební vzdělávací spolek Triophon I pro Most a okolí (vystoupil roku 1935, ale znovu se stal členem), dále Mládež čsl. strany socialistické v Konobrži, Národní jednota severočeská Konobrže, Dělnická tělocvičná jednota Kopisty, Národní jednota severočeská Louka, Národní jednota severočeská Novosedlice a Tyl Komořany. Některé starší spolky však během doby odpadly.
1922 probíhal v Mostě krajský sjezd ochotníků
Kromě výborových a plenárních schůzí (valných hromad) probíhaly schůze předsedů jednot, jednatelů a režisérů, do jejichž čela byl postaven učitel ze Souše a později z Mostu Vítězslav Illich, funkcionář okrsku a uspořádán pro ně kurs po 6 neděl, jednou v Mostě a jednou v Duchcově s tématy přednášek - o režii, o repertoáru, o líčení, o hlase a gestu. Téhož roku čítal okrsek 34 jednot. byla navázána spolupráce s časopisem Stráž na Severu.
1923 přistoupily za členy Národní jednota severočeská Nová Ves u Duchcova
1924 Sokol Kopisty a Sokol Duchcov.
Zřízena byla okrsková knihovna, okrskové představení v Hornickém domě v Mostě,
Z podnětu V. J. Hrdličky začal být spolu s Ruthovým okrskem v Ústí nad Labem vydáván Věstník divadelního ochotnictva českého severu.
Pro lepší organizaci divadelních představení a přímou spolupráci spolků bylo na schůzi okrskové rady zřízeno 9 divadelních skupin:
I. - Tyl Most, Občanská beseda, Triophon I Most, Národní jednota severočeská Obrnice
II. - Tyl Souš, Národní jednota severočeská Třebušice, Tyl Komořany, Májoslav Hořany
III. - Tyl Ervěnice, Národní jednota severočeská Novosedlice, Národní jednota severočeská Dřínov
IV. - Dělnická tělocvičná jednota Kopisty, Sokol Kopisty, Národní jednota severočeská Kono-brže, Mládež Komenského Konobrže
V. - Thálie Záluží, Hus Dolní Jiřetín
VI. - Jitřenka Chudeřín, Sokol Dolní Litvínov, Národní jednota severočeská Louka, Rudohořan Lom, Národní jednota severočeská Lom, Omladina Lipětín
VII. - Neruda Duchcov, Sokol Duchcov, Spolek horníků Duchcov, Národní jednota severočes-ká Duchcov, Buditel Osek, tyl Nová Ves - Hrdlovka, Havlíček Liptice
VIII. - Dalibor Ledvice, Hvězda Želénky, Ochotnicko hudební sdružení Hostomice
IX. - Tyl Bílina, Národní jednota severočeská Braňany, Národní jednota severočeská Chotovi-ny
1924 Mladá síla Libkovice, pěvecký spolek Zvon Most a Sokol Chomutov,
1925 okrskové představení Dráteníček provedl DRO Tyl v Čouši
městská rada udělila okrsku subvenci 500 Kč
1925 přistoupil Vzdělávací kroužek Bečov a Odbor Jednoty zaměstnanců drah Horní Ves.
1925 ze schůzí režisérů klub režisérů.
1926 přistoupila Národní jednota severočeská Podbořany.
1927 vzniklo Souručenství divadelních spolků v Mostě, zástupce okrsku vstoupil do okresního osvětového sboru. ¨
Do okrsku přistoupily Sokol Ledvice a Vesna Horní Lom.
1928 přistoupila Národní jednota severočeská Sokolov a Národní jednota severočeská Cídlice u Sokolova.
Okresek se rozdělil na dva obvody - mostecký a duchcovský.
1929 proběhl režisérský kurs a přistoupil spolek Baráčníků Židovice,
Ochotnický kurs v roce 1929 trvající 7 neděl navštěvovalo v průměru 95 posluchačů.
1930 Hvězda Libkovice.
bylo v okrsku 39 jednot a odborů
1931 v březnu okrskové představení hry Zd. Štěpánka Hrníček štěstí, režie V. Illich (DS J. K. Tyl Souš), hráli B. Ryšavý, J. Polívka, F. Humlová, R. Tyřl (z DS Tyl v Mostě), A. Hrubá (NJS Obrnice), V. Houška (J. K. Tyl Souš), v dětské roli Hrdlička (Thalie (Záluží). Hráno v Mostě, Souši, Ervěnicích, Komořanech, Obrnicích, Dol. Jiřetíně, v Záluží, v Rakovníku.
Na prvním Jiráskově Hronovu v roce 1931 účastnili se Mostečtí ochotníci ve hře Gero, na II. v Janu Roháčovi, na III. ve hrách Drama čtyř chudých stěn a Jan Žižka, na IV. v Janu Roháčovi, na V. v Emigrantovi, na VI. v Lucerně, na VII. v Bratrstvu, na VIII. v Panu Johannesovi a v Janu Husovi, na XI. ve Vojnarce. Více z dochovaných materiálů zjistit nelze. Některé hry sehrál Tyl, jiné Okrsek Ladeckého, další severočeští ochotníci. Mostečtí se účastnili i v celostátních společenských vystoupeních.
1932 členem okrsku 29 jednot odborů. Okrsková představení - 7. 3. Abraham Lincoln, 28. 10. Vrchlický: Rabínská moudrost, při té příležitosti vzpomenuto 20. výročí básníkova úmrtí, obě hry v režii okrskového režiséra V. J. Hrdličky. Na 2. JH hrál Hrdlička ve výběrovém souboru ÚMDOČ roli Matouška. Okrsek vydával svůj Věstník, který vcházel do 10. ročníku.
Funkcionáři okrsku: předseda a režisér V. J. Hrdlička, místopředseda V. Kühnel, jednatel Fr. Trousil, pokladník V. Huml, kult. ref. Vítězslav Illich.
Katastrofální sociální poměry na českém severu nedovolily mnoha jednotám pokračovat v činnosti.
1934, 29. rok činnosti, 26 jednot a odborů. 100. výročí hymny jednoty převážně slavily uvedením Tylovy Fidlovačky.
1945 obnovena činnost. Předsedou přípravného výboru byl J. Matoušek. Čestným předsedou byl zvolen V. J. Hrdlička.
Začaly okrskové soutěže.
1946 zúčastnilo se 6 souborů, z nichž na prvním místě se umístil Tyl Souš, dále Máj Libkovice, Divadelní spolek Louka, Jednota divadelních ochotníků Jitřenka Horní Litvínov, Sjednocené ochotnické divadlo Lom. První dva postoupily do krajské soutěže.
V Městském divadle v Mostě provedeno krajové ochotnické představení.
Od tohoto roku pravidelně probíhalo po celou dobu ochotnické odborné školení ve dvou kategoriích - I. pro začáteční-ky a II. pro režiséry. Měli se jich účastnit prakticky všichni členové, ale bohužel dlouho se tak nedělo.
Protože byla snaha o sjednocení ochotnické činnosti, prosazoval se trend, aby v jedné obci byl jen jeden ochotnický spolek. Za tímto účelem byl také požádán ONV, aby nepovoloval představení jednot, která nebyla konzultována s okrskem.
1947 okrsek jméno V. J. Hrdličky.
1948 při okrsku byl zřízen akční výbor, zrušen začala spolupráce se Svazem české mládeže.
1949 Okrskové školení spolu s okrskem zajišťovala okresní osvětová rada.
Proslovené přednášky: 1) Funkce divadla v lidové demokracii, 2) Dějiny divadla, 3) Malé jevištní formy, 4) Dramaturgie na cestě k socialismu, 5) Režisér a jeho práce, 6) Výtvarník na jevišti, 7) Herec a jeho práce, 8) Jevištní řeč, 9) Maskování a kostýmování, 10) Organizace.
1949 měl okrsek 26 jednot. Ale došlo k jeho rozdělení, v souvislosti se správní reformou, na Hrdličkův okrsek v Mostě a Průchův okrsek v Litvínově.
1950 začalo s ochotníky spolupracovat Krajské krušnohorské divadlo.
Organizace soutěže lidové umělecké tvořivosti (SLUT)
1951 pak byla ÚMDOČ zrušena, stejně jako samostatné spolky a činnost se přenesla do společenských organizací a závodních klubů.
1951 vybrán divadelní odbor ZK Kopisty jako jednota, nad níž bude mít patronát ústředí LUT.