S Jakubem Pilařem o POPADu 2025
23 února, 2025
Tomáš Čivrný
Pražská oblastní přehlídka amatérských divadel (dále jen POPAD) se letos uskuteční v termínu od 27. února do 2. března 2025 v Kulturně komunitním centru Koruna v Praze Radotíně. Během čtyř dnů se diváci mohou těšit na pestrou škálu představení, od autorských počinů až po ty známější kusy. O 51. ročníku této soutěžní postupové přehlídky jsem prohodil pár slov s Jakubem Pilařem, předsedou Amatérské divadelní asociace, která POPAD pořádá.
PersonAutor: Tomáš Čivrný
Složení lektorského sboru a trendy
Jakube, kdo usedne v lektorském sboru POPADu 2025?
JP: V letošním roce jsme se snažili lektorský sbor obsadit především osobami ze seznamu odborných garantů NIPOS. Tradiční dvojici Petra Richter Kohutová (dramaturgyně) a Jaroslav Kodeš (režisér) doplní Hanka Marvanová (režisérka). Čtvrtou do party bude Jana Stejskalová (výtvarnice a scénografka).
Jak se letos liší skladba přihlášených souborů oproti minulým ročníkům? A co nové trendy v amatérském divadle – vidíš nějaké?
JP: Na takhle vznosnou otázku bych měl asi spíš odpovědět až po přehlídce. Abych byl úplně upřímný, asi nevidím. Ale spíš se opravdu ukáže až po přehlídce a třeba nás tvůrci svými inscenačními přístupy překvapí. Co je samozřejmě velké plus letošního ročníku je parádní zájem souborů. Obdrželi jsme 11 přihlášek a program je nakonec složený z 10 inscenací.
Vzpomeneš si na moment z minulých let, který tě na POPADu obzvlášť zaujal nebo překvapil? Čím?
JP: Jedním z překvapení loňského roku byl určitě výkon Lukáše Hůly v hlavní roli inscenace Blbec k večeři. Tradičně výborný je soubor Antonín Puchmajer D.S., který se z POPADu vloni dostal až na Jiráskův Hronov, což je první případ od éry Kočovného divadla Ad Hoc (tradičního účastníka POPADu).
Organizační výzvy
Jaké největší výzvy s organizací přehlídky s týmem řešíte?
JP: V posledních letech probíhala postupná rekonstrukce KKC Koruna a každý rok byla část budovy zavřená. To znepříjemňovalo přípravné práce. Myslím, že stěžejní jsou tři body: zda dostaneme potřebnou dotaci od města na organizaci, zda se přihlásí dostatečný počet souborů a zda se společně sejdeme, abychom vše zorganizovali. Vše se zatím daří a věřím, že dařit bude. Určitě bych v tomto ohledu zmínil členku ADA Jindru Netrestovou, bez které by POPAD nebyl POPADem.
Proč by právě na Pražskou oblastní přehlídkou amatérských divadel měl divák zavítat?
JP: Řekl bych, že POPAD umí především překvapit. Každý rok nabídne něco, co by člověk nečekal. Mám radost, že se na nej nebojí hlásit i začínající soubory, jejichž energie je vždy jiná než u ověřených matadorů. Taky mám pocit, že se u nás o něco méně „soutěží“ než na jiných přehlídkách. Možná mě opravíš, ale mám pocit, že jsme jediná postupová přehlídka, na které se vybírá dobrovolné vstupné. Z toho mám velkou radost, i proto, že stejný model držíme i v Nučicích.
Jakube, díky za minirozhovor a všichni zlomte vaz!
JP: Čert tě vem!
POPAD je postupovou přehlídku ve směru celostátní přehlídky činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik. Ten se letos poprvé uskuteční v Mostě. Všechny nominace a doporučení z krajských postupových přehlídek shromažďujeme přehledně na jednom místě – Cesta na Piknik Most 2025.
Program přehlídky
Čtvrtek 27. 2. 2025
19:45 V. Šikina: Dneska je první den zbytku mého života (Autorské divadlo SMYSL)
Pátek 28. 2. 2025
15:00 H. Kubů: Tři v jednom (DS Proměna)
18:00 D. Canavan: Třetí prst na levé ruce (DS Hraničář)
20:30 S. Thiéry: Kdo je pan Schmitt (Divadlo Riyo)
Sobota 1. 3. 2025
10:00 L. Nowra: Noc bláznů (S bojkou v zádech)
13:45 L. Pivonka: Dady Box (Post scriptum)
16:45 V. Franceschi: Úsměv Dafné (Ragueneau)
20:15 J. Fabel: Instalace (Art Club Ferdinand)
Neděle 2. 3. 2025
10:00 L. Fletcherová: Smrt v brokátové lenošce (DS UCHO)
13:40 V. Mašková, S. Šaltenis: Utíkej, smrtko, utíkej! (DS Sumus)
18:30 Vyhlášení výsledků
Přehlídkové dění a další aktivity Amatérské divadelní asociace můžete sledovat na jejich Facebookové stránce.
ČIVRNÝ, Tomáš. S Jakubem Pilařem o POPADu 2025. Online. Divadelník.cz 23. 2. 2025 [cit. 2025-03-09]. Dostupné z: https://divadelnik.cz/s-jakubem-pilarem-o-popadu-2025/