OPONA V OLDŘIŠI
Záznam Františka Jílka o oponě, 2013:
Oldřiš u Poličky. Majitel opony je OREL jednota Oldřiš. Je zavěšena nad jevištěm v sále Orlovny v Oldřiši č.p. 215. Je natočena na papírové tubě od linolea v průměru asi 15 cm. Plátno má spodní a horní lať ke které je přibyto hřebíky. Na svitku plátna opony je obtočeno ochranné plátno, které je odstřiženo z opony, neboť bylo poškozené. Vrchem je plátno omotáno provázkem. Středem tuby je prostrčena dřevěná lať, která je zavěšena na háky , které jsou na nosné konstrukci jeviště. Středem je tuba s oponou vyvěšena provázky rovněž na hák jako lať, k zamezení pohybu. Konce tuby jsou volné pro provzdušňování.
Motivem opony je česká krajina se stromem na okraji lesa, s polem a keři, v dálce je hora Říp. Středem pozornosti je skupinka lidí – rodina s dětmi, stařec, houslistka hrající na housle a voják jako ochránce s kulatým štítem. Všichni hledí a ukazují na horu Říp nad nímž je nadpis „Kde domov můj“ .
Jde zřejmě o skupinu Praotce Čecha při příchodu do země a symbol státní hymny. Tento výjev je vložen do namalovaných zavěšených pláten se šňůrami a třásněmi ( opona v oponě) . Původní rozměr byl 6,30 m x 2,80m. Po odstřižení poškozených okrajů je nynější rozměr opony 4,30 x 2,80 m. Opona byla natažena na dřevěný válec o průměru asi 10 cm, železnou klikou se natáčela a spouštěla.
Opona je mimo uvedeného odstřižku celkem v dobrém stavu, až na nějaké malé dírky v ploše plátna.
Malba zatím symbolicky drží, což je zřejmé z fotografie. Je ale popraskaná.
Autorem malby této opony byl ,podle rozhodnutí stavebního odboru Orla z 20. května 1929, pan Jan Herynek – dekorativní malíř z Proseče. Bylo mu dle zápisu svěřeno zhotovení nového jeviště. Vznik opony je tedy možno stanovit na rok 1929. V Proseči žije i dcera autora paní Eliška Peťurová na Budislavské ulici ( informace z roku 2004).
Mimo oponu je také dochováno zachovalé divadelní pozadí rovněž malované na plátně, kde je namalovaná vesnička s potůčkem, lávkou, mostkem , cestou, stromy poté čtyřmi domky a kostelíkem. U jednoho domku je mlýnské kolo, které je v současné době i součástí obecního znaku.
Obraz vesničky však neznázorňuje místní výstavbu ani uspořádání. Jsou dochované i nějaké
divadelní kulisy .
Opona byla zhotovena s výstavbou nové Orlovny v roce 1929 a sloužila divadelnímu sboru Orla v Oldřiši a dále ochotnickému souboru Jirásek v Oldřiši. Rovněž i dalším hostujícím souborům, při estrádních vystoupeních školy a podobně. Sloužila pro místní sál. Funkční byla asi do roku 1988, kdy došlo k přestavbě a přístavbě Orlovny , kterou v tu dobu vlastnil Národní výbor. Přestavbou bylo jeviště rozšířeno. Opona poté byla uložená na půdě.
Současným i bývalým majitelem je Orel jednota Oldřiš, který souhlasí se zveřejněním informací o oponě v Databázi. Na žádost obce Oldřiš a Muzea v Poličce byla opona i malované pozadí fotografována a její fotografie vystaveny na výstavě opon v Poličce v roce 2013.
Opona i pozadí se různě používá při slavnostech v obci, při mimořádných schůzích a v současné době při oslavě 100 letého výročí založení Orla v Oldřiši.
O restaurování se neuvažuje, neboť není pro ni využití a počítá se s ní k uchování jako historické památky. K vystavení v obci není prostor. V případě putovních výstav malovaných opon v širší veřejnosti, možno projednat a bude se jistě souhlasit.
Žádná dokumentace k oponě není , pouze zápis ze schůze Orla v Oldřiši v jednatelské knize s datem 20. května 1929 . Fotografie byla pořízena pro Orla a dále pro potřebu Muzea v Poličce, které si zajistilo fotografování samo.
Uvedenou informaci o oponě sepsal jednatel Orla Oldřiš p. František Jílek, Oldřiš č.p. 147 , tel. 732171368. Pro Orla fotografie pořídil a informaci o dceři malíře Herynka z Proseče sdělil v roce 2004
p. Petr Jána , Proseč 165.
V Oldřiši 5.11.2013
Jílek františek
Oldřiš 147
569 82