Jilm

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Část
Okres: Semily
Nadřazený celek: Poniklá
První zpráva: 1835
1835, 1842, 1850 zprávy o pašijích.

Vojáci a žoldnéři římští měli oděv vojska našeho, arciť třeba kabát dělostřelce a nohavice granátníka, helmu kyrysníka a šavli husarovu. Pilát měl např. velkou beranici na hlavě a čubu od některého faráře vypůjčenou na těle... Tento muž obstárlý dobře asi svou “roli” neuměl, neb v ruce ji otočenou držel, a čas po čase, když na něm “říkání” bylo, do ní, jako do nějakého “rejstra” nahlížel. Smrt byla celá bílá, měla hrozná žebra namalovaná, tak též obličej. Kosa, jak se rozumí, nesměla scházet. Dle Rona.

Režiséry si zvali z Jablonce nad Jizerou.
Patrně i uč. Mencla (1786-1866), který byl též nápovědou, dostával za každou hru 5 zlatých.
Po něm převzal řídící funkci místní Josef Dvořák, který pro jilemský sousedský soubor kromě toho zdramatizoval povídku Lomek v komedii o 14 obrazech.
-----
Někdy ve 30. letech 19. století Jan Nypl získal několik insitních herců sousedských her z Jilmy na Semilsku, z nichž složil kočovnou společnost, která nehrála běžný repertoár. Jejich produkce byla sestavena z jednotlivých čísel hudebních a písňových i dialogických či sólových improvizovaných výstupů. Lze se domnívat, že ze sousedského repertoáru mohl být představován oblíbený příběh Maří Magdaleny.
------

Z Jilmu asi i menší Vánoční hra otištěná Menčíkem, kterou mu opatřil a patrně i přepsal Gotthard Rydval (1856-1916), tehdy řídící uč. v Přívlace.
Sousedská představení vzpomíná také Růžena Nasková.
Z vyprávění své pratety Schrötrové z Vysokého se dověděla, že jako chudá pasačka (Vodseďálková) chodila na představení do Staré Vsi a Jilmy asi ve 40. letech 19. stol.
Znala zpaměti celé pasáže ze sousedských her.

Ještě 1882 hráno Umučení Páně.
Bibliografie:
DĚJINY českého divadla I.-IV. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1968, I.díl s.328.

HÁJEK, Tomáš, Dvě století ponikelských Thaliiných chrámů. Semestrální práce na FSV ČVUT, 2007, s. 3-4.

MAPKA sousedského divadla Horního Pojizeří viz ÚVOD, Bibliografie prací s regionálním okruhem informací. (dle Rona není mapka přesná).

MIKOVEC, F. B.: Stopy selského či sousedského divadla v Čechách. Lumír 1855, s. 835.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 330.

NASKOVÁ, Růžena: Jak šel život. Praha 1956, s. 33-36.

RON, Vojtěch: Heslo z připravované České divadelní encyklopedie, Biografického slovníku (DÚ): DVOŘÁK, Josef - NYPL, Jan. Obsahuje výklad a bibliografii. PC ART.

VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla. Doba obrozenecká 1771-1824. Praha, Orbis 1956, s. 486, 497.

VOTOČEK, Václav: Soubor informací z okresu Semily. Rkp. pro MČAD 1998. Nestr. Viz Místa/Okresy/Semily/Texty.

ZPRÁVY o činnosti divadelních ochotníků v Čechách a na Moravě. Z Almanachu Matice divadelní. Praha, J. Otto 1882. s. 182. kDÚ.

http://kolar.ponikla.cz/?page=historieStručná historiponikelských divadelních souborů, též divadla v Jilmu
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':