Jak to bylo s Alešovou oponou? Oldřich Šafář
Opona Příchod praotce Čecha na horu Říp byla namalována podle nevelké Alšovy kresby Karlem Maškem a Vojtěchem Bartoňkem za přímé spolupráce Mikoláše Alše výhradně pro Národopisnou výstavu v Praze a byla tam také nainstalována.
Tvořila zadní prospekt hudebního pavilonu a před ní tedy koncertovala hudební tělesa, která zpestřovala program výstavy. O této skutečnosti svědčí dochované dobové fotografie, na nichž je možno oponu zcela bez potíží identifikovat.
A její cesta do Náchoda?
Když byla provedena likvidace výstavy, byla opona na prodej. Zajímala se o ni řada měst a mezi nimi i Náchod. Naše město ale nemělo velké naděje ji získat, protože vážnějšími uchazeči byla města Tábor a Hradec Králové. Ale došlo k zajímavému zvratu. Zjistilo se, že jeviště v obou městech jsou příliš malá a že oponu by bylo třeba zmenšit nevhodným odstřižením. K tomu nedal Aleš svolení. V Náchodě naproti tomu ve Městské dvoraně, která krátce před tím (1892) byla přestavěna a zmodernizována, bylo jeviště dostatečně veliké. Opona byla proto výstavním výborem nabídnuta Spolku divadelních ochotníků v Náchodě. O jejím zakoupení bylo pak definitivně rozhodnuto na schůzi dne 18.března 1896 a ihned vyslána delegace do Prahy k dojednání definitivní ceny a k převzetí opony. V Praze ale čekalo nemilé překvapení. Oponu nalezli v ateliéru J.V.Myslbeka, kam byla z výstaviště přenesena, ale byla ve velmi špatném stavu. Vyžadovala nutnou opravu. Po jednání s likvidačním výborem výstavy bylo dohodnuto, že bude Náchodským prodána za 300 zlatých, malíři Mašek s Bartoněm provedou nutnou opravu, oponu nabalí na veliký válec a pošlou do Náchoda. Tato dohoda byla pak schválena a potvrzena ve schůzi náchodských ochotníků dne 6.dubna. Ale opona do Náchoda podle předpokladu nedošla včas. Nastaly komplikace. Malíři Mašek s Bartoněm odmítli opravu provést s poukazem na to, že nedostali od Aleše dosud zaplaceno ani za namalování opony. Věc řešil výbor výstavy a nechal nakonec opravu provést na vlastní náklad. Pak se konečně v Náchodě opony dočkali a mohli ji zavěsit na jeviště v Městské dvoraně. Před představením Vrchlického Noci na Karlštejně dne 4.října 1896 byla po slavnostním projevu ředitele spolku Jana Helligera poprvé odhalena a spuštěna.