BRNÍČKO o. Šumperk
V roce 1922 byly založeny dva katolické spolky - Omladina a tělovýchovná jednota Orla. Zejména Orel, který měl 35 členů, se aktivně podílel na kulturním a společenském životě obce (divadla, plesy, filmová promítání).
V roce 1923 byl založen nejaktivnější spolek Sokol. Došlo ke spojení s odborem Národní jednoty (119 členů) a k vytvoření společného divadelního souboru. Bylo zakoupeno vlastní jeviště a již v roce 1924 nastudováno a sehráno 7 her. Mezi nimi např. hra K.Scheinpfluga Mráz, v dalších letech hry Psohlavci, Lucerna, Vojnarka,Václav Hrobčický z Hrobčic, Velbloud uchem jehly, Její pastorkyňa, Maryša. Takto to probíhalo do okupace 1939. Po válce byla činná organizace Sokola, v jejímž repertoáru byly vedle umělecky nepříliš cenných veseloher i některé hry našich předních dramatiků, jako Maryša, Jedenácté přikázání.
V roce 1954 převzal divadelní činnost Sokola spolu s jevištěm a dalším technickým vybavením divadelní kroužek Osvětové besedy. V 60tých letech činnost zaniká. (Smyčková)
Podklady zpracovány z publikace: “Brníčko v minulosti a nyní” PhDr.Fr.Spurný ,vydané ke sjezdu rodáků 1977.
1922 Omladina - mladí katolíci, Orel-koncem 20tých let 35 členů
1923 zal Sokol, Odbor Národní jednoty - společný divadelní soubor, 1924-7 divadelních her za rok, z nich: 1923-0. Scheinpflugové Mráz, v dalších letech: Psohlavci, Lucerna, Vojnarka, Stroupežnického Václav Hrobčický z Hrobčic, Langrův Velblud uchem jehly, Preissové Její pastorkyňa, Maryša bří Mrštíků. To do okupace. Po válce Kroužek osvětové besedy (1945) opět Maryša, Štechovo Jedenácté přikázání. V 60tých letech činnost zaniká (Medlík)