Jak s divadlem začínal Ondřej Benda?
Jaká byla cesta k divadlu toho či onoho divadelníka? Nás to zajímá a věříme, že i vás! A proto vám v této rubrice postupně představíme (námi či přímo vámi) vybrané herce, režiséry, vedoucí souborů i techniky z řad ochotníků a posvítíme si na jejich divadelní začátek. Pojďte společně s námi vystoupit ze své „divadelní bubliny“ a odhalit nejrůznější cesty, které přivedly k divadlu nadšence v rámci celé České republiky. Každý příběh je originál.
„Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Vždy nás ale dovede tam, kam dojít máme!“ — autor neznámý.
Pro druhý příspěvek jsme oslovili Ondřeje Bendu.
Ondřej Benda, ŠAMU Štítina, herec, režisér
Jak s divadlem začínal?
Divadlo jsem začal hrát s mými rodiči a sourozenci v roce 1989, táta se totiž rozhodl, že připraví dětské divadlo. Jednalo se o inscenaci Z pekla štěstí, kde jsem ztvárnil roli Kulihráška. Hlavní roli hrál tenkrát Honza Kaštovský, který je teď profi herec, hraje v mnoha muzikálech po celé republice. S monologem z této pohádky jsem objel mnoho recitačních soutěží. Pak byl takříkajíc divadelní klid, navázali jsme v roce 2000, kdy jsme s bráchou vytvořili několik zdařilých výstupů v programu Štítinské Mládenecké. Tehdy se jednalo o jubilejní 150. ročník této akce, mimochodem druhé nejstarší tradice v Česku. Letos nás čeká již 171. Mládenecká. Vzhledem k tomu, že se program hodně líbil, tak se lidé ve Štítině spojili kolem mého otce a přesvědčili ho, aby zrežíroval divadelní hru.
O rok později měla premiéru naše Neseriózní komedie a vznikl obnovený amatérský soubor. Další rok jsme inscenovali S tvojí dcerou ne a zvolili jsme si jméno ŠAMU, tedy Štítinská akademie múzických umění. No a pak už to šlo rychle. Vytvořili jsme krajskou postupovou přehlídku Štivadlo a každý rok jsme nazkoušeli minimálně jednu inscenaci. Mnohokrát jsme postoupili na Národní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou a byli jsme i několikrát nominovaní na Jiráskův Hronov. O ŠAMU natáčela dokument i Česká televize do pořadu Náš venkov.
Od roku 2018 jsem začal pomáhat ochotníkům z divadelního spolku DiVOch (Divadlo Vřesinských Ochotníků). Společně jsme již vytvořili tři inscenace a další právě připravujeme. Musím říci, že se mi velmi líbí jejich parta a jejich nadšení. Navíc je u každé nové inscenace vidět obrovský posun po technické i herecké stránce. DiVOch nyní prochází evolucí, kterou ŠAMU prošla před dvaceti lety, ale s tím rozdílem, že jim mohu pomáhat, aby se dříve dostali mezi nejlepší soubory v Moravskoslezské oblasti. Je to sice práce, ale také velká radost.
Rodinná tradice
Naše rodina se divadlu věnuje již několik generací. Můj otec hrál štítinské divadlo v sedmdesátých letech, ale prateta, prastrýc a prababička hráli divadlo už od dob první republiky. Moji dva synové jsou členy operního studia a hrají ve Slezském divadle Opava. Smějí se mi, že oni mají profesionální smlouvy, ale já, jako amatér, si musím stěhovat kulisy sám. Se syny jsem si i zahrál v autorském muzikálu Vašík a prasátka aneb Dvořák naruby. Je to fajn zkušenost, ale přiznám se, že zazpívat jednu píseň je pro mě horší než odehrát monodrama.
Ve zmíněném Slezském divadlem Opava jsem v mnoha operách a operetách statoval od roku 1994 po celou dobu mých středoškolských studií.
Režisérské duo Benda a Benda
Když vznikalo ŠAMU, tak jsme museli nově poskládat celý kolektiv a soubor. Ze začátku jsem já hrál a táta režíroval. Pak jsme chvíli režírovali společně, až jsem jednou tátu obsadil, takže jsme hráli oba dva a já režíroval. Musím se přiznat, že se mi nejvíce líbí, když oficiálně režíruje otec, tedy když „odmaká“ tu nejtěžší práci, vše zorganizuje a zaučí nováčky. Já si svou postavu vytvořím sám a celou hru pak doladím. Takto to u nás funguje už léta. Jeden kolega ze souboru to v televizním rozhovoru popsal: „Když režíruje pan Benda mladší, tak do toho nesmí nikdo kecat a když režíruje pan Benda starší, tak do toho nesmí nikdo kecat, kromě pana Bendy mladšího, který do toho kecá pořád.“
Ondřej Benda
Ondřej Benda je herec a režisér, mimo divadelní svět strojní inženýr, ekonom a právník. Jako kluk vyrůstal ve Štítině, nyní žije se svou rodinou ve Velkých Hošticích. Jeho domovskou divadelní scénou je ŠAMU – Štítinská akademie múzických umění, působí také v Divadle Vřesinských ochotníků a hostuje v Dětském operním studiu Slezského divadla. Předsedá Svazu českých divadelních ochotníků Moravskoslezského kraje. Tuto oblast SČDO zakládal spolu se svým tátou Václavem Bendou, Dušanem Zakopalem a Láďou Vrchovským.
Se souborem ŠAMU se od roku 2002 podílí na přípravách a realizaci Štivadla, soutěžní přehlídky venkovských souborů s postupem do Vysokého nad Jizerou. Právě tady, na Krakonošově divadelním podzimu, jsou pravidelnými hosty a účastníky. Ondřej Benda měl být v roce 2020 tajemníkem poroty KDP, přehlídka byla ovšem kvůli vládním opatřením zrušená, tuto úlohu si tedy zopakuje letos na přelomu září a října.
BENDA, Ondřej; FRYDRYCH, Lukáš. Jak s divadlem začínal Ondřej Benda? Online. Divadelník.cz 19. 5. 2021. Dostupné z: https://divadelnik.cz/jak-s-divadlem-zacinal-ondrej-benda/ [cit. 2024-08-26]