Přehlídk a dětsk ých recitátorů Třebíč
10. 4. 2013
I. a II. kategorie
Postupová přehlídka začíná společným zahájením pro všechny čtyři kategorie v kinosále divadla Pasáž. První dvě kategorie se scházejí v bufetu, který proměňujeme v recitační prostor. Zvlášť těm, kteří jsou na přehlídce poprvé, je třeba vytvořit přátelskou nesoutěžní atmosféru. Předsedkyně poroty Jana Křenková zahajuje pohybovou a hlasovou rozcvičkou, děti se seznamují s novým prostředím, pohybují se v něm, štěkají, mňoukají..., protahují se jako kočky, uvolňují se.
V první kategorii dramaturgicky nijak objevně převažují texty Jiřího Žáčka, objevuje se po jednom textu od Josefa Hanzlíka, Miloše Kratochvíla, Jiřího Havla, Josefa Bruknera, Aloise Mikulky. Žáci 2. a 3. ročníků základních škol interpretují ojediněle zdařilé texty odpovídající jejich věku a interpretačním schopnostem (např. Mikulkův text O malém pávovi interpretovaný Aloisem Stavárkem – čestné uznání). Kultura projevu je po technické stránce oblastí, kde se může každý zlepšit: pro některé recitátory je rozmlouvací rozcvička novinkou. Přirozenost je další vzácná hodnota a zároveň kritérium hodnocení pro odbornou porotu. Další čestné uznání patří Dianě Kvášové s Žáčkovým Jak liška napálila medvídky.
Ve druhé kategorii s postupem do celorepublikového kola se opět objevují texty českých autorů: Miloš Macourek, Miloš Kratochvíl, Ludvík Středa, Daniela Fischerová, František Hrubín, Emanuel Frynta, Jan Skácel, Ivan Martin Jirous. U dramaturgie je opět třeba se pozastavit. Slyšeli jsme texty, které zůstaly interpretačně nevyužity, i texty, které už byly pod úroveň recitátora. Výběr textu, pochopení tématu a přirozený kontakt s publikem jsme ocenili u postupujících Elišky Kostkové (s Macourkovou Jepicí) a Dagmar Dobrovolné (Macourkův text O Kryštůfkovi, který se schoval v mixéru). Čestné uznání patří Filipu Chroustovskému (Ukolébavka D. Fischerové) a Jonáši Lisovi (Velryby Em. Frynty).
Přehlídku jsme nejmladším recitátorům ukončily společným rozhovorem v půlkruhu o tom, jak přicházejí k textům, s vysvětlením kritérií hodnocení, Jana Křenková zmínila dramaturgicky vhodné texty z přehlídky, poukázala jsem na souvislost vhodně zvoleného oblečení a obutí s tělesným i hlasovým uvolněním. Následovalo předání pamětních listů a ocenění, jednotlivým recitátorům s doprovodem jsme se individuálně
věnovaly.
Děkujeme všem zúčastněným i těm, kteří se podíleli na výběru textu.
Ať recitace s objevnou dramaturgií zůstává podnětnou radostí i v budoucnu.
Postupujícím přejeme inspiraci i potěšení z celorepublikového finále ve Svitavách 7.–9. 6. 2013.
Porota pracovala ve složení Jana Křenková, Stáňa Štěpánková, Kateřina Petrlíková.
Kateřina Petrlíková
III. a IV. kategorie
Ve III. kategorii se představilo lektorskému sboru, který pracoval ve složení Jana Procházková, Jaroslav Dejl a Jiří Pokorný i pro IV. kategorii, celkem 9 recitátorů.
Ve IV. kategorii pak vystoupilo 10 recitátorů.
Po shlédnutí všech přednášejících, ještě před vyhlášením výsledků, kde všichni recitátoři a recitátorky obdrželi čestné uznání za účast na krajském kole, předseda lektorského sboru všem poděkoval, recitátorům a recitátorkám za účast na přehlídce, ocenil snahu o co nejlepší prezentaci v uměleckém přednesu sólistů. Poděkoval pedagogickým pracovníkům a rodičům za pomoc, kterou věnují mladým přednašečům a to nejen pedagogickou (výběr textů, zpracování, atd.) ale i morální, kdy umělecký přednes rozhodně nemá takovou podporu jako např. sport soutěže, matematické a jazykové olympiády, atd. V obecném hodnocení pak konstatoval, že bohužel čtvrtá kategorie byla co do kvality i výrazných přednašečských osobností „chudší“.
Při interpretaci textů v obou kategoriích docházelo k prohřeškům – např. recitátoři neuváděli překladatele, pokud interpretovali nečeské autory, docházelo k nepřesné interpretaci – záměně slov, vynechání slov, neuvedení změny v předloženém textu, nesprávnému přízvuku, „čarování“ s hlasem, k nedodržování veršů a naopak chyběly myšlenkové přesahy. V některých případech pak vinou nevhodně zvolené předlohy došlo více méně pouze k reprodukci vybraného textu. Někteří recitátoři z předlohy vytvořili monolog, který by mohl uspět na přehlídce monologů. Stále častěji se interpreti „specializují“ na přednes prózy, neboť se chybně domnívají, že interpretace prozaických textů je snazší.
Jen u několika jedinců byla vidět soustavná celoroční práce na vybraných textech, vědomosti o autorovi, jeho tvorbě, což u interpretů III. a především IV. kategorie lze předpokládat.
Ve III. i IV. kategorii si lektorský sbor vyžádal druhé texty vždy od 6 přednašečů.
Ve III. kategorii byla k postupu, na Národní přehlídku Dětská scéna 2013 ve Svitavách, doporučena dvojice Tomáš Ryška s textem Daniely Fischerové Ukolébavka a Gabriela Šebková s textem Josefa Čapka O klukovi, který se tuze bál.
Čestné uznání za přednes básně Václava Hraběte Déšť obdržela Naďa Kaňková.
Ve IV. kategorii doporučil lektorský sbor pouze jediného sólového recitátora - Daniela Mužátka s předlohou Charlese Baudelaiera Starý komediant.
Čestné uznání v této kategorii obdržela Veronika Janíčková za dramaturgický výběr textů Daniely Fischerové – O nejvyšším božském tajemství a Karla Čapka – O lidech spolkových.
Připomínky a doporučení k jednotlivým interpretům postupujícím na celostátní přehlídku jsou uvedeny v evidenčních listech.
Jiří Pokorný