Místní muzeum v Horách Matky Boží dokumentuje historii osady kdysi hornického městečka Hory Matky Boží. Hlavním exponátem je tu divadelní opona spolku J. K. Tyl z roku 1900.
Divadelní opona je plátěná a má úctyhodné rozměry 510 cm x 260 cm a byla natáčena na válec. Na oponě jsou vymalovány Hory Matky Boží jak vypadaly před rokem 1900. Kromě její historické ceny má opona ještě zvláštní vypovídací hodnotu o minulosti městečka. Z obrazu Hor Matky Boží je zřejmé, že místo nikdy nebylo žádným typickým venkovským sídlem. Nejsou tu žádné hospodářské budovy, stodoly, stáje, sýpky a dvory. Soustředěná zástavba domů, či lépe řečeno domků, vytváří pravidelné seskupení ulic, ve středu je poměrně velké náměstí, tehdejší rynek, kde se konaly trhy, také farní kostel a škola. Přesto, že se tu ve 30 šachtách intenzivně těžilo stříbro, není tu žádné sídlo tehdejších majitelů šachet. Ti, převážně příslušníci české šlechty, měli svá tradiční sídla a na těžbě byli zainteresováni pouze jako podílníci. V samotném městečku v jednoduchých obydlích sídlili prostí havíři. Po zániku těžby havíři odešli a na jejich místo přišli různí drobní řemeslníci. Intenzivní zemědělská výroba zde nikdy nebyla.
Divadelní oponu namaloval horský rodák, malíř pokojů pan Jan Valdmann. V pokladní knize divadelního spolku je zápis, že 27.3. 1900 bylo panu Janu Valdmannovi zaplaceno za malbu opony 36 K. Opona sloužila divadlu až do ukončení jeho činnosti v roce 1939. Za toto období bylo odehráno celkem 67 titulů vždy v několika reprízách. Používáním a pozdějším jejím uskladněním byla opona poškozena. Pro její instalaci v místním muzeu byla opona restaurována a konzervována.
Opona jako exponát je stálým středem pozornosti všech návštěvníků muzea a to především pro její vypovídací hodnotu o samotném městečku Hory Matky Boží.
Zpracoval Antonín Kopp, správce muzea.
341 42 Kolinec, Hory Matky Boží 14