Miloslav Chytil
Vzdělání: Střední zdravotní škola Prostějov
Zaměstnání: Poliklinika Kroměříž, zdravotní asistent
Bydliště: Kojetín
Divadelní dráha:
V roce 1969 (tehdy bylo M. Chytilovi 17 let), byl několika přáteli osloven, zda by nehrál divadlo. V obci Němčice nad Hanou se tehdy sešlo několik nadšenců, jejichž rodiče bývali ještě před válkou členy místního divadelního spolku. Byli to mezi jinými sourozenci Rašťákovi, Jiří Chytil, jehož děda byl v té době významným kulturním činitelem v Němčicích, a v neposlední řadě i otec Miloše Chytila, také bývalý ochotnický herec, na něhož role mnozí ještě po letech vzpomínali.
Miloslav Chytil vzpomíná: „ Byli jsme plní chuti hrát divadlo! S jakým elánem jsme se pustili do obnovy jeviště a zákulisí!. Čas běžel dál a já v leteh 1971-73 narukoval na vojnu. Nehrál jsem tedy v některých inscenacích. Úroveň divadelního souboru stoupala, stálým režisérem se stal učitel František Konečný (některá představení režíroval ředitel ZUŠ Antonín Ošťádal, a vystřídali se i profesionální režiséři i herci)
Brzy začaly divadelní přehlídky. Do Němčic jezdila odborná porota, která hodnotila jednotlivá představení (ale to až po výborné večeři, kterou připravily školní kuchařky), a právě toto hodnocení nám dávalo vhled, jak se má představení tvořit. Mezi zakladateli byli např: Jan Hrabal, Milan Kroupa, Antonín Hrdý, Pavel Šrotíř, Marie a Ludmila Rašťákovy, František Borovička zv. Tatošek, Miroslav Foltýn, Milan Tesařík, Jan Dvořák a jeho bratr Vojta zv. Žužla a další a další. Někteří zůstali krátce, jiní hrají divadlo doposud, členská základna se měnila.
Prvním naším představení byly Drdovy Dalskabáty. Náš první úspěch! Dnes už se tomu jen s nostalgií usmívám: výkony herců, kulisy (kde co ještě zůstalo na půdě či ve sklepě kina, scéna, kostýmy (co kdo našel doma v almaře - otec mi nechtěl půjčit svůj svatební oblek, hrál jsem kostelníka). Ale úspěch toto představení skutečně mělo!“
Miloš Chytil, pokud přímo neúčinkoval v některých rolích, navrhoval scénografická řešení a kostýmy a podílel se na výrobě výpravy pro inscenace téměř ve všech projektech němčických ochotníků.
Účinkování a práce na inscenacích DS Mladých Němčice nad Hanou a DS Na štaci:
1970 - Dalskabáty hříšná ves
1970 - Mirandolína
1971 – Kašpárek a Šmidra v černém hradu
1971 – Neohrožený Mikeš
1971 – Čertovy zlaté vlasy
1972 – Romeo, Julie a tma, účast na NP ve Vysokém nad Jizerou
1973 – Zelená perla
1973 – Dítě
1974 – rekonstrukce jeviště
1975 – budování klubovny pod jevištěm
1976 – Ženichové, výprava
1980 – Hrátky s čertem
1982 – Kráska a zvíře
1983 – Dlouhý, Široký a Krátkozraký – scéna
1983 – Dvojitý tep srdce
1985 – Dům pro nejmladšího syna
1986 – Tři veteráni – silák
1987 – Dobrou noc
1988 – O hloupé Barce
1989 – Já chci žít znovu
1990 – Helenka je ráda aneb Slaměný klobouk
1991 – Perly panny Serafínky
1992 – Byt k pronajmutí
1992 – balet Labutí jezero
1993 – Čekání na Čechova aneb scénické hrátky s textem
1994 – O tlustém pradědečkovi, účast na přehlídce Popelka Rakovník – soutěžně
1995 – Král Ubu