ZVOLE o.Šumperk
V roce 1990 byl založen divadelní soubor v rámci TJ Sokol a pěvecký spolek Svatopluk. Hrálo se na sále Záložny, v roce 1902 uvedli Zvíkovského raráška a Paní mincmistrovou. V dalších letech se divadlo hrálo, ale není o tom žádných záznamů.
Od roku 1931 do 1938 sehrály obě tělovýchovné jednoty Sokol i Orel celkem 59 her: 1931 . Sokol 5, Orel 5, 1932 - Sokol 6, škola 1, 1933 - Sokol 8, Orel 4, škola 1, 1934 - Sokol 7, Orel 3 a 4 pohostinsky, 1935 - Sokol 7, Orel 3: Paprsky smrti, Paní mincmistrová, Jízdní hlídka, 1936 - Sokol 4: Lešetínský kovář, Márinka ze staré myslivny, Na tý louce zelený, Světlo jeho očí, Orel: Pan přednosta řádí. Kromě toho sehrál Sokol v přírodě Na dole představení Jánošík a Psohlavci. V roce 1937 - Sokol: Na ztracené vartě, Orel: Kometa. Režíroval Cyril Morávek a Jan Najman, který byl současně i kulisářem. Po dostavbě sokolovny v roce 1930 hrál Sokol tam a Orel dále na Záložně.
V roce 1945 se znovu probouzí bohatý kulturní život a vzniká divadelní spolek Sokola. Pod režijním vedením Josefa Novotného sehrál v tomtéž roce hru Kvočna.
V roce 1947 bylo nacvičeno 6 představení, z nichž jsou čtyři jmenována v kronice: Když kukačka zakuká, U naší kapličky, Tulácké dobrodružství, Polská krev.
V roce 1948 - V ochraně krále hor, Tulák.
Pod vedením řídícího učitele Jana Skopala byl po válce založen smíšený pěvecký sbor, který spoluúčinkoval při operetách a divadelních hrách se zpěvy. V obci se konaly i večery hudby, kde
účinkovali pozvaní hosté, soubo účinkoval na vystoupeních, karnevalech, šibřinkách i v širokém okolí od Šumperka po Olomouc až do roku 1965. (Smyčková)
Podle kroniky obce a svědectví pamětníků zpracoval Rostislav Hányš.
Divadelní ochotnický odbor TJ Sokol. Spolu s pěveckým spolkem Svatopluk. V r. 1900 v sále záložny. V r. 1902 hráli Zvíkovského raráška a Paní mincmistrovou. V dalších letech sice divadlo hrálo, ale není o tom žádných záznamů. Až v r. 1929, kdy Sokol a dříve založený Orel sehrály 16 divadelních představení. Od r. 1931 do r. 1938 sehrály obě tělovýchovné jednoty Sokol a Orel celkem 59
divadelních her. Po válce činnost utlumena. Do r. 1948 hrál jen Sokol, a to 9 her. Po tomto roce divadelní aktivita zaniká. Do r. 30 hrály oba spolky v sále Záložny, po výstavbě sokolovny v r. 1930 hráli Sokolové v nové budově Sokola. Jan Skopal - hudební spolupráce. (Medlík)