Karel Mikeš, učitel v Sudoměřicích u Bechyně,
1905 se přistěhoval do Sudoměřic a stal se učitelem na zdejší škole.
1908 založil Ochotnický kroužek, jehož byl až do 1. světové války organizátorem a režisérem.
Za 1. světové války odmlčení divadla.
1918 obnoveno nově založeným Čtenářsko-ochotnickým spolkem, u jehož založení opět stál Karel Mikeš, který se stal i jeho režisérem.
1918 - Ladislav Stroupežnický: Naši furianti - první představení, u něhož Karel Mikeš přes odpor velké části ochotníků prosadil, že se hrálo bez tancovačky.
Ze Sokolské kroniky: "Bylo po státním převratu 1918. ... Všude bylo plno ruchu, našení a chuti do práce. I v našich Sudoměřicích nastal čilý kulturní život. Dřívější kroužek divadelních ochotníků, který hrával divadlo již před světovou válkou, byl přeměněn na Čtenářsko - ochotnický spolek s novými stanovami. Byla též zřízena veřejná knihovna přístupná všemu občanstvu.
Tuto osvětovou činnost vedl místní učitel Karel Mikeš, rodák ze Sepekova, za pomoci a spolupráce několika studentů a uvědomělých občanů.
Svou činností a výchovou ve spolkovém životě stal se Čtenářsko - ochotnický spolek otcem Tělocvičné jednoty Sokol.
Na ustavující valné hromadě v neděli 9. 11. 1919 byli zvoleni: Starostou br. Václav Hofman (pošmistr), míststarostou Karel Mikeš (učitel), náčelníkem Antonín Švec (učitel), ... a další."
1920 "12. 11. rozloučila se jednota spolu s Čtenářsko - ochotnickým spolkem s br. K. Mikešem, který odešel na měšť. školu na Slovensko... ... Všichni mu přáli brzký návrat."
1921 na jaře se K. Mikeš vrátil ze Slovenska a ujal se své oblíbené divadelní práce.
1922-1924 režíroval představení Národní jednoty pošumavské.
1920 souběžně s tím už před svým odchodem na Slovensko režiroval představení Do Sokola a po svému návratu se opět k této činnosti vrátil.
Sokolské divadlo režíroval do
1932, kdy se odstěhoval na okres Praha - venkov.
Velkou zásluhou Karla Mikeše bylo sepsání Pamětní knihy, která zachytila počátek a téměř půlstoletí divadelní činnosti v Sudoměřicích.
Karel Mikeš byl bezesporu nejvýraznější postavoui ochotnického divadla a kulturního života Sudoměřic v první třetině 20. století.