Divadelní soubor REGINA působí při Gymnáziu Břeclav a se svou třicetiletou tradicí je pravděpodobně nejstarším dosud činným studentským divadlem u nás.
Počátky REGINY spadají do roku 1970, kdy soubor založili (a následujících 21 let úspěšně vedli) manželé Jana a Bedřich Kaněrovi. Od roku 1988 se na přípravě inscenací podílí Zdeněk Miklín (absolvent 80) a v nepřehlédnutelných intermezzech 1989-99 Michal Huvar a 1991-95 Ladislav Straka (absolvent 84). V roce 1995 se do souboru vrátil - coby čerstvá posila a dnes 1/2 realizačního teamu - Martin Janků (absolvent 88). V divadelním souboru REGINA se za dobu jeho existence vystřídalo ke dvěma stovkám studentů, z nichž některé poznamenal tak hluboce a viditelně, že je lze dosud vídat na scénách renomovaných divadel českých, moravských i slezských (Radim Sasínek, Jana Štvrtecká - oba ND Brno, František Strnad - ND Moravskoslezské Ostrava ...).
Výchozími body prvních představení REGINY byly zájem o literaturu, inspirace poetikou divadel malých forem (zejména Semaforu), využití přirozené muzikálnosti členů souboru a chuť nezůstat pouze u studentské recese. Hudba, velmi často původní, je dodnes důležitou složkou představení. V druhé etapě se soubor pokoušel přejít k závažnějším výpovědím o postavení mladého člověka a k postižení jeho citové hladiny a touhy po svobodném rozletu. Soudobá dramaturgie REGINY se vyznačuje hledáním vlastních pohledů na složitou a nejednoznačnou situaci jedince ve světě - ať již inscenováním na divadle poezie dosud neuvedených autorů (české premiéry z tvorby Ernsta Jandla – 1991, Hanse Carla Artmanna – 1994, Jakuba Hrona Metánovského – 1996), nebo pokusy vyrovnat se s autory či náměty klasickými ( Mínótauros, Záhoř ). V inscenacích, které se postupně dopracovaly až k výrazné divadelní formě, jsou ověřovány nezvyklé scénické metafory, výrazové prostředky a postupy směřující k tzv.otevřenému divadlu .
Z četných vystoupení divadla REGINA stojí za zmínku vedle účastí na národních přehlídkách amatérských divadel (Wolkrův Prostějov, Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov) také prezentace na Festivalu gymnázií v Otrokovicích (1971-1994), hostování v Rakousku (1991), vystoupení na folkovém festivalu Zahrada ve Strážnici (1991) a festivalu Bohnice (1993), společné účinkování s H.C. Artmannem v Malém divadle v Českých Budějovicích (1995) , večer dvou inscenací divadla v pražské Viole (1995) a účinkování na III. setkání českých a moravských básníků Bítov ´98. V březnu 1999 se REGINĚ podařilo uskutečnit sérii vystoupení v New Yorku a ve Washingtonu s českou i anglickou verzí představení Lepší role už nedostaneme.
Pořad Písně žáků Břeclaváků natočila v roce 1973 Československá televize, z Malovaného kvítí (1975) uvedla ukázku, stejně jako Česká televize z inscenace Umanuté mlčení (1989). V roce 1998 byl odvysílán profil divadla v televizním cyklu Moravskoslezský salon