Každý má svého ty gra
Krajsk á přehlídk a dětsk ých recitátorů
Brno 10.–11. 4. 2013
Letošní krajské kolo recitační přehlídky jednotlivců, které se tradičně konalo ve Studiu dramatické výchovy Labyrint v Brně-Bohunicích (pobočka SVČ Lužánky), mělo dva průvodce. A byly to opět literární postavy. První den přehlídky, 10. dubna, kdy se předvedly 0., 1. a 2. kategorie, byla průvodkyní Matylda, známá ze stejnojmenné knihy Roalda Dahla. Druhý den provázel recitátory Tracy a jeho tygr, hrdinové knihy Williama Saroyana. Na přípravě se společně s pracovníky Labyrintu podíleli studenti ateliéru Divadlo a výchova DIFA JAMU pod vedením Evy Herzogové. Ti připravili tématické zaměření přehlídky, byli průvodci přednašečů a v neposlední řadě zajišťovali harmonický průběh celého programu. Během přestávek mezi jednotlivými bloky měli studenti nachystané různé aktivity pro recitátory. Ať už se jednalo o skládání origami či výroba tygra ve formě filcové brože.
Úvodem předvedli studenti malé etudy inspirované příběhy hrdinů z obou knih a poté následovaly rozcvičky, které recitátory uvolnily a připravily na jejich výstup. Každá kategorie měla svůj lektorský sbor, který tvořili: Petra Rychecká, Monika Jelínková, Jakub Hulák, Zuzana Jirsová, Zdeněk Šturma a Radim Šíp.
Úroveň recitátorů byla jako každý rok velmi různorodá. V přehlídce se objevilo hodně opakujících se textů, které byly většinou recitátorům vybrány a jen výjimečně si recitátoři, jak vyplynulo z diskusí, vybírali text sami.
Velmi přínosné a zajímavé byly diskuse lektorů s doprovodem recitátorů. Diskutovalo se o výběru textů, průběhu přípravy na přehlídku a také o úskalích či radostech dětského přednesu. Nutno podotknout, že o diskuse byl velký zájem a z mého pohledu byly velmi přínosné jak pro lektory, tak i pro pedagogy dětí či jejich rodiče.
Diskuse recitujících dětí vedli studenti a jejich cílem bylo podnítit recitátory ke vzájemné zpětné vazbě, diskutovat o smyslu a zásadách přednesu a také motivovat k další práci.
Lektorský sbor vyslal na celostátní přehlídku Františka Floriána (2. kategorie,J. Žáček – Hledám tátu), který zaujal přirozeným projevem. Dále Sašu Floriánovou a Natálii Mlejnkovou (3. kategorie), z nichž prvně jmenovaná zaujala porotu citlivou interpretací obtížného textu J. Skácela Uspávanka s bývalými anděly a modrým ptáčkem a druhá prostým a autentickým projevem při přednesu textu E. Schmidtové Holčička, uličnice, slečna. A nakonec postoupil Ivo Dobrovolný (4. kategorie, T. Pratchett – jak získat kočku, J. Werich – Chlap, děd, vnuk, pes a hrob), který porotu zaujal svou originalitou.
Pro všechny účastníky, jak doufám, byla přehlídka inspirací pro další práci s poezií i prózou.
Emilie Špatná, organizátorka přehlídky