1954-1971 Okresní osvětový dům
196x poradní sbor pro divadlo, umělecký přednes a MJF, jména členů, viz Obrázek č. 65613
předseda Josef Král, Beroun, tajemník Adolf Šrůt, metodik OOD Beroun
196x poradní sbor pro loutky: předseda Jan Hakl, Hořovice, tajemník Josef Kusý, metodik OOD Beroun, viz Obrázek č. 65613
1965 zápis z jednání OPS 15.ledna dokládá stav Soutěže tvořivosti mládeže a pracujících (STMP) v okrese, konstatován neuspokojivý stav, rozbor připraven pro jednání ideologické komise OV KSČ.- "po projednání politickými orgány, budou závěry rozpracovány do plánu práce OPS." , viz Obrázek č. 65614
196x soupis OOD v okrese zaznamenal 34 divadelních souborů, 13 kolektivů uměleckého přednesu, 8 smíšených uměleckých skupin, 19 souborů loutkářských, spolky byly bez výjimky likvidovány, divadelní a loutkářské soubory byly přičleněny k ZK a OB, kolektivy uměleckého přednesu vznikaly na ZDŠ (JV!), skupiny malých jevištních forem v ZK velkých závodů. Viz Obrázek č. 65615
1966 OOD spolu s odborem kultury, knihovnou, muzeem a odborovou organizací organizoval prověrku ideové činnosti LUT v závodních klubech a osvětových besedách.
1971 - 1992 Okresní kulturní středisko
---
Okresní kulturní středisko v Berouně vzniklo na základě usnesení rady ONV v Berouně z 19. 8. 1971 s působností od 1.9. 1971. Tímto dnem ukončil svou činnost berounský okresní osvětový dům i s metodickým střediskem v Hořovicích.
Organizační struktura obou institucí byla stejná. Dělily se na 4 základní útvary:
1) útvar ředitele, jež plnil úkoly zajišťující provoz instituce
2) útvar mimoškolního vzdělávání, který organizoval různé vzdělávací akce, poskytoval metodickou pomoc kulturním zařízením NV a SPOZ spolupracoval s okresním protialkoholním sborem, Socialistickou akademii a dalšími vzdělávacími institucemi.
3) útvar zájmové umělecké činnosti (ZUČ). Toto oddělení se staralo o soubory i jednotlivce na úseku lidových hudebníků, amatérských zpěváků a tanečníků, mluveného slova, amatérských divadelníků a loutkářů, foto i kino amatérů a výtvarných oborů. Dále zajišťovalo řadu soutěží okresního rozsahu, okresní i krajská kola celostátních soutěží a bylo také spolupořadatelem i finále celostátních soutěží (např. akordeonového festivalu v Hořovicích).
4) útvar názorné agitace a propagace tvořil součást ZUČ, od něhož se časem oddělil a utvořil samostatný oddíl. Jako hlavní náplň bylo zajistit oslavy politických výročí, a to jak po stránce organizační, tak po stránce výtvarně-propagační, organizoval dále vysílání rozhlasu po drátě a pořádal výstavy.
Posledním úsekem byly speciální služby, které zajišťovaly provoz tzv. podniků technické lidové zábavy, tj. kolotoče, houpačky a střelnice a do jejich kompetence spadalo také promítání filmů.
Hlavním posláním okresních osvětových domů a později v době normalizace osvětových středisek bylo zabezpečit úkoly při realizaci stranické a státní kulturní politiky v ideové morální a estetické výchově a vzdělávání občanů. Po pádu totalitního režimu ztratila osvětová střediska svá opodstatnění a byla v roce 1990 zrušena.
Ex: Okresní kulturní středisko Beroun 1954 - 1990, Prozatímní inventární seznam, SOkA, evid. č. 98, NAD 967
---
1976 členové Okresního poradního sboru pro loutkové divadlo: Tkadlec, Hakl, Novák, Kusý, Kokeš.
1985 hlediska evidence kolektivů: zřizovatel, kolektiv, vedoucí kolektivu (včetně politické příslušnosti), další odborní pracovníci kolektivu.
1985 Dotazník OKS pro evidenci souborů sledoval především politický profil vedoucích, jejich politickou příslušnost,politické vzdělání a předpoklad k zařazení do Krajské politické školy. Činností souboru a odborným předpokladům vedoucích se nevěnoval. (JV)
1986 metodička pro divadlo navštěvovala představení divadelních souborů a zprávy o nich předkládala řediteli OKS. Zprávy obsahovaly informaci o situaci souboru, uvádí doporučení a připomínky. (OKS Beroun, metodička I. Šimečková)
1986-87 organizovalo OKS Soutěž o putovní pohár Jana Ziky. Hlášení pro OKS sledovalo: premiéry, další vystoupení, vystoupení pro děti a mládež, brigádnické akce.
198x Beroun, poradní sbor pro divadlo OKS a OV SČDO pořádal 1988 společná zasedání a společné akce