Jára Cimrman je doma i v Chicagu
Plzeňský deník - 8.8.2006
Chicago - Příznivec skvělého divadla Járy Cimrmana jistě promine. Zde bohužel nepůjde o název nového divadelního kusu, ale řeč bude o hře Dobytí severního pólu a divadle Bohemia v Chicagu. Ano, i tady, tisíce mil od Plzně, se hraje česky a hraje se s obrovským zápalem. Však také v Chicagu žije hodně Čechů, kteří si s úctou udržují svoje tradice, a český jazyk je jednou z těch nejcennějších.
Jak vypátrat české divadlo?
Samozřejmě mě zajímají všechny české vlivy v oblasti Chicaga. Internet mě nasměroval. Objevila jsem divadlo DECH (Divadlo Elévů CHicago) a skupinku herců, která začala studovat další repertoár pod názvem divadlo Bohemia. Někteří nadšenci dokonce účinkují v obou souborech. Je to s podivem, neboť každý z herců má svoje povolání, rodinu, koníčky. Jak to stihnou? Divadlo totiž všechny úžasně baví. Dokonce si hradí veškeré výdaje sami. Vstupné ve výši pěti dolarů je v Chicagu cena jednoho lepšího hamburgru. Čtenář jistě promine, že spojuji umění s přízemním zájmem. Jde ovšem jen o porovnání, aby skromnost a obětavost všech kolem zdejšího českého divadla byla vyzdvižena. Jenomže Čech by nebyl Čechem, když jde o jídlo. Některá představení se konají v sále restaurace Klas na Cermak Road v části Pilsen, jindy se hraje v Besedním domě na 61. Avenue.
V parném dni jsme dobývali severní pól
Tedy 30. července, kdy rtuť na teploměru vyšplhala k 99 stupňům Fahrenheita, jsme se oděni velice nalehko stylově vypravili dobývat severní pól. Manžel, vyzbrojen několika lekcemi češtiny, které pilně procvičuje v autě cestou do práce, se těšil, jak si své znalosti prověří v terénu. Inu prověřil. Na začátku představení nasadil široký úsměv po vzoru ostatních diváků, kteří se už po rozevření opony a po pár úvodních větách začli nesmírně bavit. Dokonce ani po skončení hry jeho úsměv nepohasl. Měli jsme totiž báječnou šanci pohovořit se všemi herci a rovněž s diváky, kteří si přišli český jazyk oprášit. Manžel toho k oprašování moc neměl, ale lecčemu se přiučil a přesvědčil sám sebe, že bude muset víc zabrat, aby příště byl in. Pan Zdeněk Svěrák by měl určitě ohromnou radost, jak je hra povedeně nastudovaná. Divák se pobaví stejně jako v autentickém divadle Járy Cimrmana. Hry autorských divadel, kdy divák očekává konkrétního herce v konkrétní roli, kdy řada diváckých nadšenců umí citovat celé pasáže zpaměti, jsou vždy pro kterýkoli divadelní ansámbl velkou výzvou. Kluci z Chicaga nezklamali. Hráli podle scénáře a byli roztomile sví. Co postava, to unikát. Je třeba ocenit, že v tom tropickém vedru během celého představení byli zabaleni v šálách, tlustých svetrech, kabátech, kožešinách a obuti do pohorek tak, aby tu severní točnu přesvědčivě dobyli. Divadlo Bohemia je úžasným příkladem, že tradice českých kočovných a ochotnických spolků nevymizela. Jak vidno, dokončovala až do Chicaga, kam za ní cestují příznivci až ze srdce Evropy, aby se daleko od domoviny nadechli české atmosféry a okoukli, jak se ochotně i nadšeně dělá kvalitní české divadlo za oceánem.
ZDENKA McQUEEN-ŠÍPOVÁ