Divadelní soubor Štěk
1999 na podzim vznikl Divadelní soubor Štěk, po jedenadvacetileté přestávce ochotnického divadla v obci.
Soubor navázal na tradice štěpánovských ochotnických souborů, které vyvíjely svou činnost s menšími přestávkami od roku 1864.
O ochotnících T. J. SOKOL existují zmínky z roku 1921 (viz heslo Sokol).
Zakladatelkou současná starostka T. J. SOKOL Štěpánov Jana Chmelařová (divadlo začala hrát v čtyřicetičlenném souboru 1976).
Soubor čítá proměnlivě 15–20 členů, průměrný věk 42 roků (od 19 do 75). Vydatně pomáhají i ostatní členové SOKOLA v rolích kulisáků, zvukařů, techniků.
Porevoluční svoboda v letech 1989 až 1999 se podepsala i na štěpánovské sokolovně, která byla neudržovaná a špinavá. Celé čtyři měsíce se celý nově založený ochotnický soubor snažil, aby se budova, jeviště a celé příslušenství stalo znovu provozuschopným a alespoň trochu kulturním prostředím, kde by divadelní soubor mohl vystoupit se svým prvním představením.
2000 - 30. 4. premiéra první pohádky - Olga Friedrichová: Princezna Žofinka a drak Dynamit.
Soubor od počátku stavěl činnost na pohádkovém repertoáru, počítal s tím, že nejvděčnější diváci jsou děti.
2001 -19. 5. - pohádka se zpěvy a tanci - Radoslav Lošťák: Poněkud ztracená princezna. Premiéra byla zařazena do programu oslav 800 let obce Štěpánov. Účast na NP ČOS, Lázně -Toušeň; 2002 účast na ObP sokolská na Moravě, Litovel.
2001 - 3. premiérou opět pohádka. Pod výborným vedením Jiřího Čepa ve veselé pohádce Vlast. Nováka a St. Oubrama Vodník Mařenka excelovali
Pepa Trébal, Jaroslava Kleinová, Alena Škrabolová, Tomáš Lýsek, a Ája Smejkalová. S představením soubor účinkoval též v okolních obcích.
2002 - v adventním čase 4. premiéra - Helena Lisická a Josef Miroslav Bourek: Ženich pro čertici aneb Sedmimílové boty, režie Jiří Kráčmar, hudbu opět skládal Miloš „Čočka“ Loun. Premiéra musela být pro nemoc Zd. Gruse, obsazeného do hlavní role. Hra měla premiéru 14. prosince 2002 v sále sokolovny v obsazeníí: švec Pápěra - Zdeněk Grus, Pápěrová - Milena Hladišová, král Tonemám - Alois Uvízl, Vědělka - Jarka Štěpánová, králův pobočník - Josef Trébal, čertice Teofilka - Petra Čadová, starý salamandr - Pavel Uvízl, čerti v pekle - Tomáš Pabyška a Veronika Králová.
2003 - účast na NP ČOS v Lázních -Toušeni.
Po pohádkách -
"Snahou souboru je nastudovat nebo vyzkoušet i něco jiného. Problémem jsou jako u všech souborů finanční prostředky. Ty se snažíme získat pořádáním různých akcí, hlavně pak divadelního plesu." (Jana Chmelařová, vedoucí souboru, 2005)
2004 13. 11. - F. R. Čech: Dívčí válka, Kostýmy vymýšlela za pomoci celého souboru Petra Čadová, scénu postavil a navrhl Alois Uvízl, svítil Pavel
Škrabola, David Nečesaný a Mirek Chmelař. Zvuk řídil Jiří Stejskal a o oponu se staral Aleš Niessner. 2005 účast na NP sokolů v Boskovicích. Cca 14 repríz.
Soubor Štěk tak navázal na dřívější tradici divadelních souborů ve Štěpánově, má 15–20 členů. Průměrný věk ochotníků je 42 roků - od 19 do 75 let
a divadelníci mají již své mladší pokračovatele v dětském souboru „Bublinky“ s 18 členy.
Oběma souborům se dvakrát týdně věnuje Jana Chmelařová a Jaroslava Štěpánová. Vydatně pomáhají při divadelních představeních i ostatní členové Sokola v rolích kulisáků, zvukařů a techniků.
V režii se zpočátku střídali Jiří Čep, Jiří Kráčmar a Alois Uvízl.
Od 2005 kvůli zdravotním problémům režisér jen jeden - Alois Uvízl.
2009 - Válka ve třetím poschodí.
2011 - Pavel Kohout: Válka ve třetím poschodí. Režie Alois Uvízl. Účast na NP ČOS, Litovel. Účast na KP Hanácký divadelní máj Němčice nad Hanou. Cena Pavlu Uvízlovi za herecký výkon v roli dr. Emila Bláhy.
Divadelníi soubor také od svého počátku organizuje zábavné společenské akce pro děti i dospělé - divadelní a sokolské plesy, šibřinky, dětské maškarní plesy, pochody do Javoříčka, Neckyády ... apod.