DOBROVICKÝ ZÁZRAK
Město Dobrovice se nachází ve středočeském kraji asi 10 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi. I s přilehlými obcemi má 3154 obyvatel. Jeho radnice se loni rozhodla s pomocí státní dotace a úvěru zahájit opravu divadelního sálu (město dalo dohromady 12 milionů korun). Především proto, aby se zlepšily podmínky pro pořádání každoročního festivalu Pojizerské hry. Ty jsou po Jiráskově Hronovu nejstarší přehlídkou amatérských divadel v České republice. Letos se uskuteční již 57. ročník. Opravený sál bude ovšem využívat i zdejší amatérský divadelní soubor Dobrovít, pěvecký sbor Dobrovan a poslouží i jako kinosál. Tolik z tisku. A co k tomu dodají divadelníci z Dobrovic?
Bylo to v roce 1834, když kněžna Isabela požádala Dobrovičáky, aby sehráli představení Der Wirrwar. Oni si v sále na radnici postavili jeviště, z dřevěných rámů polepených papíry vyrobili kulisy a z plátna sešili a namalovali oponu. Německy ale hráli jen tuto hru a ještě jednu: Die drei Tanten. Pak už hráli jenom česky. Tak vznikl spolek Dobrovít. Ale až asi v roce 1858 si divadelní soubor vypracoval stanovy a zvolil název. Papírové kulisy však používali až do roku 1861 a k líčení měli hlavně křídu, pudr a opálený špunt. Tehdy to soubor ve městě neměl vůbec lehké. Nepřátelství úřadů vyvrcholilo roku 1868, kdy byl při představení zatčen a na 14 dní za pobuřování uvězněn režisér Barcal. Přitom soubor dělal tolik pro veřejné blaho. Tak například hráli pro chudobinec, na polévku pro školní děti, soubor přispěl na pomníky Tyla, Škroupa a Smetany. Také na opravu sokolovny. Až do roku 1904, čili celých 70 let hráli divadlo na radnici. Potom ale okres hraní na radnici zakázal.
V roce 1911 při schvalování rozpočtu rozhodlo zastupitelstvo o stavbě hotelu, tanečního sálu a divadla v Dobrovici. Stavba měla být zahájena roku 1914. Po jarních záplavách skutečně stavba začala a velmi slibně probíhala až do vyhlášení mobilizace 26. 7. 1914, kdy ihned odešlo 39 dělníků. Z celé stavby byl podle původních plánů dokončen v roce 1918 pouze hotel. Divadlo s elektrikou a provazištěm bylo dokončeno až roku 1921. Pak byly v roce 1933 pověšeny reflektory a zřízeno kino. Bohužel, původní malovaná opona shořela při požáru začátkem šedesátých let minulého století. První zvukovou aparaturu koupili členové Dobrovíta v roce 1969.
Na repertoáru souboru byly divadelní hry nejrozličnějších žánrů a v letech 1851 – 1853 sehrál Dobrovít i pět náboženských představení pod vedením kněží. V 80. letech 19. století se společně s pěveckým sborem věnoval dokonce operám. Nejúspěšnější byla Blodkova V studni a Smetanova Prodaná nevěsta. Několik velkých představení sehrál Dobrovít také s jinými ochotnickými soubory, a dokonce pod širým nebem. Tak například hra Před odchodem líčící situaci v Dobrovici v roce 1629. Účinkovalo v ní 100 herců a 20 jezdců. Autorem byl dobrovický režisér pan Havlín a hru režíroval další nadaný Dobrovičák Jaroslav Král. Dalším velikým představením byl Jan Výrava ke stému jubileu souboru a tu třetí zorganizoval boleslavský režisér Kuna v roce 1979. Bylo to Ze života hmyzu bratří Čapků a Dobrovít se výborně zhostil epizody Motýli.
Festival Pojizerské hry vznikl 16. 6. 1949 na schůzi boleslavských ochotníků. Představitelé Dobrovíta prosadili, že každý rok bude přehlídka, kde boleslavští ochotníci předvedou své úspěchy. Přehlídky se měly konat v Benátkách n. J., Mladé Boleslavi a Dobrovici. Odtud název Pojizerské hry. Ale jen Dobrovít zvládl realizaci tohoto rozhodnutí. Letos se koná již 57. ročník a dosud bylo na přehlídce uvedeno 507 divadelních her.
Z tiskových informací a materiálů poskytnutých režisérem souboru panem Janem Dytrychem napsala Pavlína Morávková