Amaterská Scéna: Program Lounského divadlení 2022. AS 16.3.2022.

Program Lounského divadlení 2022

Osmnácté Lounské divadlení se uskuteční od čtvrtku 17. března do neděle 20. března 2022 ve Vrchlického divadle.

Činoherní | Hudební | Krajské postupové přehlídky


PROGRAM LOUNSKÉHO DIVADLENÍ 2022

17. 3. čtvrtek 19.00 ZPÍVÁME PRO UKRAJINU
Původně plánované představení Pohádka o Popelce soubor z Neratovic zrušil z vážných zdravotních důvodů. Hledali jsme jiné představení, které bychom Vám nabídli, ale vzhledem k situaci jsme se rozhodli uspořádat zahajovací koncert Lounského divadlení s názvem ZPÍVÁME PRO UKRAJINU. Na koncertě vystoupí pěvecký sbor Kvítek, Lenka Petržilková, Veronika Studená, Dominik Zahradníček, Petr Novotný.

18. 3. pátek 10.30 ZA PRKENNOU OHRADOU (Malis Libochovice), představení pro školy i od 8.30
18. 3. pátek 19.00 ŤUK ŤUK (ĎAS Klouzák Postoloprty)
19. 3. sobota 10.00 ČAS PRO ŽIVOT (Divadelní spolek Proměna Praha)
19. 3. sobota 13.00 BARBORA: KRESBY Z JEŠTĚDÍ (NOTDIS Turnov), pozor, změna titulu
19. 3. sobota 16.00 S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI (Divadelní klub Jirásek Česká Lípa), kavárna
19. 3. sobota 19.00 REVIZOR (ĎAS Klouzák Postoloprty)
20. 3. neděle 13.00 Slavnostní vyhodnocení přehlídky
O SOUBORECH A INSCENACÍCH

18. 3. pátek 10.30 ZA PRKENNOU OHRADOU (Malis Libochovice)
Autor: volně dle námětu Pavla Čecha
Dramatizace, úprava, režie: Ladislav Valeš
O hře: Inscenace je inspirována komiksem Pavla Čecha Tajemství ostrova za prkennou ohradou. Příběh o přátelství, pocitu viny a smíření nás vrací do doby, kdy klukovské přátelství bylo stvrzováno krví.
PŘEDSTAVENÍ PRO ŠKOLY, VSTUPNÉ PRO ŠKOLY 40 Kč

18. 3. pátek 19.00 ŤUK ŤUK (ĎAS Klouzák Postoloprty)
Autor: Laurent Baffie
Překlad: Sára Dvořáková
Režie: Stanislava Mrázová a kolektiv
Hrají: Pavel Panenka, Martin Urban, Zdenka Holcrová, Stanislava Mrázová, Monika Urbanová, František Stolarik, Adam Urban
O hře: Komedie Ťuk ťuk (v orig. Toc toc) upoutá diváky svou neobvyklostí i živým humorem. V čekárně psychiatra se setkávají tři muži a tři ženy různého věku, zaměstnání i osudu. Spojuje je stejný problém: trpí „tikem", chcete-li obsedantní neurózou, s kterou se těžko žije. Všichni věří v pomoc světoznámého odborníka, u kterého se museli objednat dlouho předem… Do komických situací probleskuje snaha o vzájemnou pomoc. Pocit, že se svými problémy nejsou sami, se proměňuje v přesvědčení, jak důležité je v sobě najít odvahu, navázat přátelství, možná i lásku… Autor bravurně ovládá proměny nálad, humor a nakonec i dojetí nad lidmi, kteří potřebují lidský vztah. Nápaditě zvládl také překvapivý závěr hry. Svými netradičními postavami připravil aktérům velké herecké příležitosti.
Sára Dvořáková (Töröková) získala za překlad hry Toc toc Mimořádnou cenu za překlad dramatického textu v překladatelské soutěži Jiřího Levého (2018–19). K dispozici je i další český překlad Jaromíra Janečka.
O souboru: ĎAS Klouzák Postoloprty založila skupina mladých mužů kolem dramaturga, režiséra a herce Martina Holečka v roce 1990. Zpočátku šlo o výhradně pánský soubor, uvádějící hry Divadla Járy Cimrmana. Posléze došlo na dvě hry z pera F. R. Čecha (Dívčí válka, Titanik), čímž do souboru vnikly i ženy v čele s dlouholetou divadelní pedagožkou, režisérkou a herečkou Evou Vinterovou. Tato změna si poznenáhlu vyžádala barvitější dramaturgii, dokonce došlo i na dámskou inscenaci Baletky od Astrid Salbach. Z poslední doby jmenujme dále slavné klouzácké multimediální divadelně taneční veledílo Severočeský buchaři Martina Holečka, Marmeláda Petra Macháčka, Rejžák z Prahy Jaromíra Břehového, Amatéry Josefa Tejkla, Tak zase za rok, dámy na motivy Trtílkovy Poslední večeře, Revizor N. V. Gogola a Ťuk ťuk Laurenta Baffieho. Soubor působí při Základní umělecké škole v Postoloprtech.

19. 3. sobota 10.00 ČAS PRO ŽIVOT (Divadelní spolek Proměna Praha)
Autor: Helena Kubů, soubor DS
Režie: Helena Kubů
O hře: Hlavní postavou inscenace je fenomén čas, který ovlivňuje všechny postavy v jednotlivých vstupech. Inscenace se nezaměřuje na vykreslení postav, jejich konflikty a jejich proměnu v ději. Všechny herecké vstupy jsou podřízeny fenoménu času. Herci ve svých monolozích a dialozích nabízejí divákovi různé pohledy na časovost. Postavy jsou pod tlakem času, přes čas vnímají svou hodnotu a hodnotu vztahu, mají různá očekávání a hodnocení času. Inscenace chce provokovat k zamyšlení nad časem, naším vnímání času a jeho tvářemi v našem životě.
O souboru: Divadelní spolek Proměna vznikl v roce 2003 jako kulturní a tvůrčí projekt pro seniory, seniorské divadlo. Od svého vzniku zkoušíme na Praze 3 pod záštitou obecně prospěšné společnosti Remedium Praha.
Naším cílem je pobavit diváka, aby odcházel z divadla s úsměvem, dobře naladěný. Jsme seniorské divadlo, proto chceme také ukázat, že v životě nezáleží jen na věku, ale na vitalitě, nadšení a osobních schopnostech. Přinášíme i témata k zamyšlení, např. čas, stárnutí, vztahovost. Na jeviště přicházíme s tím, že život nás baví a že i těžkosti v životě mají humornou stránku, dobré konce. Většina uváděných představení jsou autorská. V roce 2014 získala Proměna ocenění za výkony a schopnost přenést svěžest zralého věku na publikum v inscenaci Voď vás Pánbů. Pořád se učíme, zkoušíme, měníme, hledáme. Účast na přehlídkách je motivující příležitost k setkání s kolegy, s odbornou porotou, s divadlem. Proměna má v současnosti 2 režiséry a 13 herců. Umělecký tým je malý, na pomoc si bereme kolegy z jiných divadel, výtvarníky, hudebníky, dramaturgy. Paralelně zkoušíme několik představení, reprízujeme. Bohužel vlastní divadelní prostory zatím nemáme, hostujeme – pronajímáme.

19. 3. sobota 13.00 BARBORA: KRESBY Z JEŠTĚDÍ (NOTDIS Turnov)
Autor, dramatizace, režie: notdis
Předloha: Karolina Světlá, povídka z cyklu Kresby z Ještědí
Úprava: Lucie Cvrčková
Hudba: Francis Cabrel
Texty písní: Zdeněk Rytíř, Vojtěch Franců
Kostýmy, scéna: notdis
Hrají: Viktorie Hrachovcová, Vojtěch Franců
O hře: „Přemýšlím, jestli by takhle člověk mohl udělat klec na vítr. Do ní ho chytit a zavřít.“ V roce 1862 odhalil manžel Karoliny Světlé rozsáhlou korespondenci mezi ní a českým spisovatelem Janem Nerudou. Velká část jejich dopisů byla spálena a Karolina byla nucena setrvat v manželově rodném Podještědí. Tam také napsala povídku Nebožka Barbora. Jevištní podoba této povídky vypráví příběh dvou lidí, kteří dovedou vzdorovat všemu, kromě lásky. V představení zazní autentické dopisy Karoliny Světlé a Jana Nerudy.
O souboru: NOTDIS – Nová turnovská divadelní scéna je nezávislý divadelní soubor původem z Turnova, jenž se vyznačuje především autorským přístupem, který při tvorbě inscenací uplatňuje jak při práci s dramatickým textem, tak při tvorbě vlastních textů. Jako náměty si mimo jiné pravidelně vybírá literaturu 19. století, kterou interpretuje moderním divadelním jazykem a snaží se ji tak předat současnému divákovi. Soubor je složen zejména ze studentů DAMU, studentů hudebně-dramatických oborů na konzervatořích a jiných SŠ a VŠ. Na svém kontě má mnoho inscenací, které zaznamenaly úspěchy a obdržely ocenění na českých i zahraničních divadelních přehlídkách jako jsou například: Mladá scéna, Jiráskův Hronov, Wolkerův Prostějov, Modrý kocour, Nahlížení Bechyně, DVD DAMU, Setkání ve Strašecí, Nučický Kahan nebo třeba polské Teatrrralki a další. Soubor NOTDIS vzešel ze souboru, který od roku 2007 fungoval pod vedením dvou turnovských divadelnic Aleny Tomášové a Romany Zemenové. Od roku 2020 působí spolek jako nezávislé divadlo, od prosince 2021 pak právě pod názvem NOTDIS.
NOTDIS je především zájezdovým divadlem, které hraje po celé ČR i na Slovensku a v Polsku, za svou domovskou scénu však stále považuje Turnov, kde mimo jiné každoročně pořádá prosincový festival DIVADLO v DIVADLE, účastní se zde nebo spolupořádá další kulturní akce a festivaly. Aktuální repertoár: Kdekrademor (pouliční komedie na motivy Boccacciova Dekameronu), Vy mlčíte Karle? (Autorská hra na motivy Erbenovy balady), BARBORA: Kresby z Ještědí (drama na motivy povídky Karoliny Světlé) a EDGAR / Na divoko! (Komedie na motivy hororových povídek E. A. Poea).

19. 3. sobota 16.00 S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI (Divadelní klub Jirásek Česká Lípa)
kavárna
Autor: Jean-Paul Sartre
Překlad: Antonín J. Liehm
Scéna, režie: Štěpán Kňákal
Dramaturgie: Lukáš Křížek, j. h.
Kostýmy: kolektiv
Hudba: Psí vojáci – O noci
Hrají: Vít Šťastný, Kristýna Kňákal Brožová, Tereza Šťastná, Jiří Kratochvíl
O hře: „Honíme se jako koně na kolotoči a nikdy se nedostihneme." Zdánlivě náhodně vybraná trojice se setkává v jakémsi Pokoji, kde ji jakýsi Sluha ponechá napospas věčnosti, kterou spolu mají strávit. Každý z nich má svou pravdu a iluze o sobě samém, které se až groteskně snaží vnutit Těm druhým. Odpovědnost za jejich činy a hříchy se zde svobodně dere na povrch a nezbývá než se přiznat.
Znovu se sbližovat, znovu rozcházet. Rozpínající se marnost bytí a nebytí, kde Duše se ztrácí a s ní mizí i pozůstatky pozemských rituálů a potřeb. Nejslavnější drama Jean-Paul Sartra, který byl především filozofem, převrací naruby ono pomyslné zrcadlo, neboť Peklem nám nakonec nejsou pouze Ti druzí, ale jsme si jím, tak trochu, i my samotní.
O souboru: Divadelní klub Jirásek letos oslavil 95 let od svého vzniku a obdržel na Jiráskově Hronovu cenu Pavla Dostála za dlouholetý přínos amatérskému divadlu. Od 80. let patří soubor k úspěšným amatérským souborům v republice, ke stálým účastníkům národních přehlídek, dvě jeho inscenace uvedla i tehdejší Československá televize, několikrát reprezentoval ČR i na mezinárodních divadelních festivalech. První režie Štěpána Kňákala, kmenového herce souboru z poslední dekády, chce, ve spolupráci s Lukášem Křížkem z pražského Divadla Radar, pokračovat v dlouholetých aktivitách DK Jirásek.

19. 3. sobota 19.00 REVIZOR (ĎAS Klouzák Postoloprty)
Autor: N. V. Gogol
Překlad: Bohumil Mathesius
Režie: Martin Holeček
Hrají: Michal Ježek, Jiří „Nítěnka" Frydrych, Kateřina Ježková, Ivana Ešlerová, Martin Holeček alt., Miroslav Manenec, Martin Urban, Ondřej Jílek, Václav Fiedler, František Stolarik, Hana Plšková,, Jana Matasová, Petr Srkal, Eva Skládaná , Adam Urban
Slovo o hře: Brilantní satirická komedie N. V. Gogola z roku 1836 stále baví diváky hloupostí a nevzdělaností obyvatel provinčního ruského městečka, kteří naletí falešnému revizorovi, jenž nestydatě využívá jejich zkorumpovanosti, úplatkářství a podlézavosti. Jde o jednu z nejčastěji inscenovaných her na světě.

Autor: Amaterská Scéna
narodni-informacni-a-poradenske-stredisko-pro-kulturu-z8543
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':