1976-1999 soubor vedl Jar. Dařbuján (předtím vedl LS v Otovicích).
1981 opustil LS svoji stálou scénu, která se vlivem povodně z roku 1977 bortila. Změna zřizovatele na ZKP Veba.
LS se mnohokrát stěhovala, Stálá scéna, budova radnice, neobydlený byt, zadní trakt divadla, velké divadlo, suterén divadla a konečně vlastní místnost v divadle. Tam mělo loutkové divadlo k disposici dvě místnosti a sálek na hraní.
Po vlivem ztráty stálé scény se divadlo přejmenovalo na BRUM—proč zrovna brum ??? asi Broumovští rumaři či Broumováci.
Nejčastěji se hrály hry Františka Čecha: Čertimlýn, Drak, atd.
Soubor se věnoval i dalším akcím. Pořádal s odbory Drakyády, večery s 3 D (divadlo, diskotéka.uvádí Dalibor,karneval.) V tomto období se o chod divadla nejvíce zasloužili Jaroslav Dařbujan, vedoucí, režisér, dramaturg, výtvarník (jeho otec Karel maloval loutky, kulisy); Dalibor Novotný loutkoherec, Jiří Štěpán zvukař a osvětlovač, Miloš Rein herec a muzikant a Dáša Klímová loutkoherec a řada dalších.
1980-1999 častá účast na okr. a kraj. přehlídkách. Hrál např. na Kopeckého Libčanech, na Veselém kopci, na festivalu ve Strážnici, Boučkově Jaroměři, atd.
1980 František Čech: Drak. Účast na loutkářské přehlídce O cenu Matěje Kopeckého, Libčany 1980.
1982 Jaroslav Kment: Čertimlýn. Účast na loutkářské přehlídce O cenu Matěje Kopeckého, Libčany 1982.
1983 J. Falta: Jak Kašpárek se Šmidrou zvítězili nad ježibabou. OLP Jaroměř.
1984 Jaroslav Dařbuján: Votrávená princezna, r. Jaroslav Dařbuján, KP XI. Loutkářská Česká Třebová. Účast na loutkářské přehlídce O cenu Matěje Kopeckého, Libčany 1985.
1986 J. Dařbuján: Brumbáj, r. J. Dařbujan, KP Česká Třebová.
1988 BRUM divadelní soubor loutkový, 12 členů, vedoucí Jaroslav Dařbuján.
1990 až 2000 se divadlo protloukalo jak to šlo. Město přestalo loutkařinu podporovat a divadlo se během tohoto období 5x stěhovalo.
1990 se soubor rozpadl a zůstali jen tři - Jar. Dařbujan, Dáša Justová roz. Klímová a Květa Němčíková. Podařilo se sehnat dalších několik nadšenců. Recesistu a hudebníka Oto Jíru, který s Jar. Dařbujanem napsal maňáskovou pohádku Smolíček pacholíček aneb Červená Karkulka. Jinak Moje pohádka.
1993 kolektiv: Moje pohádka, režie J. Dařbuján, hudba Ota Jíra, účast na LCH. Účast na KP Inspirace, Hradec Králové.
1997 Perníková chaloupka, KP Východočeská krajová přehlídka LS.
2000 skončil činnost vedoucí souboru J. Dařbujan a divadlo usnulo. Město ho vystěhovalo divadlo do nevyhovujících prostor staré garáže.
Od 2000 vedoucí Fr. Macháček,
LS stále aktivní, mobilní scéna, hrál převážně marionetami. Vedle Králových loutek z Výstavnictví i loutky vlastní výroby. Časté úpravy her, též uvádění vlastních textů,
např. Votrávená princezna, Brum báj, Moje pohádka aj. Z her např. Drak, Čertův mlýn, Čertimlýn, Ostrov splněných přání, Sůl nad zlato, Zachráněná lípa, Kníže Maxmilián, Kouzelný prsten, Krakonošova nadílka, Smolíček, Začarovaný kvítek atd. LS vždy usiloval o dynamické, osobité divadlo. Časté zájezdy.
2005 Helena Lisická, Josef Miroslav Bourek: Ženich pro čertici, účast na Boučkově Jaroměři 2005, Kašpárek se Šmidrou…, účast na KP.
2011 přesvědčili Jar. Dařbujana, aby zase dělal loutkařinu. Nechal se „ukecat“ a začal s Brumem spolupracovat. Vrátil se k dramaturgii a režii. Nastudovali pohádku Čertovská kniha.
2012 dostali od Broumovské Ulity - dům mládeže – dvě místnosti k pronájmu. Divadlo nastěhovali a pozvolna se začalo se budovat jeviště i hlediště. Realizovala se představení J. Dařbujana Zahradník, Kouzelná perlička a připravovaly se broumovské pověsti.
2013 ve spolupráci s Agenturou pro rozvoj Broumovska loutkáři připravili naučnou stezku s námětem Broumovských pověstí - Jak vznikl Broumovský znak, Kouzelný pramen, Kovářova rokle, Poklad, Začarovaný opat.
Dvě pověsti - Bílá paní a Mlýn - Jar. Dařbujan zdramatizoval a soubor je v červnu 2013 zahrál v klášterní zahradě.