1880 Župní sjezd divadelních ochotníků, přihlášeno 15 jednot.
Župní sjezd svolal výbor jednoty divadelních ochotníků v Opočně. Porada o dalším směru činnosti, záměr ustavit župní jednotu divadelních ochotníků. Svolán na den sv. Václava do sálu U Holubů od 14 hod.. Program: Uvítání, řed. místní jednoty Ant. Dotřel.
Rozprava o Matici divadelní. Zah. J. L. Turnovský.
Rozprava o důležitosti župní jednoty divadelních ochotníků. Zah. Frant. Dybski ze Žamberka.
Rozprava o Divadelních Listech. Zah. J. V. Frič.
Rozprava o vzájemném půjčování divadelních kněh, rozepsaných úloh a šatny. Zah. Frant. Levý ze Smiřic.
Rozprava o vzájemné výpomoci silami činnými v divadelních představeních a o pořádání pohostinských představení. Zah. Jos. Šubrt z Jaroměře.
Volné návrhy.
Divadelní listy 1880, č. 12, s. 183.
Proslov Josefa Šubrta z Jaroměře na Župním sjezdu divadelních ochotníků v Opočně 1880. Plné znění. Obecné výzvy k pořádání pohostinských her, k vzájemné výpomoci.
Divadelní listy 1880, č. 14, s. 225-227.
Rozprava J. L. Turnovského o Matici divadelní na Župním sjezdu v Opočně 1880
Předním úkolem Matice divadelní je „prostředkovati mezi básníky dramatickými a podniky divadelními o tom, jaké odměny hmotné básník za práci, jíž mnoho času a síly své věnovati musí, dojíti má a může.“ Řád Matice divadelní: 1. Matice kupuje od spisovatelů dramatické práce, vydává je.
2. Matice vyplatí spisovateli honorář. 3. Každou hru vydá tiskem, provozování se souhlasem Matice. 4. Matice vybírá provozovací honorář. 5. Poplatek za jeden kus platí se jednou pro vždy. 6. Jednoty, které jsou zakládajícími členy mohou sehrát jeden kus ročně bez náhrady. 7. Matice zavazuje členské jednoty aby hrály kusy Maticí vydané. 8. Zakládající a činní členové dostávají zdarma jeden výtisk. 9 Divadelní jednoty Pokrok v Karlíně a Kolár na Smíchově se žádají, aby provozovaly kusy Maticí vydané.
Divadelní listy 1880, č. 14, s. 239-241.
O důležitosti župní jednoty divadelních ochotníků. Přednesl dr. J. Dvořák na Župním sjezdu v Opočně 1880
1. Povznesení národního vědomí. 2. Povznesení dramatického umění (přesný přednes, vedle zkoušek též dramatické přednášky), pohostinské hry, každoroční sjezdy, konkurenční (soutěžní) představení. 3 Pozornost výpravě her, zřizování šaten. 4. Pomoc Matici divadelní.
Divadelní listy 1880, č. 15, s. 241-244.
O vzájemném půjčování divadelních kněh, úloh a šatny. Rozprava Fr. Levého na Župním sjezdu v Opočně 1880.
Výzva k zakládání knihoven, vzájemnému půjčování knih, rozepsaných úloh a kostýmů, k založení seznamů, které zúčastněné spolky mají dostat k dispozici.
Divadelní listy 1880, č. 16, s. 254-256.
O Divadelních Listech. Rozprava J. V. Friče na Župním sjezdu v Opočně 1880. Výzva k udržení Divadelních listů, jediného českého divadelního časopisu. „V krajích česko-moravských je na 4-500 jednot divadelních a z těch, bohužel, pouze přes 100 odebírá Divadelní listy. Vázvy k odběru.
Divadelní listy 1880, č.18, s. 286-287.
Rozpravy se zúčastnili:
Prof. Vycpálek z Rychnova, MUDr. Jan Dvořák, p. Levý ze Smiřic, p. Frič, p. Šubrt z Jaroměře, Lad. Macháček ze Dvora Králové navrhl podat žádost, „by učitelstvu dovoleno bylo na prknech činně působit.“
Zúčastnili se zástupci 14 okolních jednot: Dvůr Králové, Vamberk, Rychnov, Studnice, Bohuslavice, Jaroměř, Smiřice, Hronov, Česká Skalice, Úpice, Pohoří, Meziříčí, Josefov, Černčice.
Předsedou zvolen Frant. Josef Janke, režisér královédvorských ochotníků.
Divadelní listy 1880, č. 16, s. 269-271.