Jan KUČERA, Přerov * 1939
Narodil se 6. 10. 1939 v Přerově jako jediný syn svých rodičů. První školní vzdělání mu poskytla základní škola Za Mlýnem, později Palackého škola v Přerově. Tam si jej všimla paní učitelka Kostíková, která v sokolském loutkovém divadle hrála, a ta jej také do tohoto divadla přivedla. Zde pak jako šestnáctiletý začal hrát loutkové divadlo. Po odchodu vedoucí divadla, zasloužilé loutkářky Růženy Široké, se Jan velmi záhy dostává do jeho vedení.
Pracuje v Přerovských drůbežářských závodech, později v Přerovských strojírnách. Ve svém pozdějším povolání se dostává do vedení kulturního zařízení sjednocených zájmových útvarů v Klubu Přerovských strojíren. Loutkové divadlo po zrušení činnosti Sokola v Přerově přechází jako jedna z kulturních složek do tohoto klubu.
Divadlo má v městě Přerově svou dlouhou tradici a je i v tomto období podporováno Přerovskými strojírnami, stejně jako pěvecká sdružení, filatelisté, esperantisté a další. K jeho rozvoji a také k modernizaci loutkového divadla pomáhá i funkce Jana Kučery jako kulturního pracovníka, který stojí v této době ve vedení přerovského loutkového divadla. Podporuje nákup nového fondu loutek, organizuje výjezdy na kulturní akce, na přehlídky, výstavy i poznávací zájezdy s exkurzemi do loutkářského prostředí po naší republice. Největším počinem je organizace několika zájezdů do zahraničí. K těmto pak nacvičuje se souborem varietní výstupy, se kterými mohlo divadlo jezdit do zahraničí bez nutnosti překladu do jiného jazyka. Dva polské zájezdy a dalších šest do tehdejší NDR se uskutečnily před velkým počtem dětských diváků, kde se na každé představení ve velkých sálech přišlo podívat vždy několik stovek diváků.
Byli to také Jan Kučera a Petr Slunečko, kteří stáli u vzniku soutěže výstupů amatérských herců, jež nazvali „Individuální vystoupení s loutkou“. První ročníky této soutěže se v Přerově konaly v sedmdesátých letech a účastnilo se jich až na dvě stovky účinkujících. V loutkové divadle působil Jan Kučera s malými přestávkami do svých 80 let. Za své působení dostává nejvyšší ocenění města Přerova, a to medaili Jana Ámose Komenského.
V roce 2022 mu byl na návrh České obce sokolské udělen Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla.