Divadelní opona úpických ochotníků z r. 1861.
Největším exponátem výstavy v Městském muzeu v Úpici
k výročí 150 let ochotnických her v Úpici je divadelní opona, na níž je obraz Úpice z roku 1861, kdy byla namalována Vincencem Teuchmannem.
Osudy tohoto zajímavého díla lidového umění stojí za zaznamenání: Původně byl obraz Úpice na oponě značně vyšší. Nynější rozměry jsou 160 cm výška, 315 cm šířka. Byla na něm namalována Úpice v širokém rámu. Pravděpodobně se při používání opony malba na horní straně poškodila a proto byla horní část namalovaného rámu s menší částí pohledu na Úpici odstřižena. Široký rám po obou stranách z větší části i dole je na okraji zakryt namalovanou draperií.
Roku 1880 byl na rub opony namalován nový obraz Úpice malířem Josefem Šrůtkem z Náchoda.
Když se roku 1903 divadlo přestěhovalo do nově najaté Vackovy dvorany na Závodi, byla opona uložena v Městském muzeu.
Za okupace muselo být muzeum likvidováno. Opona byla uložena ve škole na Lánech. Tam se brzy nato usídlela SS škola. Po okupaci byla opona nalezena v žalostném stavu, silně poškozena a potrhána.
Novou instalaci muzea prováděl dr.Dolenský z Národního muzea v Praze, který rozhodl, aby opona byla napnuta na překližku a jednotlivé kousky byly upevněny hřebíčky. Při tom byl rub opony s novějším obrazem Úpice natrvalo zakryt.
Stav samotné malby časem tolik utrpěl, že barva odpadávala.
Záchranné práce ujal se loňského roku zdejší odborný učitel Aleš Řezníček. Sundání plátna z překližky ukázalo se nemožným. Způsobilo by to další těžké poškození. Proto zvolena cesta přilepení látky na překližku injekcemi lepidla, dále upevnění a oživení barevné vrstvy, zarovnání a zakrytí potrhaných a zničených míst, kterážto náročná a dlouho trvající práce přinesla výsledek. Nyní jest opona opět v muzeu jako nejdůležitější kus ochotnické výstavy.
Úpice, 1974. Jan Kábrt