Krajská přehlídka recitátorů sólistů proběhla 26.3.2008 v kulturním klubu Duha.
Hodnocení poroty:
I letos se celkovou úrovní krajského kola potvrdilo, že o přednes poezie a prózy se zajímá jen určitá menšina mladé generace, vedená k tomuto žánru nejčastěji pedagogy, učiteli českého jazyka nebo lektory dramatických tříd uměleckých škol .To je znát především v dramaturgii textů - adepti přednesu je dostanou k výběru většinou už připravené ... Ne vždycky se s nimi ztotožní. Proto je nutno ocenit ty, kdož se pokoušejí sami o projekci svého světa prostřednictvím vybraných textů. Dva takového výkony byly zcela čitelné i mezi necelou dvacítkou soutěžících : žánrově kreativní a sugestivní přednes Seifertovy Písně o Viktorce v podání Venduly Valentové a osobitě recitované písňové texty folkové provenience Pavla Špirky, pravda, technicky nevyvážené, ale věrohodné postojem interpreta .
Všeobecně porota konstatovala četné jazykové problémy výslovnostní, nevyvážené reprodukční prostředky zejména při přednesu próz, což je starý problém, žel, stále se objevující a zřejmě málo akcentovaný v městských a okresních kolech.
Také neustálé ubývání adeptů přednesu / ve 3. kategorii tradičně jenom trojice soutěžících standartní úrovně / vykazuje stav setrvalosti, nad jehož příčinami by se mělo přemýšlet...
Organizačně bylo krajské kolo zvládnuto s příkladnou péčí všem účastníkům a proběhlo hladce a bez problémů .
PhDr. Miroslav Kovářík, předseda poroty.
Krajská přehlídka divadel poezie proběhla 27.3.2008 v kulturním klubu Duha.
Hodnocení poroty:
Obě divadla poezie naopak vykázala tvůrčí přístup k inscenovaným textům : volné, happeningově odpoutané představení Divadla Na cucky z Olomouce s montáží textů ruské moderní poezie a současné anglické coolness autorky je v tradici tohoto kolektivu jen dalším článkem řetězu kreativních performancí, improvizovaných, psychofyzicky pojednávaných v interpersonálních vazbách, kde text je jen záminkou ke sdělení tématu, jež se dá většinou jen volně vyložit ... V tom se olomoucké divadlo poezie jeví jako stálý začátečník, i když poučený, ale nikdy "hotový", programově "nedodělaný", otevřený--- I tak byl doporučen jejich postup do národního kola - kreativita inscenace tu převládá nad "čitelností", v žádné případě však nejde o pouhou exhibici.
Naprostým protipólem Olomouckých je více než hodinová montáž "Rébus" břeclavského studentského divadla poezie Regina. Jevištní koláž hudebně-pohybově-textově-výtvarně propojené projekce jednoho zdánlivě banálního okamžiku nebo spíš situace... Vyvážené představení se sympatickými protagonisty v typizujícím spektru. Důkaz, že i vysoce intelektuální textová apanáž je inscenovatelná, má-li v interpretech věrohodné tlumočníky... Pouze technické nejasnosti / užití hudebních nástrojů a hudebního aparátu vůbec / a temporytmické problémy při delších scénách a přesunech jednotlivých obrazů jsou slabší stránkou inscenace a bylo doporučeno souboru je dopracovat. Postup na WP je tu pochopitelně žádoucí, podobných studentských divadel poezie ubývá a málokterý soubor se dokáže zdařile vyrovnat s takovým textovým "nákladem".
Organizačně bylo krajské kolo zvládnuto s příkladnou péčí všem účastníkům a proběhlo hladce a bez problémů .
PhDr. Miroslav Kovářík, předseda poroty.