ČIVRNÝ, Tomáš. Vojan, Vojan, Vojan... a vy jste? Vojan! Rozhovor s Lukášem Frydrychem. Online. Divadelník.cz 24. 6. 2024
Vojan, Vojan, Vojan… a vy jste? Vojan!
24 června, 2024
Tomáš Čivrný
Historicky první setkání Vojanů proběhlo v sobotu 18. května 2024 v Desné v Jizerských horách. Nápad se zrodil v hlavě redaktora portálu Divadelník.cz Lukáše Frydrycha, člena DS Vojan Desná – Mladá haluz. Vytipoval jednu květnovou sobotu, oslovil ochotnické soubory, které mají v názvu jméno herce Eduarda Vojana, a pozval je na společné setkání. Jaké bylo? A kdo vlastně přijel? Následující rozhovor je pro Divadelníka jisté unikum. Rozhovor s Lukášem totiž vede Tomáš Čivrný, šéfredaktor portálu a účastník Setkání Vojanů 2024.
Eduard Vojan, český herec, člen Národního divadla. Narodil se 5. května 1853 v Praze, zemřel 31. května 1920, pochován je v Praze na Olšanských hřbitovech. Vojan byl zakladatel moderního českého herectví, založeného na hlubokém psychologickém prožití ztvárňované postavy. Do Národního divadla nastoupil v roce 1888, ke zlomu v kariéře došlo v roce 1894, když si spisovatel a spoluautor hry Maryša Vilém Mrštík vymínil, že postavu Francka bude hrát právě Vojan. V dubnu 1895 se Vojan oženil s Růženou Štěpánkovou, se kterou měl dvě dcery. Starší Olga studovala herectví, zemřela však tragicky v šestadvaceti letech. Mladší Milada se dožila pouhých tří let. Jméno Eduarda Vojana nesou nejen ochotnické spolky, ale i park na pražské Malé Straně, Vojanovy sady jsou v sousedství ministerstva financí, kousek od místa, kde se Vojan narodil. (Zdroj: wikipedia.cz, zkráceno).
Lukáši, Setkání Vojanů byl Tvůj nápad?
LF: Je pravdou, že jsem ho poprvé vyslovil já. Doma v Desné mi nikdo neodporoval, o Setkání Vojanů jsme začali přemýšlet společně, takže se z toho stal kolektivní nápad a plán.
Všichni, kteří se zúčastnili setkání Vojanů v Desné. Hromadná fotka v KD Sklář před a na jevišti.
Setkání Vojanů 2024
Rozhodoval pohled do kalendáře
Kdy vznikl?
LF: To vím přesně. Bylo to v roce 2022. To už jsme zkoušeli hru Kyanid o páté, premiéra byla plánovaná na březen 2023 a vázala se ke třem výročím. Autor Kyanidu o páté Pavel Kohout loni slavil 95. narozeniny. Uplynulo 80 let od povstání ve varšavském ghetu, tedy od událostí, o kterých se v Kyanidu o páté hovoří. A loni to bylo 10 let, co byl zapsaný DS Vojan Desná – Mladá haluz.
Promiň, ale jak Kyanid o páté souvisí se setkáním Vojanů?
LF: Vlastně náhodou, protože když jsem si dělal časovou osu a dopočítal kulaté a půlkulaté výročí, tak jsem pokračoval. Díval jsem se na důležité roky města Desná, na výroční přehlídky, na narozeniny členů spolku a podobně. Nejvíce pozornosti jsem věnoval nám, Mladé haluzi, a Eduardu Vojanovi.
Výročí střídá výročí
Na co jsi přišel?
LF: V roce 2023 uplyne 170 let od narození Eduarda Vojana a v roce 2024 to bude 150 let od fungování ochotníků na Desensku. To už mi šrotovalo hlavou, co uděláme, co zorganizujeme, kam zajedeme a jak výročí oslavíme. Myšlenka na Setkání Vojanů byla zcela logická.
Říkal jsi mi, a ze zkušenosti sám vím, že lidé moc nevědí, kdo Eduard Vojan byl.
LF: Ano, to už jsem dávno vypozoroval. Ani já, když jsem jako kluk začínal s divadlem, jsem nevěděl, kdo byl Vojan, kdo byl E. F. Burian a podobně. Ze školy známe jména Tyl, Jirásek, Čapek… Je dobré ve vlastních řadách i navenek připomínat jméno, život a herectví Eduarda Vojana.
Vojan by měl jistě radost
Nabízí se otázka, proč Setkání Vojanů neproběhlo už v roce 2023?
LF: Správně, to jsem původně zamýšlel. Pak jsem si ale uvědomil, že je potřeba začít pozvolna a postupně. Navíc divadelní rok běží děsně rychle. Když jsme se na přelomu let 2022 a 2023 podívali do kalendářů, poskládali štace, přehlídky, prázdniny, schůze, Vánoce a nedivadelní akce, tak moc volných termínů nezbylo. Navíc jsem si přál, aby setkání Vojanů proběhlo v květnu.
Proč?
LF: Protože Eduard Vojan se narodil 5. května a zemřel 31. května, takže setkání v polovině května není náhoda, ale promyšlená věc.
Setkání zástupců souborů Vojan z různých měst v Desné v KD Sklář.
V roce 2023 se už Vojani sešli.
LF: Zčásti. 170 let od narození Vojana si vyloženě žádalo pozornost. Zajeli jsme do Prahy na Olšanské hřbitovy a položili květinu na rodinnou hrobku rodiny E. Vojana.
Vojan a cesta do Prahy
Kdo to je „my“?
LF: Za nás, za Desnou, já a naše vedoucí, předsedkyně spolku, herečka a režisérka Vlaďka Koďousková a Jarda Vondruška, předseda spolku, režisér a herec z Libice nad Cidlinou. Desná a Libice se znají léta, potkáváme se na přehlídkách. Navíc všichni zmínění, já, Vlaďka i Jarda, jsme v předsednictvu republikového Svazu českých divadelních ochotníků. Takže když jsme jeli do Prahy na setkání předsednictva SČDO, zajeli jsme na Olšany.
Dva zástupci souborů Vojan na pražském hřbitově u hrobu Eduarda Vojana.
Praha – Olšany, hrob E. Vojana
A tam jste rozhodli, že uspořádáte Setkání Vojanů?
LF: Prakticky ano. Vzal jsem si setkání na starost. Začali jsme dohledávat aktivní spolky, které mají Vojana v názvu. Rozhodně jsme byli dohodnutí, že když nic jiného a nikdo jiný, tak Desná a Libice spolu zajdou na kafe.
Termín byl už stanovený
Akce nabrala trochu větší obrátky.
LF: V říjnu 2023 jsme na přehlídce ve Vysokém nad Jizerou potkali Vojany z Brněnce. Celý nápad jsem jim přetlumočil, oni hned souhlasili a potvrdili, že přijedou. To už jsme věděli, že se Setkání Vojanů bude konat 18. května. Byli jsme tedy rázem tři.
Kdo se ještě přidal?
LF: Ochotnických spolků „Vojanů“ bylo mnoho. Pokud jsem pátral správně, tak aktivně činných je šest, respektive sedm. Všechny jsem oslovil.
Šest nebo sedm?
LF: V Českém Dubu funguje historicky Divadelní soubor Vojan Český Dub. Z něho vzešla parta, která je Divadelní společností Vojan. Oslovil jsem vedoucí obou celků, do Desné přijeli zástupci původního Vojanu. Takže nás bylo šest – Desná, Český Dub, Hrádek nad Nisou, Libice nad Cidlinou, Brněnec a Studená. Brněnec a Studená dopočítávali, kdo to měl do Desné dál.
Akce tohoto typu nemá obdoby.
LF: Toho jsme si vědomí, takže od jisté chvíle jsme už Setkání museli zorganizovat. Jednak to byl závazek a příslib, jednak jsme se chtěli sejít, v klidu pohovořit, seznámit se, inspirovat se. Od dob korony a zavřených divadel cítíme o to víc potřebu něco konat, dohnat ten společenský deficit a spojovat divadelní rodinu, komunitu.
Představil se Vojan Desná
Co jste hostům připravili?
LF: Díky spolupráci s městem Desná jsme měli plně k dispozici kulturní dům Sklář, kde se scházíme, kde zkoušíme, kde máme fundus. Takže jsme na sále připravili stoly, občerstvení, zásobili bar a připravili výzdobu, tedy kroniky, dobové plakáty, letáčky a podobně. Měli jsme k dispozici i techniku, takže jsme promítali informace o Desné, o protržené přehradě. Hovořili jsme o Vojanovi a zašli se podívat do hrobky rodiny Riedlů, významného sklářského rodu nejen na Desensku.
Soubory Vojan na prohlídce v Riedlově hrobce.
Jak jste vlastně celý den koncipovali?
LF: Všem jsem dopředu hlásil, že jde o přátelské neformální setkání, dokonce jsem používal i spojení, že všechny zvu na výlet, na to zmíněné kafe. Chtěli jsme, aby všem u nás bylo dobře a příjemně. Přijela spousta sympatických lidí, kteří žijí divadlem, takže už společné posezení bylo moc příjemné.
Součástí akce byly i výstupy z Kandrdásku
To mohu potvrdit, přesto jste připravili i další překvapení.
LF: Oběd jsme rezervovali v nedalekých Příchovicích, kde je rozhledna Maják a muzeum Cimrmanovy doby, takže divadelní tématika. Počasí však nebylo na naší straně, pobyt venku, jak u Riedlovy hrobky, tak v Příchovicích, byl značně omezený. O to víc jsme si povídali u stolu a výborného jídla. Po návratu do Skláře byly připravené dva úspěšné výstupy z letošního oblastního kola Kandrdásku, soutěže monologů a dialogů pro děti a mládež. Hrály naše členky, které se dostaly do národního kola, i tam byly oceněné. Také jsme si dali „kolečko“, tedy zástupce každého Vojanu představil svůj spolek, co hrají, co zkouší, zda jezdí na přehlídky a tak dále.
Posezení na výletě - členové souborů Vojan z ruzných měst u společných stolů.
Jak jste celou akci vyhodnotili?
LF: Doufám a věřím, že se hostům u nás v Desné líbilo. Mám od všech krásné ohlasy a poděkování za uspořádání takové akce. Za DS Vojan Desná – Mladá haluz všechny moc pozdravuji. Na setkání vzpomínáme a děkujeme, že naši hosté vážili cestu i čas a skutečně přijeli. Za sebe děkuji svému Vojanu za pomoc a nasazení. Je moc dobře, že jsme původní nápad dotáhli k výsledku.
Setkání Vojanů 2025
Potkají se Vojani ještě někdy?
LF: Vojani moc dobře vědí, že ano. Protože na závěr setkání jste se přihlásili vy, Libice nad Cidlinou. Jarda Vondruška spolu s Tebou jste nás pozvali k sobě. Setkání Vojanů se v roce 2025 bude konat v sobotu 17. května. Mám radost.
My taky. Díky za Tvé nápady a také za přiblížení akce Setkání Vojanů.
LF: Děkuji a zdravím všechny čtenáře Divadelníka.cz. Z role respondenta se vracím do role redaktora.
ČIVRNÝ, Tomáš. Vojan, Vojan, Vojan... a vy jste? Vojan! Online. Divadelník.cz 24. 6. 2024. Dostupné z: https://divadelnik.cz/vojan-vojan-vojan-a-vy-jste-vojan/ [cit. 20240625]
24 června, 2024
Tomáš Čivrný
Historicky první setkání Vojanů proběhlo v sobotu 18. května 2024 v Desné v Jizerských horách. Nápad se zrodil v hlavě redaktora portálu Divadelník.cz Lukáše Frydrycha, člena DS Vojan Desná – Mladá haluz. Vytipoval jednu květnovou sobotu, oslovil ochotnické soubory, které mají v názvu jméno herce Eduarda Vojana, a pozval je na společné setkání. Jaké bylo? A kdo vlastně přijel? Následující rozhovor je pro Divadelníka jisté unikum. Rozhovor s Lukášem totiž vede Tomáš Čivrný, šéfredaktor portálu a účastník Setkání Vojanů 2024.
Eduard Vojan, český herec, člen Národního divadla. Narodil se 5. května 1853 v Praze, zemřel 31. května 1920, pochován je v Praze na Olšanských hřbitovech. Vojan byl zakladatel moderního českého herectví, založeného na hlubokém psychologickém prožití ztvárňované postavy. Do Národního divadla nastoupil v roce 1888, ke zlomu v kariéře došlo v roce 1894, když si spisovatel a spoluautor hry Maryša Vilém Mrštík vymínil, že postavu Francka bude hrát právě Vojan. V dubnu 1895 se Vojan oženil s Růženou Štěpánkovou, se kterou měl dvě dcery. Starší Olga studovala herectví, zemřela však tragicky v šestadvaceti letech. Mladší Milada se dožila pouhých tří let. Jméno Eduarda Vojana nesou nejen ochotnické spolky, ale i park na pražské Malé Straně, Vojanovy sady jsou v sousedství ministerstva financí, kousek od místa, kde se Vojan narodil. (Zdroj: wikipedia.cz, zkráceno).
Lukáši, Setkání Vojanů byl Tvůj nápad?
LF: Je pravdou, že jsem ho poprvé vyslovil já. Doma v Desné mi nikdo neodporoval, o Setkání Vojanů jsme začali přemýšlet společně, takže se z toho stal kolektivní nápad a plán.
Všichni, kteří se zúčastnili setkání Vojanů v Desné. Hromadná fotka v KD Sklář před a na jevišti.
Setkání Vojanů 2024
Rozhodoval pohled do kalendáře
Kdy vznikl?
LF: To vím přesně. Bylo to v roce 2022. To už jsme zkoušeli hru Kyanid o páté, premiéra byla plánovaná na březen 2023 a vázala se ke třem výročím. Autor Kyanidu o páté Pavel Kohout loni slavil 95. narozeniny. Uplynulo 80 let od povstání ve varšavském ghetu, tedy od událostí, o kterých se v Kyanidu o páté hovoří. A loni to bylo 10 let, co byl zapsaný DS Vojan Desná – Mladá haluz.
Promiň, ale jak Kyanid o páté souvisí se setkáním Vojanů?
LF: Vlastně náhodou, protože když jsem si dělal časovou osu a dopočítal kulaté a půlkulaté výročí, tak jsem pokračoval. Díval jsem se na důležité roky města Desná, na výroční přehlídky, na narozeniny členů spolku a podobně. Nejvíce pozornosti jsem věnoval nám, Mladé haluzi, a Eduardu Vojanovi.
Výročí střídá výročí
Na co jsi přišel?
LF: V roce 2023 uplyne 170 let od narození Eduarda Vojana a v roce 2024 to bude 150 let od fungování ochotníků na Desensku. To už mi šrotovalo hlavou, co uděláme, co zorganizujeme, kam zajedeme a jak výročí oslavíme. Myšlenka na Setkání Vojanů byla zcela logická.
Říkal jsi mi, a ze zkušenosti sám vím, že lidé moc nevědí, kdo Eduard Vojan byl.
LF: Ano, to už jsem dávno vypozoroval. Ani já, když jsem jako kluk začínal s divadlem, jsem nevěděl, kdo byl Vojan, kdo byl E. F. Burian a podobně. Ze školy známe jména Tyl, Jirásek, Čapek… Je dobré ve vlastních řadách i navenek připomínat jméno, život a herectví Eduarda Vojana.
Vojan by měl jistě radost
Nabízí se otázka, proč Setkání Vojanů neproběhlo už v roce 2023?
LF: Správně, to jsem původně zamýšlel. Pak jsem si ale uvědomil, že je potřeba začít pozvolna a postupně. Navíc divadelní rok běží děsně rychle. Když jsme se na přelomu let 2022 a 2023 podívali do kalendářů, poskládali štace, přehlídky, prázdniny, schůze, Vánoce a nedivadelní akce, tak moc volných termínů nezbylo. Navíc jsem si přál, aby setkání Vojanů proběhlo v květnu.
Proč?
LF: Protože Eduard Vojan se narodil 5. května a zemřel 31. května, takže setkání v polovině května není náhoda, ale promyšlená věc.
Setkání zástupců souborů Vojan z různých měst v Desné v KD Sklář.
V roce 2023 se už Vojani sešli.
LF: Zčásti. 170 let od narození Vojana si vyloženě žádalo pozornost. Zajeli jsme do Prahy na Olšanské hřbitovy a položili květinu na rodinnou hrobku rodiny E. Vojana.
Vojan a cesta do Prahy
Kdo to je „my“?
LF: Za nás, za Desnou, já a naše vedoucí, předsedkyně spolku, herečka a režisérka Vlaďka Koďousková a Jarda Vondruška, předseda spolku, režisér a herec z Libice nad Cidlinou. Desná a Libice se znají léta, potkáváme se na přehlídkách. Navíc všichni zmínění, já, Vlaďka i Jarda, jsme v předsednictvu republikového Svazu českých divadelních ochotníků. Takže když jsme jeli do Prahy na setkání předsednictva SČDO, zajeli jsme na Olšany.
Dva zástupci souborů Vojan na pražském hřbitově u hrobu Eduarda Vojana.
Praha – Olšany, hrob E. Vojana
A tam jste rozhodli, že uspořádáte Setkání Vojanů?
LF: Prakticky ano. Vzal jsem si setkání na starost. Začali jsme dohledávat aktivní spolky, které mají Vojana v názvu. Rozhodně jsme byli dohodnutí, že když nic jiného a nikdo jiný, tak Desná a Libice spolu zajdou na kafe.
Termín byl už stanovený
Akce nabrala trochu větší obrátky.
LF: V říjnu 2023 jsme na přehlídce ve Vysokém nad Jizerou potkali Vojany z Brněnce. Celý nápad jsem jim přetlumočil, oni hned souhlasili a potvrdili, že přijedou. To už jsme věděli, že se Setkání Vojanů bude konat 18. května. Byli jsme tedy rázem tři.
Kdo se ještě přidal?
LF: Ochotnických spolků „Vojanů“ bylo mnoho. Pokud jsem pátral správně, tak aktivně činných je šest, respektive sedm. Všechny jsem oslovil.
Šest nebo sedm?
LF: V Českém Dubu funguje historicky Divadelní soubor Vojan Český Dub. Z něho vzešla parta, která je Divadelní společností Vojan. Oslovil jsem vedoucí obou celků, do Desné přijeli zástupci původního Vojanu. Takže nás bylo šest – Desná, Český Dub, Hrádek nad Nisou, Libice nad Cidlinou, Brněnec a Studená. Brněnec a Studená dopočítávali, kdo to měl do Desné dál.
Akce tohoto typu nemá obdoby.
LF: Toho jsme si vědomí, takže od jisté chvíle jsme už Setkání museli zorganizovat. Jednak to byl závazek a příslib, jednak jsme se chtěli sejít, v klidu pohovořit, seznámit se, inspirovat se. Od dob korony a zavřených divadel cítíme o to víc potřebu něco konat, dohnat ten společenský deficit a spojovat divadelní rodinu, komunitu.
Představil se Vojan Desná
Co jste hostům připravili?
LF: Díky spolupráci s městem Desná jsme měli plně k dispozici kulturní dům Sklář, kde se scházíme, kde zkoušíme, kde máme fundus. Takže jsme na sále připravili stoly, občerstvení, zásobili bar a připravili výzdobu, tedy kroniky, dobové plakáty, letáčky a podobně. Měli jsme k dispozici i techniku, takže jsme promítali informace o Desné, o protržené přehradě. Hovořili jsme o Vojanovi a zašli se podívat do hrobky rodiny Riedlů, významného sklářského rodu nejen na Desensku.
Soubory Vojan na prohlídce v Riedlově hrobce.
Jak jste vlastně celý den koncipovali?
LF: Všem jsem dopředu hlásil, že jde o přátelské neformální setkání, dokonce jsem používal i spojení, že všechny zvu na výlet, na to zmíněné kafe. Chtěli jsme, aby všem u nás bylo dobře a příjemně. Přijela spousta sympatických lidí, kteří žijí divadlem, takže už společné posezení bylo moc příjemné.
Součástí akce byly i výstupy z Kandrdásku
To mohu potvrdit, přesto jste připravili i další překvapení.
LF: Oběd jsme rezervovali v nedalekých Příchovicích, kde je rozhledna Maják a muzeum Cimrmanovy doby, takže divadelní tématika. Počasí však nebylo na naší straně, pobyt venku, jak u Riedlovy hrobky, tak v Příchovicích, byl značně omezený. O to víc jsme si povídali u stolu a výborného jídla. Po návratu do Skláře byly připravené dva úspěšné výstupy z letošního oblastního kola Kandrdásku, soutěže monologů a dialogů pro děti a mládež. Hrály naše členky, které se dostaly do národního kola, i tam byly oceněné. Také jsme si dali „kolečko“, tedy zástupce každého Vojanu představil svůj spolek, co hrají, co zkouší, zda jezdí na přehlídky a tak dále.
Posezení na výletě - členové souborů Vojan z ruzných měst u společných stolů.
Jak jste celou akci vyhodnotili?
LF: Doufám a věřím, že se hostům u nás v Desné líbilo. Mám od všech krásné ohlasy a poděkování za uspořádání takové akce. Za DS Vojan Desná – Mladá haluz všechny moc pozdravuji. Na setkání vzpomínáme a děkujeme, že naši hosté vážili cestu i čas a skutečně přijeli. Za sebe děkuji svému Vojanu za pomoc a nasazení. Je moc dobře, že jsme původní nápad dotáhli k výsledku.
Setkání Vojanů 2025
Potkají se Vojani ještě někdy?
LF: Vojani moc dobře vědí, že ano. Protože na závěr setkání jste se přihlásili vy, Libice nad Cidlinou. Jarda Vondruška spolu s Tebou jste nás pozvali k sobě. Setkání Vojanů se v roce 2025 bude konat v sobotu 17. května. Mám radost.
My taky. Díky za Tvé nápady a také za přiblížení akce Setkání Vojanů.
LF: Děkuji a zdravím všechny čtenáře Divadelníka.cz. Z role respondenta se vracím do role redaktora.
ČIVRNÝ, Tomáš. Vojan, Vojan, Vojan... a vy jste? Vojan! Online. Divadelník.cz 24. 6. 2024. Dostupné z: https://divadelnik.cz/vojan-vojan-vojan-a-vy-jste-vojan/ [cit. 20240625]
Související Soubory
- Brněnec: DS Eduarda Vojana / DS ZK ROH Vitka, Vlněna, Vigona (od 1935)
- Český Dub: Vojan, Divadelní společnost, o.s. / SDO / DS OB / SKZ (od 1946)
- Desná: Vojan - Mladá haluz / Sklář, KP ROH / SDO (od 1945)
- Hrádek nad Nisou: Vojan / DrKr SZK / Divadelní sdružení POHODA / (od 1945)
- Libice nad Cidlinou: Vojan, divadelní soubor SSAD / Osvětová beseda / Střediskové kulturního zařízení / občanské sdružení (od 1969)
- Studená: Vojan, SDO / Masna, ZK ROH (od 1947)
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.