Petr König
Loutková scéna na Střelnici v České Lípě
Výpis archivních dokumentů uložených ve Státním okresním archivu Česká Lípa
(evidenční číslo: MěNV 713 K248, MěNV 566 K 283)
Restaurace Střelnice byla konfiskována podle výnosu 108 ve prospěch MNV a restaurace kromě sálu byla předána k provádění hostinské živnosti. V roce 1945 byla prvním poválečným nájemcem restaurace Čs. myslivecká jednota. Začátkem padesátých let byla restaurace od sálu oddělena zazděním průchozích dveří v chodbě. Nedošlo však k rozdělení pozemků a přidělení popisného čísla samostatnému sálu, což později vedlo k četným vzájemným sporům provozovatelů. Restaurace byla později předána bez sálu SKP Restauracím a jídelnám. Podle pamětníků byla prvním nájemcem rodina Pospíšilových, která v rámci dosídlení pohraničí pocházela z Mladé Boleslavi.
Samostatný sál byl předán Osvětové besedě při MNV a později včetně loutkové scény Okresnímu domu osvěty. Následně v roce 1957 je znovu vrácen zpět Osvětové besedě MNV v České Lípě . Od roku 1946 provozuje pro veřejnost kulturní kroužek při SNB v České Lípě v provizorních prostorách loutkové divadlo, které svou velikostí nevyhovuje. V červenci 1947 proto žádají Radu MNV o přidělení nového sálu pro zřízení stálé „Velké loutkové scény“. Konečně v říjnu 1950 rozhodla Rada MNV o přidělení velkého sálu Restaurace Střelnice s přilehlými místnostmi pro loutkovou scénu a současně své rozhodnutí oznamuje i Správě komunálních podniků města. V červnu 1951 je podaná žádost o stavební povolení a již v srpnu vydává ONV v České Lípě stavební povolení k adaptaci bývalého sálu hostince U Střelnice na loutkové divadlo. V zadávací studii pro zpracování architektonického řešení, je stanoven rozsah nutné adaptace, včetně povolených stavebních nákladů ve výši 250 000,- Kč. Stávající prostor sálu bude rozdělen příčkou na hlediště s jevištěm pro 300 – 400 diváků. V zadním menším sálu umístit dílnu s klubovnou a verandu upravit na předsálí. V hudebním pavilonu vybudovat bufet.
Připravovanou adaptaci včetně rozpočtu předložil arch. Josef Hajšl z Horní Police v prosinci téhož roku ke schválení.
Kulturní měsíčník Lípa-Leden 2013- Českolipský Underground
( historie bigbítového klubu LUXOR Střelnice – bývalé loutkové divadlo)
Milda Jabálek
Z bývalého tanečního sálu restaurace Střelnice, byla podle návrhu architekta Josefa Hašla z Horní Police. v roce 1952 provedená brigádně adaptace sálu na loutkové divadlo s kapacitou pro 300 až 400 diváků v celkové hodnotě 250 000,- Kč. Loutkový soubor Divadla mladých při Okresním domu osvěty pod vedením paní Divišové tady hrál do roku 1961 a později až do roku 1964 byla scéna využívaná pouze na nedělní promítání filmů pro děti. Loutková scéna tehdy měla 248 sklápěcích křesel, 19 velkých loutek (marionety), 25 menších loutek a další rozmanité vybavení v hodnotě necelých 70 000,- Kč.
V průběhu roku 1965 získal celý areál včetně zařízení a vybavení loutkové scény do svého používání Československý svaz mládeže (1949 – 1968) jako „Okresní klub pro zájmovou činnost mládeže“.
(V současné době je sál bývalého loutkového divadla přestavěn na soukromou diskotéku.)