MOHELNICE o.Šumperk
V roce 1948 vznikl při Osvětové besedě divadelní ochotnický spolek Tyl, který sehrál několik her.
V roce 1949 bylo založeno loutkové divadlo Hvězdička, které mělo asi 16 členů a vedl je Břetislav Zapletal. Divadlo bylo umístěno v sále bývalého hostince u Fiedlerů ve Smetanově ulici. Repertoár: Začarovaný les, Posvícení v Hudlicích, Pohádka o Rusálce. Činnost byla ukončena v roce 1952, když byl objekt hospody adaptován na závodní klub. Tam byl založen divadelní a loutkářský soubor KOSA. Loutkářský kroužek prožíval svůj zlatý věk pod vedením Jaroslava Olberta. První premiéra již pod názvem Maňásek se uskutečnila 28.11.1954 - Sůl nad zlato. Dne 25.4. 1957 se soubor úspěšně zúčastnil celostátní přehlídky v Opavě s představením J.Kaliba - Zlato krále Magamona.
Na činnost spolku Tyl navázal divadelní kroužek, který vedl Zdeněk Kokta, člen krajských a ústředních poradních sborů pro ochotnické divadlo. Kroužek pracoval sice nepravidelně, ale jeho inscenace měly výbornou úroveň: opereta Perle paní Serafinky, Ibsenova Strašidla. (Smyčková)
Podklady zpracoval P.Nenkovský, čerpáno ze sborníku “Mohelnice včera a dnes” z roku 1973.
Divadelní ochotnický spolek Tyl, 1952 divadelní a loutkářský soubor KOSA. Obzvláště loutkářská sekce velmi úspěšná. Iniciátor Jaroslav Olbert. Úspěšná účast na celostátní přehlídce v r. 1957. Hra: J.Kaliba: Zlato krále Magamona. Soubor pracoval pod názvem Maňásek (1954-57). Soubor dospělých při ZK MEZ Mohelnice pod vedením významného ochotnického pracovníka (člen krajských a ústředních výborů) Zdeňka Kokty pak pracoval nepravidelně, ale jeho inscenace měly výbornou úroveň: opereta Perle paní Serafinky, Ibsenova Strašidla.
Mohelnice včera a dnes, vyd. 1973 a pamětníci. (Medlík)
Z 1875 je nejstarší zpráva o tradici pochovávání basy, patrně nejvýraznějším lidovým zvykem, jehož se účastilo mnoho českých občanů v prostředí výrazně německém. Ochotníci ho pořádali v pivovaře a na Střelnici. Po 1918 se tento zvyk po několikaleté přestávce obnovil a trval v podstatě do 1991. Tentýž zvyk anebo hostování loštických bývalo v Pavlově,, Vlčicích, Jeřmani, Lechovicích, Žadlovicích. V Lošticích se pochovávalo Na růžku, U Linhartů, Na Pešti /hasiči/, V Mladči, Slavětíně, Savině, Loučce, Bouzovu, Vacetíně, Vranové Lhotě, Pěčíkově, Městečku Trnávce, Dětřichově, Křenově. Naposledy v Doubravici. /JM/
FALTÝNEK, Karel: Pochovávání basy na Lošticku. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV. odborné konference 22.-23.11.1995.Vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci v roce 1996. 8 str.
Na repertoáru DS Perly panny Serafinky, Na letním bytě, Tvrdohlavá žena, Strašidla, Veselé paničky windsorské, Inteligenti, Táňa /Arbuzov/, Černá vlajka /Pavlíček/. Instruktáže např. v Mírově. Zájezdy.
OD 1959/4, s.74 OD 1959/4, s.96.
ÚMDOČ 1924: T.j.Sokol