NIPOS-ARTAMA, D. Razím: Hodnocení Wolkrova Prostějova 2011
ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
WOLKRŮV PROSTĚJOV 2011
Základní údaje
Název: Wolkrův Prostějov 2011
Podtitul: 54. celostátní přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie
Termín: 14. – 18. června 2011
Místo konání: Prostějov
Pořádá: z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Město Prostějov, odbor školství, kultury a sportu, oddělení Duha – Kulturní klub u hradeb (nositel grantu MK z Programu podpory významných a mimořádných a kulturních akcí)
Spolupráce: Městské divadlo v Prostějově a společnost GAUDEAMUS o.p.s. při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově.
Finanční přispění: Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, Město Prostějov
Záštita: hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík a starosta města Prostějova Miroslav Pišťák
I. Splnění odborného účelu akce
Program
Slavnostní zahájení
Slavnostní zahájení 54. ročníku WP bylo spojeno s položením květin k soše Jiřího Wolkera a s předáním klíče od pomyslných bran města Prostějova. V 17.30 hodin vyšel po zhlédnutí představení „Fitzli Putzli“ kejklířský průvod od kina Metro 70 směrem k soše Jiřího Wolkera, kde na něj čekali představitelé města Prostějova v čele se starostou města panem Miroslavem Pišťákem, který předal jedné z účastnic klíč od pomyslných bran města. Následně byla uctěna památka Jiřího Wolkera položením květin k jeho soše a pokračoval 20 ti minutový kejklířský program.
Recitace sólistů
U recitace sólistů došlo oproti minulým ročníkům k několika změnám.
1. Recitátoři recitovali pouze jeden text.
2. Recitace byla rozdělena do tří dnů podle kategorií, takže každý den recitovala pouze jedna kategorie.
3. Všechny kategorie recitátorů hodnotil pouze jeden sedmičlenný lektorský sbor.
4. Rozborový seminář recitátorů se konal po jednotlivých kategoriích vždy následující den.
5. Recitovalo se až odpoledne tj. cca od 15.00 hodin.
Festivalu se zúčastnilo 62 recitátorů sólistů ve třech kategoriích (25/29/8 recitátorů) a 9 divadelních souborů s následujícím programem:
Studio divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary
Pozdravuj všechny doma… - Hana Franková, Jan Hnilička
Režie: Hana Franková, Jan Hnilička
Studio divadla Dagmar, Karlovy Vary
Tango s Avidanem – David Avidan/V. Benderski
Režie: Jan Hnilička
NU JO, Plzeň
Jézuskonte marjapano – Josef Hiršal, Bohumila Grögerová
Režie: Hana Habrychová Koutová
ZUŠ Liberec
Kabaret Spiegel – Ludvík Kundera, Michal Bauer…
Režie: Michaela Homolová
Třetí věk Louny
Modrý z nebe byste nechtěli? – členky souboru
Režie: Renata Vondrová
Červiven, Krnov
Vepřo-knedlo-zlo – koláž z veršů současných českých básníků
Regina Břeclav
Na Betlém! – texty lidových koled
Režie: Martin Janků, Zdeněk Miklín
Na poslední chvíli, Ostrov
Čekání na Dona Luciana – „klasický meloun“
Režie: Lucie Veličková
Děti veselé, Olomouc
BRAND PARTY – Michal Hvorecký
Režie: Magda Veselá
Inspirativní představení
Geisslers Hofcomoedianten Kuks
FITZLI PUTZLI
Vojta Švejda, Jan Kalivoda
Metamorphósis famfuláre
Doprovodné akce
Cirkus trochu jinak (Kejklířské vystoupení v rámci zahájení Wolkrova Prostějova)
U Kotěry na zahrádce
Na základě úspěšnosti v minulých ročnících WP bylo opět v plánu využít nádvoří zámku, kde měly po skončení hlavního programu každý večer probíhat koncerty různých kapel a neformální setkání účastníků i prostějovské veřejnosti. Vzhledem k probíhajícím stavebním úpravám však byl program přemístěn do náhradních prostor (zahrádka Národního domu).
Vzhledem k prodloužení oficiální části WP a udělení výjimky z Obecně závazné vyhlášky města Prostějova č. 12/2009 o ochraně nočního klidu pouze do 24 hodin oproti loňskému ročníku, jsme byli nuceni přizpůsobit těmto okolnostem i program tohoto doprovodného programu. Každý večer účinkovala jedna kapela a zbytek večera vyplnil svými písněmi DJ Petr Zakopal. V rámci programu vystoupily tyto kapely Ty Syčáci (Brno), HM… (Praha), COLORFLASH (Karlovy Vary), SkA´N´DaaL (Hradec Králové), HOLDEN (Karlovy Vary). Účastníci letošního WP včetně lektorů hodnotili výběr kapel jako velmi kvalitní (kapely kromě kvalitní hudby zajímavým způsobem interpretují poezii nebo autorské básnické texty).
Vzdělávací program festivalu
V rámci letošního ročníku proběhly 4 semináře, které byly otevřeny na základě přihlášky všem – tzn. účinkujícím WP i ostatním zájemcům. Semináře letos poprvé probíhaly každý den od 9.00 do 12.00 a nekolidovaly s hlavním, ani doprovodným programem přehlídky.
Pouští a pralesem prózy a poezie
Literárně-dramatická inspirační dílna s několika zastaveními na cestě k sólové interpretaci textu. Dílna měla zájemcům o přednes nastínit možnosti, jak se pustit na pole přednesu bez obav, a přitom s patřičnou zodpovědností, jak hledat vlastní cesty do textu, jak se v něm neztratit a jak na cestu textem posvítit i ostatním.
Přihlášeno bylo 17 frekventantů.
Lektorka: Gabriela Sittová
Fyzické básnictví pro každého
Fyzické básnictví je zvláštní způsob práce s jazykem, který kromě běžné mluvené, psané a zpívané řeči používá také řeč výrazových a tanečních pohybů, zvuků, gest a obrazů. Fyzické básnictví „pro každého“ byl soubor pohybových, hlasových, výtvarných a řečových cvičení, her a námětů k tvorbě pro jednoho nebo více „aktérů“. Výsledkem měla být hlasová a pohybová improvizace nebo interpretace textu, potěšení z méně obvyklé činnosti, rozvinutí schopnosti sebevyjádření, výtvarná práce, případně prožitek, podstatně rozšiřující představu o sobě samém.
Přihlášeno bylo 16 frekventantů.
Lektor: Petr Váša
Divadlo jako poezie, poezie jako divadlo
Práce na inscenaci textů J. H. Krchovského. Dílna byla určena všem zájemcům o divadlo jako takové, ale zejména o divadlo s použitím poezie jako námětu, formy i obsahu představení.
Přihlášeno bylo 17 zájemců.
Lektor: Jozef Krasula
Stínová porota
Seminář byl určen těm, kteří si chtěli vyzkoušet, jak zajímavé, vzrušující i náročné to mají porotci, kteří rozebírají a hodnotí sólovou recitaci a divadlo poezie. Účastníci semináře se účastnili vystoupení v rámci přehlídky, diskutovali a učili se používat kritéria, podle kterých je možno individuální a nezměřitelné "výkony" hodnotit. Na veřejných diskusích s lektory se měli pokusit podat informaci o tom, k čemu dospěli. Měli se také pokoušet psát recenze do Zpravodaje WP - tedy osvojovat si dovednost psaní recenzí.
Přihlášeno bylo 11 zájemců.
Lektorka: Renata Vordová
Hlasové rozcvičky
Tradiční hlasové rozcvičky určené nejen recitátorům sólistům pod vedením Gabriely Sittové probíhaly v promenoáru Městského divadla.
Rozborový seminář lektorského sboru s recitátory sólisty
V minulých letech každou kategorii recitátorů sledoval samostatný lektorský sbor a kategorie se každý den recitace v jednotlivých blocích střídaly. Letošní pokus o zavedení pouze jednoho lektorského sboru se neosvědčil. Lektoři měli na svou práci i na rozborové semináře příliš málo času, a práce pro ně byla stresující a vyčerpávající, stejně tak někteří recitátoři měli pocit, že se kvůli malému časovému prostoru nestihli o svém vystoupení dozvědět dostatek připomínek.
Kromě toho byly letos součástí rozborových seminářů také vstupy seminaristů „Stínové poroty“, celou diskusi „řídila“ moderátorka. První den tento nový model rozborového semináře narážel na mnoho problémů a nedomyšleností, v dalších dnech se ale poměrně ustálil a fungoval. V následujícím roce ale budeme tyto problémy (v letošním ročníku byly nejzásadnější) řešit jinou organizační strukturou celého festivalu, a dvěma lektorskými sbory sólových recitátorů.
Rozbor a diskuse o představeních divadel poezie
V letošním roce se stejně jako vloni podařilo diskuse o divadelních představeních vést ve velmi přátelské a tvůrčí atmosféře. Účastníci, diváci i lektorský sbor si s chutí vyměňovali cenné postřehy a názory, debaty proto byly opravdu přínosné a neměly jen charakter „hodnocení poroty“.
Lektorský sbor přehlídky
Recitátoři sólisté
Mgr. Jiřina Lhotská, Mgr. Jan Anderle, MgA. Jakub Doubrava, PhDr. David Kroča PhD., Ing. Libor Vacek, Mgr. Hana Kofránková, Mgr. Aleš Vrzák
Divadla poezie
Mgr. Radim Šíp PhD., Mgr. Akram Staněk, Mgr. Radovan Lipus PhD., MgA. Emilie Zámečníková, Mgr. Jiří Pokorný
Závěrečný večer
V závěrečném večeru účinkovali nejen laureáti či držitelé „zvláštních cen poroty“, ale i Petr Váša (vedoucí semináře Fyzické básnictví) a slovenská recitátorka Michaela Viskupičová, vítězka Scénické Žatvy 2010, která byla na Wolkrův Prostějov pozvána jako host.
Režie závěrečného večera se letos ujal lektor divadel poezie Radovan Lipus.
Ocenění obou částí festivalu, sólisté i divadla poezie, převzali diplomy, květiny a věcné ceny (plastiky Radky Kubáníkové) z rukou představitelů města Prostějova a Olomouckého kraje.
Propagace, tiskoviny, publikace
Autorkou plakátu WP, ilustrací na pozvánce, účastnických listech, diplomů, vizitek byla Magda Jansová z Prostějova, texty graficky zpracovala Martina Váňová z Prostějova, keramické ceny a upomínkové přívěsky zhotovila Radka Kubáníková z Prostějova.
Redakce zpravodaje přehlídky
Festivalový zpravodaj „Wolkroniq“ letos tvořili team lidí složených ze dvou reaktorů (Petra Kosová, Mgr. Petra Hynčíková) a jednoho grafika (Jiří Dientsbier).
Fotodokumentaci pořídil Bob Pacholík.
Nejvýznamnější kvalitou 54. ročníku WP je bezesporu otevření jeho vzdělávací části, která v předešlých ročnících byla velmi skromná, pokud nechyběla úplně. Letošní semináře byly nejen velmi pozitivně hodnoceny účastníky festivalu, ale především nabídly možnost i lidem, kteří na WP neúčinkují, aby se celé akce zúčastnili a našli zde inspiraci pro další aktivity v oboru.
Ke zlepšení atmosféry celé přehlídky přispělo také to, že WP přestal být vnímán především jako soutěž, a podařilo se zdůraznit jeho inspirativní, vzdělávací a setkávací význam.
Krajské přehlídky
Do celostátní přehlídky byli recitátoři nominováni a doporučeni ze 13 krajských postupových přehlídek WP 2011 (soubory byly z těchto přehlídek doporučeny).
Oproti předešlým ročníkům WP došlo na krajských přehlídkách ke změně ve výběru postupujících. Z krajské přehlídky mohlo být 6 recitátorů bez ohledu na věkové kategorie nominováno a libovolný počet nezávazně doporučen.
Krajské přehlídky byly koncipovány tak, aby je účastníci (účinkující i diváci) jednoznačně vnímali jako veřejnou kulturní akci neprofesionálního umění, přátelské inspirativní setkání motivující k zájmu o literaturu a její interpretaci, a ne jen jakousi recitační soutěž, jejímž jediným cílem je výběr „těch nejlepších“ na Wolkrův Prostějov. Krajské přehlídky WP proto většinou měly podobu dvoudenních (víkendových) minifestivalů s rozborovým seminářem, případně dalším inspirativním a doprovodným programem.
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
Praha - Pražský kalich
2.–3. dubna, DDM Praha 8
Pořadatel: o. s. PŘESAH a DDM Praha 8
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 7, II. kategorie: 9, III. kategorie: 0, soubory: 2
STŘEDOČESKÝ KRAJ
Kutná Hora - Ten verš si tiše říkám...
25.–26. března, GASK
Pořadatel: Městská knihovna Kutná Hora
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 11, II. kategorie: 9, III. kategorie: 1, soubory: 1
JIHOČESKÝ KRAJ
Třeboň - Třeboň poetická
19.–20. března, Divadlo J. K. Tyla
Pořadatel: Suchdolské Divadlo, o. s., Informační a kulturní středisko města Třeboně
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 3, II. kategorie: 7, III. kategorie: 3, soubory: 3
PLZEŇSKÝ A KARLOVARSKÝ KRAJ
Klatovy - Poezie na rynku
25.–27. března, Divadlo Klatovy
Pořadatel: JOHAN, o. s.
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 10, II. kategorie: 10, III. kategorie: 4, soubory: 5
ÚSTECKÝ KRAJ
Louny - Louny, poeticky!
18.–20. března, Městská knihovna
Pořadatel: Městská knihovna Louny
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 5, II. kategorie: 7, III. kategorie: 5, soubory: 4
LIBERECKÝ KRAJ
Liberec - Na(ne)čisto Liberec
9.–13. března, Lidové sady - experimentální studio
Pořadatel: DS Odevšad o. s.
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 11, II. kategorie: 18, III. kategorie: 1, soubory: 4
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Hradec Králové
10.–11. února, Divadlo Jesličky (sólisté)
25.–27. března, Divadlo DRAK - Audima- for (soubory)
Pořadatel: Středisko amat. kultury IMPULS
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 13, II. kategorie: 12, III. kategorie: 0, soubory: 2
PARDUBICKÝ KRAJ
Pardubice (sólisté)
2. března, Divadlo 29
Pořadatel: Krajská knihovna Pardubice
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 6, II. kategorie: 15, III. kategorie: 1
Svitavy, Svitavský Fanda (soubory)
18.–20. března
Pořadatel: Středisko kulturních služeb
Soubory: v letošním roce žádný ze zúčastněných souborů nesměřoval na WP
JIHOMORAVSKÝ KRAJ a KRAJ VYSOČINA
Brno
5. března, Brněnské kulturní centrum
Pořadatel: Brněnské kulturní centrum
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 12, II. kategorie: 13, III. kategorie: 1, soubory: 2
OLOMOUCKÝ KRAJ
Prostějov
23. a 24. března, DUHA - kulturní klub U hradeb
Pořadatel: Město Prostějov, odbor školství a kultury, oddělení DUHA
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 12, II. kategorie: 16, III. kategorie: 2, soubory: 5
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Karviná
26.–27. března, Městský kulturní dům
Pořadatel: o. s. TeRaSa
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 13, II. kategorie: 24, III. kategorie: 1, soubory: 4
ZLÍNSKÝ KRAJ
Kroměříž
24. března
Pořadatel: Dům kultury Kroměříž
Počet účastníků: sóloví recitátoři: I. kategorie: 8, II. kategorie: 9, III. kategorie: 0, Soubory: 0
II. Organizace
Stejně jako v loňském roce jsme využili prostory Městského divadla a kulturního klubu DUHA. Prostory spolkové části Národního domu nebylo možné bohužel využít vzhledem ke konání závěrečných zkoušek SOU obchodního. Zázemí lektorských sborů pro recitaci bylo umístěno do Kyselova salónku a pro lektorský sbor divadel poezie bylo v klubovně na DUZE.
Hrací prostor na jevišti za oponou byl sice oficielně zrušen, ale vyhověli jsme žádosti Vladimira Benderskiho a jediné představení Tango s Avidanem zde bylo odehráno.
Všechna ostatní představení byla odehrána buď na jevišti v DUZE, nebo v klasickém kukátkovém prostoru Městského divadla.
Pro příští ročník se pokusíme vyhledat a zajistit v Prostějově ještě další možnosti prostor, kde by mohly určité části programu probíhat. Bylo by to velmi cenné kvůli zpestření a ozvláštnění samotného programu, ale také z hlediska lepšího propojení festivalového dění a účastníků s městem Prostějovem. K prostorám, o nichž lze uvažovat patří věž secesní prostějovské radnice, dvůr kavárny Špalíček, prostory galerie v hradební baště vedle divadla, arkády městského muzea, a jako místo společného setkávání po uzavření zahrádky před divadlem podzemní prostory divadelní restaurace.
Program spoluvytvářela programová rada při NIPOS-ARTAMA Praha a oddělení DUHA – Kulturní klub u hradeb. Vlastní průběh přehlídky sólistů i divadel poezie zabezpečovali pracovníci oddělení DUHA včetně pořadatelského servisu, který zahrnoval ubytování účastníků, ekonomické zajištění, zadání, zpracování a výrobu propagačních tiskovin, zadání a výrobu keramických přívěsků a cen pro účastníky, informační servis po celou dobu přehlídky, činnost tajemnic a tajemníků porot, týmu hostesek a pomocných pořadatelů z řad studentů. Technickou stránku přehlídky realizovali zaměstnanci oddělení DUHA a Městského divadla v Prostějově.
Problém poněkud vzdáleného ubytování mnoha účastníků ve Vrahovicích stále přetrvává, je ale málo pravděpodobné, že bychom ho mohli v blízké době nějak vyřešit. Prostějov jiné ubytovací prostory nemá k dispozici.
Stravování si účastníci zajišťovali samostatně, podle názoru některých účastníků bylo na stolování trochu málo času, což se pokusíme v příštím roce vyřešit upravenou podobou programu.
Organizace 54. ročníku WP probíhala vzhledem k mnoha výše zmíněným změnám a úpravám koncepce festivalu ve velmi vstřícné atmosféře z obou stran. Poděkování proto patří prostějovským pořadatelům za jejich ochotu a snahu zajistit ve městě vše potřebné.
III. Finanční zabezpečení
Grant MK 260.000 Kč
Město Prostějov 289.641 Kč
Olomoucký kraj 150.000 Kč
Účastnické poplatky 46.300 Kč (včetně poplatků seminaristů)
IV. Závěr
Výsledky 54. ročníku přehlídky uměleckého přednesu a divadel poezie
RECITÁTOŘI SÓLISTÉ
1. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Andrzej Molin
• Bára Purmová
• Jan Mrázek
Laureát
• Anastázie Klemensová
• Jennifer Za Nzambi
• Daniela Walová
2. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Kateřina Císařová
• Veronika Smolková
• Klára Kazlepková
• Vít Roleček
Laureát
• Kryštof Bartoš
3. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Jakub Štrba
• Jana Novotná
Laureát
• Titul laureát nebyl udělen
DIVADLA POEZIE
Cena diváka
• Třetí věk Louny
Cena poroty s doporučením na Jiráskův Hronov
• Nu Jo, Plzeň
• Regina Břeclav
• Děti veselé, Olomouc
Zvláštní cena poroty
• Studio divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary - za pokus o scénické uchopení bolestného tématu osudů politických vězňů 50. let 20. století.
• Studio divadla Dagmar, Karlovy Vary - za mimořádný osobnostní vklad a přínos při zprostředkování básnického světa Davida Avidana.
• ZUŠ Liberec - za poučenou a poučnou kabinetní ukázku hesla DADA.
• Třetí věk Louny - za autentickou reflexi 20. století s jedinečným osobnostním vkladem.
• Červiven, Krnov – za scénář a metaforickou práci s rekvizitou.
• Na poslední chvíli, Ostrov – za hravou autorskou variaci na Samuela Becketta.
Lektorský sbor WP 2011 se shodl na tom, že 54. ročník byl co se týká výběru divadelních představení velmi kvalitní a všechny přítomné inscenace byly pro přehlídku inspirativní a přínosné. Proto také byly všechny oceněny.
Nápady a připomínky pro další ročník WP.
Členové odborné rady pro UP a DP se v září letošního roku dohodli na společném řešení výše zmíněných nedostatků v programovém složení festivalu, aby příští ročník přinesl zkvalitnění a zklidnění do celkového harmonogramu, při zachování novinek a doplnění, které přinesl rok 2011 – např. vzdělávací část festivalu. Jediný problém, který se nám nepodařilo uspokojivě vyřešit je diskuse o tom, zda na celostátní přehlídce recitovat jeden nebo dva texty. Všichni členové odborné rady by účastníkům možnost prezentace dvou textů rádi dopřáli, z časových a organizačních důvodů se ale ukazuje, že to není možné. V 55. ročníku proto dále zůstaneme u jednoho textu.
Dalším problémem, který pořadatelé zvážili, jsou účastnické poplatky, které hlavně pro soubory představují značnou finanční zátěž a ve srovnání s dalšími celostátními přehlídkami, kde účastníci mívají uhrazenu dopravu, někdy i stravování (alespoň částečně) vychází účast na WP dost draho. Ke konečné dohodě pořadatelů došlo v říjnu 2011 – účastnické poplatky byly zrušeny.
Podle slov mnoha účastníků i lektorů můžeme 54. ročník WP i přes všechny výše zmíněné problémy a nedostatky považovat za kvalitní a uspokojivý, a z hlediska koncepce i „přelomový“ a obohacený o řadu novinek a změn k lepšímu.
S využitím údajů ze závěrečného hodnocení MgA. Martiny Drmolové a Alice Gregušové.
Zpracoval Daniel Razím
NIPOS-ARTA
WOLKRŮV PROSTĚJOV 2011
Základní údaje
Název: Wolkrův Prostějov 2011
Podtitul: 54. celostátní přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie
Termín: 14. – 18. června 2011
Místo konání: Prostějov
Pořádá: z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA a Město Prostějov, odbor školství, kultury a sportu, oddělení Duha – Kulturní klub u hradeb (nositel grantu MK z Programu podpory významných a mimořádných a kulturních akcí)
Spolupráce: Městské divadlo v Prostějově a společnost GAUDEAMUS o.p.s. při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově.
Finanční přispění: Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, Město Prostějov
Záštita: hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík a starosta města Prostějova Miroslav Pišťák
I. Splnění odborného účelu akce
Program
Slavnostní zahájení
Slavnostní zahájení 54. ročníku WP bylo spojeno s položením květin k soše Jiřího Wolkera a s předáním klíče od pomyslných bran města Prostějova. V 17.30 hodin vyšel po zhlédnutí představení „Fitzli Putzli“ kejklířský průvod od kina Metro 70 směrem k soše Jiřího Wolkera, kde na něj čekali představitelé města Prostějova v čele se starostou města panem Miroslavem Pišťákem, který předal jedné z účastnic klíč od pomyslných bran města. Následně byla uctěna památka Jiřího Wolkera položením květin k jeho soše a pokračoval 20 ti minutový kejklířský program.
Recitace sólistů
U recitace sólistů došlo oproti minulým ročníkům k několika změnám.
1. Recitátoři recitovali pouze jeden text.
2. Recitace byla rozdělena do tří dnů podle kategorií, takže každý den recitovala pouze jedna kategorie.
3. Všechny kategorie recitátorů hodnotil pouze jeden sedmičlenný lektorský sbor.
4. Rozborový seminář recitátorů se konal po jednotlivých kategoriích vždy následující den.
5. Recitovalo se až odpoledne tj. cca od 15.00 hodin.
Festivalu se zúčastnilo 62 recitátorů sólistů ve třech kategoriích (25/29/8 recitátorů) a 9 divadelních souborů s následujícím programem:
Studio divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary
Pozdravuj všechny doma… - Hana Franková, Jan Hnilička
Režie: Hana Franková, Jan Hnilička
Studio divadla Dagmar, Karlovy Vary
Tango s Avidanem – David Avidan/V. Benderski
Režie: Jan Hnilička
NU JO, Plzeň
Jézuskonte marjapano – Josef Hiršal, Bohumila Grögerová
Režie: Hana Habrychová Koutová
ZUŠ Liberec
Kabaret Spiegel – Ludvík Kundera, Michal Bauer…
Režie: Michaela Homolová
Třetí věk Louny
Modrý z nebe byste nechtěli? – členky souboru
Režie: Renata Vondrová
Červiven, Krnov
Vepřo-knedlo-zlo – koláž z veršů současných českých básníků
Regina Břeclav
Na Betlém! – texty lidových koled
Režie: Martin Janků, Zdeněk Miklín
Na poslední chvíli, Ostrov
Čekání na Dona Luciana – „klasický meloun“
Režie: Lucie Veličková
Děti veselé, Olomouc
BRAND PARTY – Michal Hvorecký
Režie: Magda Veselá
Inspirativní představení
Geisslers Hofcomoedianten Kuks
FITZLI PUTZLI
Vojta Švejda, Jan Kalivoda
Metamorphósis famfuláre
Doprovodné akce
Cirkus trochu jinak (Kejklířské vystoupení v rámci zahájení Wolkrova Prostějova)
U Kotěry na zahrádce
Na základě úspěšnosti v minulých ročnících WP bylo opět v plánu využít nádvoří zámku, kde měly po skončení hlavního programu každý večer probíhat koncerty různých kapel a neformální setkání účastníků i prostějovské veřejnosti. Vzhledem k probíhajícím stavebním úpravám však byl program přemístěn do náhradních prostor (zahrádka Národního domu).
Vzhledem k prodloužení oficiální části WP a udělení výjimky z Obecně závazné vyhlášky města Prostějova č. 12/2009 o ochraně nočního klidu pouze do 24 hodin oproti loňskému ročníku, jsme byli nuceni přizpůsobit těmto okolnostem i program tohoto doprovodného programu. Každý večer účinkovala jedna kapela a zbytek večera vyplnil svými písněmi DJ Petr Zakopal. V rámci programu vystoupily tyto kapely Ty Syčáci (Brno), HM… (Praha), COLORFLASH (Karlovy Vary), SkA´N´DaaL (Hradec Králové), HOLDEN (Karlovy Vary). Účastníci letošního WP včetně lektorů hodnotili výběr kapel jako velmi kvalitní (kapely kromě kvalitní hudby zajímavým způsobem interpretují poezii nebo autorské básnické texty).
Vzdělávací program festivalu
V rámci letošního ročníku proběhly 4 semináře, které byly otevřeny na základě přihlášky všem – tzn. účinkujícím WP i ostatním zájemcům. Semináře letos poprvé probíhaly každý den od 9.00 do 12.00 a nekolidovaly s hlavním, ani doprovodným programem přehlídky.
Pouští a pralesem prózy a poezie
Literárně-dramatická inspirační dílna s několika zastaveními na cestě k sólové interpretaci textu. Dílna měla zájemcům o přednes nastínit možnosti, jak se pustit na pole přednesu bez obav, a přitom s patřičnou zodpovědností, jak hledat vlastní cesty do textu, jak se v něm neztratit a jak na cestu textem posvítit i ostatním.
Přihlášeno bylo 17 frekventantů.
Lektorka: Gabriela Sittová
Fyzické básnictví pro každého
Fyzické básnictví je zvláštní způsob práce s jazykem, který kromě běžné mluvené, psané a zpívané řeči používá také řeč výrazových a tanečních pohybů, zvuků, gest a obrazů. Fyzické básnictví „pro každého“ byl soubor pohybových, hlasových, výtvarných a řečových cvičení, her a námětů k tvorbě pro jednoho nebo více „aktérů“. Výsledkem měla být hlasová a pohybová improvizace nebo interpretace textu, potěšení z méně obvyklé činnosti, rozvinutí schopnosti sebevyjádření, výtvarná práce, případně prožitek, podstatně rozšiřující představu o sobě samém.
Přihlášeno bylo 16 frekventantů.
Lektor: Petr Váša
Divadlo jako poezie, poezie jako divadlo
Práce na inscenaci textů J. H. Krchovského. Dílna byla určena všem zájemcům o divadlo jako takové, ale zejména o divadlo s použitím poezie jako námětu, formy i obsahu představení.
Přihlášeno bylo 17 zájemců.
Lektor: Jozef Krasula
Stínová porota
Seminář byl určen těm, kteří si chtěli vyzkoušet, jak zajímavé, vzrušující i náročné to mají porotci, kteří rozebírají a hodnotí sólovou recitaci a divadlo poezie. Účastníci semináře se účastnili vystoupení v rámci přehlídky, diskutovali a učili se používat kritéria, podle kterých je možno individuální a nezměřitelné "výkony" hodnotit. Na veřejných diskusích s lektory se měli pokusit podat informaci o tom, k čemu dospěli. Měli se také pokoušet psát recenze do Zpravodaje WP - tedy osvojovat si dovednost psaní recenzí.
Přihlášeno bylo 11 zájemců.
Lektorka: Renata Vordová
Hlasové rozcvičky
Tradiční hlasové rozcvičky určené nejen recitátorům sólistům pod vedením Gabriely Sittové probíhaly v promenoáru Městského divadla.
Rozborový seminář lektorského sboru s recitátory sólisty
V minulých letech každou kategorii recitátorů sledoval samostatný lektorský sbor a kategorie se každý den recitace v jednotlivých blocích střídaly. Letošní pokus o zavedení pouze jednoho lektorského sboru se neosvědčil. Lektoři měli na svou práci i na rozborové semináře příliš málo času, a práce pro ně byla stresující a vyčerpávající, stejně tak někteří recitátoři měli pocit, že se kvůli malému časovému prostoru nestihli o svém vystoupení dozvědět dostatek připomínek.
Kromě toho byly letos součástí rozborových seminářů také vstupy seminaristů „Stínové poroty“, celou diskusi „řídila“ moderátorka. První den tento nový model rozborového semináře narážel na mnoho problémů a nedomyšleností, v dalších dnech se ale poměrně ustálil a fungoval. V následujícím roce ale budeme tyto problémy (v letošním ročníku byly nejzásadnější) řešit jinou organizační strukturou celého festivalu, a dvěma lektorskými sbory sólových recitátorů.
Rozbor a diskuse o představeních divadel poezie
V letošním roce se stejně jako vloni podařilo diskuse o divadelních představeních vést ve velmi přátelské a tvůrčí atmosféře. Účastníci, diváci i lektorský sbor si s chutí vyměňovali cenné postřehy a názory, debaty proto byly opravdu přínosné a neměly jen charakter „hodnocení poroty“.
Lektorský sbor přehlídky
Recitátoři sólisté
Mgr. Jiřina Lhotská, Mgr. Jan Anderle, MgA. Jakub Doubrava, PhDr. David Kroča PhD., Ing. Libor Vacek, Mgr. Hana Kofránková, Mgr. Aleš Vrzák
Divadla poezie
Mgr. Radim Šíp PhD., Mgr. Akram Staněk, Mgr. Radovan Lipus PhD., MgA. Emilie Zámečníková, Mgr. Jiří Pokorný
Závěrečný večer
V závěrečném večeru účinkovali nejen laureáti či držitelé „zvláštních cen poroty“, ale i Petr Váša (vedoucí semináře Fyzické básnictví) a slovenská recitátorka Michaela Viskupičová, vítězka Scénické Žatvy 2010, která byla na Wolkrův Prostějov pozvána jako host.
Režie závěrečného večera se letos ujal lektor divadel poezie Radovan Lipus.
Ocenění obou částí festivalu, sólisté i divadla poezie, převzali diplomy, květiny a věcné ceny (plastiky Radky Kubáníkové) z rukou představitelů města Prostějova a Olomouckého kraje.
Propagace, tiskoviny, publikace
Autorkou plakátu WP, ilustrací na pozvánce, účastnických listech, diplomů, vizitek byla Magda Jansová z Prostějova, texty graficky zpracovala Martina Váňová z Prostějova, keramické ceny a upomínkové přívěsky zhotovila Radka Kubáníková z Prostějova.
Redakce zpravodaje přehlídky
Festivalový zpravodaj „Wolkroniq“ letos tvořili team lidí složených ze dvou reaktorů (Petra Kosová, Mgr. Petra Hynčíková) a jednoho grafika (Jiří Dientsbier).
Fotodokumentaci pořídil Bob Pacholík.
Nejvýznamnější kvalitou 54. ročníku WP je bezesporu otevření jeho vzdělávací části, která v předešlých ročnících byla velmi skromná, pokud nechyběla úplně. Letošní semináře byly nejen velmi pozitivně hodnoceny účastníky festivalu, ale především nabídly možnost i lidem, kteří na WP neúčinkují, aby se celé akce zúčastnili a našli zde inspiraci pro další aktivity v oboru.
Ke zlepšení atmosféry celé přehlídky přispělo také to, že WP přestal být vnímán především jako soutěž, a podařilo se zdůraznit jeho inspirativní, vzdělávací a setkávací význam.
Krajské přehlídky
Do celostátní přehlídky byli recitátoři nominováni a doporučeni ze 13 krajských postupových přehlídek WP 2011 (soubory byly z těchto přehlídek doporučeny).
Oproti předešlým ročníkům WP došlo na krajských přehlídkách ke změně ve výběru postupujících. Z krajské přehlídky mohlo být 6 recitátorů bez ohledu na věkové kategorie nominováno a libovolný počet nezávazně doporučen.
Krajské přehlídky byly koncipovány tak, aby je účastníci (účinkující i diváci) jednoznačně vnímali jako veřejnou kulturní akci neprofesionálního umění, přátelské inspirativní setkání motivující k zájmu o literaturu a její interpretaci, a ne jen jakousi recitační soutěž, jejímž jediným cílem je výběr „těch nejlepších“ na Wolkrův Prostějov. Krajské přehlídky WP proto většinou měly podobu dvoudenních (víkendových) minifestivalů s rozborovým seminářem, případně dalším inspirativním a doprovodným programem.
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
Praha - Pražský kalich
2.–3. dubna, DDM Praha 8
Pořadatel: o. s. PŘESAH a DDM Praha 8
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 7, II. kategorie: 9, III. kategorie: 0, soubory: 2
STŘEDOČESKÝ KRAJ
Kutná Hora - Ten verš si tiše říkám...
25.–26. března, GASK
Pořadatel: Městská knihovna Kutná Hora
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 11, II. kategorie: 9, III. kategorie: 1, soubory: 1
JIHOČESKÝ KRAJ
Třeboň - Třeboň poetická
19.–20. března, Divadlo J. K. Tyla
Pořadatel: Suchdolské Divadlo, o. s., Informační a kulturní středisko města Třeboně
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 3, II. kategorie: 7, III. kategorie: 3, soubory: 3
PLZEŇSKÝ A KARLOVARSKÝ KRAJ
Klatovy - Poezie na rynku
25.–27. března, Divadlo Klatovy
Pořadatel: JOHAN, o. s.
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 10, II. kategorie: 10, III. kategorie: 4, soubory: 5
ÚSTECKÝ KRAJ
Louny - Louny, poeticky!
18.–20. března, Městská knihovna
Pořadatel: Městská knihovna Louny
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 5, II. kategorie: 7, III. kategorie: 5, soubory: 4
LIBERECKÝ KRAJ
Liberec - Na(ne)čisto Liberec
9.–13. března, Lidové sady - experimentální studio
Pořadatel: DS Odevšad o. s.
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 11, II. kategorie: 18, III. kategorie: 1, soubory: 4
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Hradec Králové
10.–11. února, Divadlo Jesličky (sólisté)
25.–27. března, Divadlo DRAK - Audima- for (soubory)
Pořadatel: Středisko amat. kultury IMPULS
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 13, II. kategorie: 12, III. kategorie: 0, soubory: 2
PARDUBICKÝ KRAJ
Pardubice (sólisté)
2. března, Divadlo 29
Pořadatel: Krajská knihovna Pardubice
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 6, II. kategorie: 15, III. kategorie: 1
Svitavy, Svitavský Fanda (soubory)
18.–20. března
Pořadatel: Středisko kulturních služeb
Soubory: v letošním roce žádný ze zúčastněných souborů nesměřoval na WP
JIHOMORAVSKÝ KRAJ a KRAJ VYSOČINA
Brno
5. března, Brněnské kulturní centrum
Pořadatel: Brněnské kulturní centrum
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 12, II. kategorie: 13, III. kategorie: 1, soubory: 2
OLOMOUCKÝ KRAJ
Prostějov
23. a 24. března, DUHA - kulturní klub U hradeb
Pořadatel: Město Prostějov, odbor školství a kultury, oddělení DUHA
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 12, II. kategorie: 16, III. kategorie: 2, soubory: 5
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Karviná
26.–27. března, Městský kulturní dům
Pořadatel: o. s. TeRaSa
Počet účastníků: recitátoři: I. kategorie: 13, II. kategorie: 24, III. kategorie: 1, soubory: 4
ZLÍNSKÝ KRAJ
Kroměříž
24. března
Pořadatel: Dům kultury Kroměříž
Počet účastníků: sóloví recitátoři: I. kategorie: 8, II. kategorie: 9, III. kategorie: 0, Soubory: 0
II. Organizace
Stejně jako v loňském roce jsme využili prostory Městského divadla a kulturního klubu DUHA. Prostory spolkové části Národního domu nebylo možné bohužel využít vzhledem ke konání závěrečných zkoušek SOU obchodního. Zázemí lektorských sborů pro recitaci bylo umístěno do Kyselova salónku a pro lektorský sbor divadel poezie bylo v klubovně na DUZE.
Hrací prostor na jevišti za oponou byl sice oficielně zrušen, ale vyhověli jsme žádosti Vladimira Benderskiho a jediné představení Tango s Avidanem zde bylo odehráno.
Všechna ostatní představení byla odehrána buď na jevišti v DUZE, nebo v klasickém kukátkovém prostoru Městského divadla.
Pro příští ročník se pokusíme vyhledat a zajistit v Prostějově ještě další možnosti prostor, kde by mohly určité části programu probíhat. Bylo by to velmi cenné kvůli zpestření a ozvláštnění samotného programu, ale také z hlediska lepšího propojení festivalového dění a účastníků s městem Prostějovem. K prostorám, o nichž lze uvažovat patří věž secesní prostějovské radnice, dvůr kavárny Špalíček, prostory galerie v hradební baště vedle divadla, arkády městského muzea, a jako místo společného setkávání po uzavření zahrádky před divadlem podzemní prostory divadelní restaurace.
Program spoluvytvářela programová rada při NIPOS-ARTAMA Praha a oddělení DUHA – Kulturní klub u hradeb. Vlastní průběh přehlídky sólistů i divadel poezie zabezpečovali pracovníci oddělení DUHA včetně pořadatelského servisu, který zahrnoval ubytování účastníků, ekonomické zajištění, zadání, zpracování a výrobu propagačních tiskovin, zadání a výrobu keramických přívěsků a cen pro účastníky, informační servis po celou dobu přehlídky, činnost tajemnic a tajemníků porot, týmu hostesek a pomocných pořadatelů z řad studentů. Technickou stránku přehlídky realizovali zaměstnanci oddělení DUHA a Městského divadla v Prostějově.
Problém poněkud vzdáleného ubytování mnoha účastníků ve Vrahovicích stále přetrvává, je ale málo pravděpodobné, že bychom ho mohli v blízké době nějak vyřešit. Prostějov jiné ubytovací prostory nemá k dispozici.
Stravování si účastníci zajišťovali samostatně, podle názoru některých účastníků bylo na stolování trochu málo času, což se pokusíme v příštím roce vyřešit upravenou podobou programu.
Organizace 54. ročníku WP probíhala vzhledem k mnoha výše zmíněným změnám a úpravám koncepce festivalu ve velmi vstřícné atmosféře z obou stran. Poděkování proto patří prostějovským pořadatelům za jejich ochotu a snahu zajistit ve městě vše potřebné.
III. Finanční zabezpečení
Grant MK 260.000 Kč
Město Prostějov 289.641 Kč
Olomoucký kraj 150.000 Kč
Účastnické poplatky 46.300 Kč (včetně poplatků seminaristů)
IV. Závěr
Výsledky 54. ročníku přehlídky uměleckého přednesu a divadel poezie
RECITÁTOŘI SÓLISTÉ
1. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Andrzej Molin
• Bára Purmová
• Jan Mrázek
Laureát
• Anastázie Klemensová
• Jennifer Za Nzambi
• Daniela Walová
2. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Kateřina Císařová
• Veronika Smolková
• Klára Kazlepková
• Vít Roleček
Laureát
• Kryštof Bartoš
3. kategorie
Zvláštní cena poroty
• Jakub Štrba
• Jana Novotná
Laureát
• Titul laureát nebyl udělen
DIVADLA POEZIE
Cena diváka
• Třetí věk Louny
Cena poroty s doporučením na Jiráskův Hronov
• Nu Jo, Plzeň
• Regina Břeclav
• Děti veselé, Olomouc
Zvláštní cena poroty
• Studio divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary - za pokus o scénické uchopení bolestného tématu osudů politických vězňů 50. let 20. století.
• Studio divadla Dagmar, Karlovy Vary - za mimořádný osobnostní vklad a přínos při zprostředkování básnického světa Davida Avidana.
• ZUŠ Liberec - za poučenou a poučnou kabinetní ukázku hesla DADA.
• Třetí věk Louny - za autentickou reflexi 20. století s jedinečným osobnostním vkladem.
• Červiven, Krnov – za scénář a metaforickou práci s rekvizitou.
• Na poslední chvíli, Ostrov – za hravou autorskou variaci na Samuela Becketta.
Lektorský sbor WP 2011 se shodl na tom, že 54. ročník byl co se týká výběru divadelních představení velmi kvalitní a všechny přítomné inscenace byly pro přehlídku inspirativní a přínosné. Proto také byly všechny oceněny.
Nápady a připomínky pro další ročník WP.
Členové odborné rady pro UP a DP se v září letošního roku dohodli na společném řešení výše zmíněných nedostatků v programovém složení festivalu, aby příští ročník přinesl zkvalitnění a zklidnění do celkového harmonogramu, při zachování novinek a doplnění, které přinesl rok 2011 – např. vzdělávací část festivalu. Jediný problém, který se nám nepodařilo uspokojivě vyřešit je diskuse o tom, zda na celostátní přehlídce recitovat jeden nebo dva texty. Všichni členové odborné rady by účastníkům možnost prezentace dvou textů rádi dopřáli, z časových a organizačních důvodů se ale ukazuje, že to není možné. V 55. ročníku proto dále zůstaneme u jednoho textu.
Dalším problémem, který pořadatelé zvážili, jsou účastnické poplatky, které hlavně pro soubory představují značnou finanční zátěž a ve srovnání s dalšími celostátními přehlídkami, kde účastníci mívají uhrazenu dopravu, někdy i stravování (alespoň částečně) vychází účast na WP dost draho. Ke konečné dohodě pořadatelů došlo v říjnu 2011 – účastnické poplatky byly zrušeny.
Podle slov mnoha účastníků i lektorů můžeme 54. ročník WP i přes všechny výše zmíněné problémy a nedostatky považovat za kvalitní a uspokojivý, a z hlediska koncepce i „přelomový“ a obohacený o řadu novinek a změn k lepšímu.
S využitím údajů ze závěrečného hodnocení MgA. Martiny Drmolové a Alice Gregušové.
Zpracoval Daniel Razím
NIPOS-ARTA
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno: | |
Váš e-mail: | |
Informace: | |
Obrana proti spamu: | do této kolonky napiště slovo 'divadlo': |