http://www.slanskelisty.cz/noviny/Velvary/744.php
Malované opony divadel českých zemí – je zde i velvarská
V nakladatelství NIPOS vyšla krásná barevná publikace „Malované opony divadel českých zemí“. Tuto sbírku dokumentace opon v letech 2005-2010 realizoval a k vydání připravil Jiří Valenta. Soustředěná dokumentace je součástí Databáze českého amatérského divadla http://www.amaterskedivadlo.cz .
Publikace by nemohla být realizována bez laskavé spolupráce širokého okruhu kulturních institucí, představitelů místních samospráv, občanských sdružení a jednotlivých ochotných nadšenců.
V poděkování za spolupráci je uvedeno i naše Městské muzeum ve Velvarech. Na straně 196-197 je uvedena i Opona velvarských ochotníků z roku 1899, která půl století odpočívala v depozitáři Městského muzea. Čeká na restaurování a vystavení.
Dále je zde snímek party malířů, v čele s akademickým malířem Jožou Králem (1877-1914).
Když v posledních letech devatenáctého století divadelní spolek Tyl budoval nové jeviště, nechal si také namalovat oponu a na ní památnou horu Říp.
Publikace je k nahlédnutí v Městském muzeu ve Velvarech – p.J.Kůrková, tel.315 761 419.
Činnost spolku divadelních ochotníků popisuje dále p.Kůrková z městského muzea.
Libor Šulc
Spolek divadelních ochotníků Tyl
Devatenácté století, především jeho druhá polovina, je obdobím, v němž ve Velvarech vzniklo a rozvíjelo se mnoho spolků. Jedním z nich byl i Spolek divadelních ochotníků Tyl založený roku 1886.
Ojedinělá ochotnická představení se konala ve Velvarech už v letech 1832 a 1854, v letech 1861-1863 zde působila studentská divadelní skupina a jevištní hry uvedly občas i další spolky např. hasiči. Ale teprve divadelní spolek Tyl prokázal potřebnou životnost a obohacoval kulturní a společenský život až do 60. let 20. století.
U zrodu spolku stála skupina nadšenců v čele se soudním úředníkem Josefem Mervartem a Hynkem Vicenou, spoluhercem a pamětníkem Josefa Kajetána Tyla. Spolek pojmenovaný po průkopníkovi českého divadla důsledně plnil svůj program a všestranná a pokroková kulturní a společenská činnost, vzbuzovala stále větší zájem i ocenění veřejnosti.
Představení velvarských ochotníků byla známá v celém regionu a překvapovala nejen dramaturgickým výběrem her a počtem inscenací, ale získávala i na kvalitě a zejména po první světové válce dosahovala skutečné umělecké úrovně. Přispívala k tomu i spolupráce s hudebním a pěveckým spolkem Dalibor, jehož orchestr se často stával i orchestrem divadelním.
Od svého vzniku hráli Tyláci na několika místech např. v sále hotelu U arcivévody Štěpána na náměstí nebo v hostinci U Pilátů pod kostelem sv. Kateřiny. Tady sehráli v roce 1931 i své 200. představení: nově nastudovanou a pečlivě vypravenou hru J. K. Tyla Strakonický dudák. O rok později se ale už stěhují do nového a na třicet let i stálého působiště v moderním sále přestavěného hotelu Rolnická záložna. Své staré jeviště prodal divadelní spolek Sdružení katolické mládeže ve Velvarech a oponu odevzdal velvarskému muzeu.
Divadlo se hrálo i v době okupace našich zemí německou armádou. V roce 1940 v rámci Hudebního máje připravil spolek Tyl za vedení Josefa Hudce a ve spolupráci s velvarskými hudebními spolky koncert s bohatým programem složeným především z české hudby a písní.
V těchto letech se také rozvíjela spolupráce se školou a bylo nastudováno mnoho představení pro děti. V říjnu 1945 zahájil Tyl svou divadelní sezónu hudebně-literárním pásmem Za svobodu vlasti, které jeho autoři Miloš Bílek a Josef Hudec věnovali obětem českého odboje v letech německé okupace.
V lednu roku 1951 začala v historii spolku poslední kapitola: spolek Tyl se mění v divadelní odbor Závodního klubu Středočeských chemických závodů ve Velvarech. V roce 1957 se stal součástí Spojeného závodního klubu ROH a později působil pod hlavičkou Kulturního domu ve Velvarech. V 60. letech 20. století činnost spolku víceméně skončila.
Jitka Kůrková
Fotografie:
úvod knihy
z obsahu knihy
malíři při malování
velvarská opona
11. 02. 2011, 07:46
Libor Šulc a Jitka Kůrková