Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Československý svaz mládeže / Svaz české mládeže
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1946
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 194x, 195x
Během května a června roku 1945 se do Butovic vracely české rodiny spolu s novými osídlenci, kteří se ujímali národní správy nad německými majetky. Byly doplněny stavy učitelů, takže již od 1. září se mohlo na školách vyučovat. Mezi novými učiteli byl i mladý Karel Makuch, který iniciativně oživil v mezích možností kulturní život v obci a stal se spoluzakladatelem místní skupiny Svazu české mládeže.
1945 - Prvním veřejným vystoupením byla oslava 28. října uskutečněná v přeplněném sále Závodního hotelu. Pro tuto oslavu nacvičil K. Makuch pásmo veršů a písniček za klavírního doprovodu Rudolfa Rozehnala. Úspěch vystoupení byl
podnětem k založení Divadelního kroužku SČM, který působil hlavně v horní části Butovic.
Soubor začal s nácvikem pohádky J. Kvapila Princezna Pampeliška, určené hlavně školní mládeži,
1946 se hrála celkem 6x v dopoledních představeních pro mládež.
Sál v obecním hostinci (čp.82) představoval stěny, jeviště bez kulis a elektrické osvětlení ve zdevastovaném stavu. Díky obětavosti členů souboru a dospělých příznivců z vagonky se provedly nejnutnější opravy a vyrobily potřebné dekorace. Kulisy náznakové scény podle návrhu režiséra Karla Makucha byly namalovány na papír stejně jako potřebné rekvizity. Jména prvních účinkujících se později objevovala i v dalších divadelních seskupeních v Butovicích.
Po úspěšné inscenaci soubor ve své činnosti pokračoval
1947 - o Velikonocích - uvedením klasické komedie K. S. Macháčka Ženichové neb Strašidlo v kapli, opět v režii Karla Makucha.
Původně veršovaná „rytířská parodie“ byla pojata jako parodie na tehdejší „zlatokopy“ – jednotlivce, kteří obhospodařovali volné usedlosti v národní správě tak, že po nich zůstávala jen zkáza. Termín „zlatokopové“ (dnes bychom řekli „tuneláři“) vznikl po válce v roce 1945, když se do opuštěných německých usedlostí v pohraničí přistěhovali noví osadníci, jejichž hlavním cílem bylo přivlastnit si majetek a s živým a mrtvým inventářem tajně ujet zpět do vnitrozemí. Hru zhudebnil a na klavír doprovázel Rudolf Rozehnal, byla pro úspěch opakována v několika datově nezjištěných reprízách.
Kromě dvou uvedených divadelních her připravil učitel Makuch se členy SČM několik literárních pásem, která se uskutečnila v budově měšťanské školy (ulice Butovická 346). Poté, co se odstěhoval do Kopřivnice v roce 1949,
soubor - již pod hlavičkou ČSM - na jevišti v obecním hostinci (č. p. 82) sehrál hry:
1951 - 14. 12. - Alois Jirásek: Otec - vesnické drama, režie Miloš Horáček, reprízy Albrechtičky, Bartošovice, Krásné Pole, Studénka, Pustějov;
1952 - Jaroslav Janovský: Noc pod Čerchovem - hra pro mládež, režie Antonín Alčer; Vojtěch Cach: Případ plukovníka Adamíry, režie Alčer.
1953 Karel Čapek: RUR, režie Alčer; Frant. Sokol-Tůma: Gorali, repríza Studénka, Pustějov – okr. soutěž, Pustá Polom – oblastní přehlídka.
1956 Miloš Zbavitel: Čarovné dudy, pohádka, režie Antonín Alčer, repríza Hukovice, Studénka.
Bibliografie:
MACEK, Stanislav: 120 let ochotnického divadla ve Studénce. Studénka, MěKS 2006, 63 s. Rkp. viz Místa/Studénka/Texty
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 123.
Mapa působení souboru - Československý svaz mládeže / Svaz české mládeže
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.