V roce 1922 proběhla přestavba divadelního sálu v dvorním traktu netolické radnice, při které bylo jeviště přemístěno na protilehlou stranu. Součástí nového vybavení se stala nová opona s pohledem na Netolice. Jak dokládá šablonovým písmem provedená firemní značka na rubu opony, dodal ji ateliér Františka Ferta z Brna, který byl ve 20. letech velmi oblíbeným dodavatelem divadelních dekorací pro ochotnická jeviště na Moravě i v celých Čechách. Opona o rozměrech 583 x 540 cm se v divadle používala ještě na konci 40. let současně s rozhrnovací látkovou oponou. Za mohutně vzdutou rozhrnutou draperií se na ní otevírá podvečerní pohled na město od jihu.
Opona byla v minulosti již laicky opravovaná - částečně podlepená pruhy pláten. Má neobvykle vysoký formát, neodpovídající tvaru běžného jevištního portálu. Zpráva o restaurování se o tom sice nezmiňuje, ale provedení horní části draperie nad švem v teplejší barevnosti vzbuzuje dojem, že byla opona dodatečně zvýšena; podporuje to i zpráva o tom, že původní válec opony se nezachoval a u horního okraje byla přibitá tyč umístěná podle restaurátorů původně u spodního okraje.
Z městského divadla byla opona přemístěna do muzea. V letech 2011–2014 byla opona nákladem města a kraje restaurována akad. malířem Milanem Kadavým a jeho manželkou Alenou Kadavou Grendysovou a po opravě se vrátila zpět do budovy netolického divadla, kde byla zavěšena na boční stěnu hlediště.
Lit.:
- Alfred Javorin, Divadla a divadelní sály v českých zemích I, Praha 1949, s. 136
- Dagmar Geršlová, Restaurování historických divadelních opon z Radomyšle, Bavorova a Netolic, Památky jižních Čech 6, 2015, s. 195–200
(Mgr. Jiří Bláha, květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)