Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Purkyně / Oharka
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1903
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1936
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x
Studentský spolek Jana Evangelisty Purkyně (Oharka)
Vznikl v devadesátých letech 19. století jako volné sdružení posluchačů pražských vysokých škol, kteří se doma scházeli hlavně o prázdninách. Později se tomuto spolku říkalo "Oharka", avšak oficiálně nesl jméno "Jana Evangelisty Purkyně". Pro své progresivní postoje se jeho členové dostávali občas do rozporu s úřady, jimiž opovrhovali. Ostatně je v tom podporoval dopis, který spolek kdysi obdržel z okresního hejtmanství v Roudnici n.Labem a který byl adresován - k rukám J. E. Purkyně!
Podle uchovaných pramenů tento studentský spolek zprvu jen vypomáhal dramatickou tvorbou ostatním místním institucím.
Samostatně hrál divadlo od roku 1903.
1903 - 30. srpna - sehrál spolek aktovky F. X. Svobody: Rozveselená rodina a Mlsný Samsonek (druhý název je buď omyl, nebo záměrné/?/ spojení názvů dvou Svobodových jednoaktovek - Mlsáníčko a Lapený Samsonek).
1904 - 21. srpna - K. Želenský: Tažní ptáci.
1905 - 20. srpna - F. F. Šamberk: Rodinná vojna.
Ve letech první světové války -
1915 - 5. 9. - J. B. Moliѐre: Scapinova šibalství, výtěžek určen pro válečné sirotky.
Hrám od J. B. Moliéra, G. Hauptmanna, F. X. Svobody a dalších výtečných autorů dominují při zpětném pohledu dokonce dvě opery - Vil. Blodek: V studni a E. Humperdink: Perníková chaloupka, uvedená 15.srpna roku 1915, obě s dvacetičlenným Filharmonickým klubem, založeným už r. 1894, a s členy pěveckého sboru Dvořák.
1915 pro Vojenský lazaret umístěný v místní Sokolovně spolek zdarma uspořádal silvestrovské představení.
1917 pod vedením Dra.Ladislava Augusty byla spolkem nastudována hra Naše babička, dramatizace Babičky B. Němcové od plzeňského dramaturga Viléma Skocha. Titulní roli obsadila Marie Seifertová. Vedle ní hrály Liběna Nachmilerová roz.Malá, Olga Kubištová, Marie Mayerová, Svata a Bohdan Kadlecovi, Vojta Milota, Otto Pick, Jiří Pokorný a Antonín Záruba.
Premiéra byla v srpnu roku 1917.
Jak je vidět, nejintenzivněji pracoval studentský spolek za první světové války.
1918 například ještě pár měsíců před skončením 1. sv. války pořádali dne 11.srpna roku 1918 velkolepý zábavný kabaret. Studentům nebyla cizí ani spolupráce s politickými stranami.
1919 6.ledna si studenti zahráli po boku členů dramatického odboru strany Sociálně demokratické ve hře Bobří kožich.
V době první republiky se soustřeďoval hlavně na zábavné programy, leckdy velmi rozpustilé. Neobyčejnou popularitu spolku přinesla dramatizace Karly Lužanské dívčího románu V. Klicpery - Jindra - hraběnka Ostrovínová. Titulní roli velice pěkně sehrála L. Nachmilerová a jí sekundovali A. Záruba, jako manžel hrabě Ostrovít a B. Kadlec jako vychovatel a milenec. Hra se 9x opakovala a fronta na lístky stála od pokladny až na ulici.
Po odchodu Dra. Augusty se režie studentských představení ujal Dr. Paroubek. Začínal salonní hrou O. Dimova "Ňu" v níž hlavní roli ztvárnila opět L. Nachmilerová a dále pak V. Cimrman, B. Kadlec a O. Pick.
Dále pak byla nastudována hra Fr. Langera Miliony, v níž pohostinsky vystoupila Jiřina Řezáčová z Roudnice n/L. Partnera jí vytvořil Mirek Česaný.
Následně pak studenti nastudovali Svobodovu hru Přes tři vrchy, a to pro Realistickou stranu.
1920 - premiéra o Velikonocích - Ibsen: Nora, titulní roli - Noru - zahrála Eva Adamcová z Pražského Komorního divadla a v roli Dra. Ranka se s Libochovicemi rozloučil Svata Kadlec, který nastoupil u kočovné herecké společnosti Bohdana Lachmana.
Členstvo se vždy během několika let téměř obměnilo. Z nejagilnějších divadelníků je však třeba jmenovat alespoň pozdějšího básníka a profesionálního herce Svatopluka Kadlece, proslulého lékaře Quido Manna, předčasně zemřelého spisovatele Jiřího Hausmanna, židovského novináře Ottu Picka, malíře J. A. Zázvorku, básníka dolního Poohří Jaroslava Křenka ...
Spolek opustili další jeho členové a tak se repertoár začal opět omezovat na pestré večery a estrády. Některé kabaretní texty místně satirického zaměření napsal ve dvacátých letech libochovickým studentům dokonce i zdejší rodák, legionářský novinář a romanopisec Josef Kopta, mnohé z nich si však připravovali sami.
Právě tyto pořady přivedli do spolku pozdějšího zakladatele Sdružení přátel divadla Scéna Vaška Cimrmana. Ten pomáhal někdy okolo roku 1922 založit Volné sdružení přátel divadla.
1926 - 5. listopadu - přešla většina členů spolku do nově vzniklého Sdružení přátel umění Scéna v Libochovicích.
Studentský spolek však nezanikl, ale s novými studenty pracoval dále.
1931 - v srpnu - pořádal spolek večírek ve prospěch nemajetných studentů. 1932 - 27. srpna - taneční zábavu ve prospěch nemajetných studentů. 1932 - 28. prosince - se konala Valná hromada spolku, na které byl předsedou zvolen JUC. Roman Arnošt.
1933 začalo utichání činnosti spolku. Večírek s tance dne 26.srpna byl jedinou spolkovou akcí.
1934 dne 28.srpna pořádal již každoroční Studentský večírek. Starostou spolku byl ing. C. Quido Arnošt, místostarostou JUC. E.Jirásek, jednatelem prof. C. Vlasta Sadílková a pokladníkem Elka Štěchovská.
1936 24.srpna byli do vedení spolku zvoleni: starosta S. Aulický, jednatel L. Schücksbier, pokladník V. Benešová, zapisovatel F. Zázvorka. Členové K. Hospodka, A. Koukolíčková, E. Štěchovská, M. Zentner, J. Vynáhlovský a J. Böhm.
Po tomto roce spolek pravděpodobně zanikl.
Bibliografie:
CD - 80 let Sdružení přátel umění "Scéna" Libochovice. Autor textů Jiří Růzha
ČERNÝ, Tomáš: Počátky a vznik amatérského divadla v Libochovicích. Viz Libochovice - Texty.
Mapa působení souboru - Purkyně / Oharka
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.