KRAJSKÁ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ Cho mutov 18. 4. 2009
Popáté a naposledy se recitátoři Ústeckého kraje sjeli do Chomutova 18.4.2009, aby zde porovnali svoje interpretační schopnosti. Chomutovská přehlídka měla popáté stejný scénář, bezvadně organizačně zajištěný ze strany pořadatelů: společné zahájení s několika slavnostními proslovy v největším ze sálů bývalého jezuitského kláštera, rozchod jednotlivých kategorií do přidělených místností spolu s desetičlennou porotou, rozlosování pořadí jednotlivých soutěžících a samotnou recitační část. Poté následovala svačina pro všechny přítomné, diskuse čtyř porot s recitátory jednotlivých kategorií a nakonec ve 13.00 hodin slavnostní vyhlášení výsledků v barokním kostele svatého Ignáce s předáváním dárkových tašek a peněžních poukázek na knihy dle vlastního výběru v knihkupectví vedle kostela pro oceněné recitátory na 1., 2. a 3. místě.
Letošní přehlídky jsem se poprvé zúčastnila v roli porotce – IV.kategorie. Přes všechno dobře fungující soukolí přehlídky mi to občas zaskřípalo, takže jsem si kladla některé otázky, na něž jsem ale nenašla odpověď.
Proč všechny kategorie probíhají paralelně? Proč se alespoň nespojí např. I. a III. a II.a IV. kategorie? Vždyť v městských a okresních kolech probíhají všechny kategorie po sobě s jedinou porotou a celkový počet účastníků není o mnoho nižší. Navíc by to mělo výhodu v tom, že by se navzájem slyšely i jiné kategorie. V Chomutově byly letos počty účastníků následující: v I. kategorii 14 recitátorů, ve II. kategorii 15, ve III. kategorii 15 a ve IV. kategorii 16, tedy celkem 60 dětí.
Proč nebyl ušetřený čas věnován vzájemnému seznámení dětí, jejich rozmluvení a vyzkoušení si prostoru, jak se to na mnohých přehlídkách již po léta dělá? Byli se organizátoři za těch pět let podívat na některé jiné krajské přehlídce?
Proč nebyl ušetřený čas věnován vzájemné diskusi jednotlivých porot. Ráda bych si s ostatními porotci popovídala, abych mohla zaznamenat jejich postřehy do této zprávy. Stihla jsem si o přestávce krátce promluvit pouze se dvěma porotci II.kategorie. Co se dělo v ostatních kategoriích, kromě výsledků, nevím.
Proč jsou na této přehlídce rok co rok udílena tři místa, když se stále mluví o tom, že je to přehlídka a ne soutěž? Oslovil někdo z pořadatelů v této souvislosti Krajský úřad Ústeckého kraje a paní Věru Rousovou, která má tuto přehlídku po finanční stránce na starosti?
Tajně doufám, že si mé otázky přečte někdo z budoucích pořadatelů a bude o nich přemýšlet. I přes tyto připomínky se ale sluší organizátorům v čele s Josefem Grimlem poděkovat.
V I. kategorii získala čestné uznání Kateřina Havlová (Rumburk), třetí místo obsadil Jakub Tomáš (Litvínov), místo druhé získala Tereza Krollová (Děčín) a první příčku obsadila Barbora Štěpánková z Děčína s textem Zdeňka Svěráka Psí divadlo. Tuto kategorii hodnotily: Blanka Legnerová a Marta Kastlová.
II.kategorii ovládla dětem blízká nonsensová a humorná poezie a próza (Macourek, Žáček, Kainar, Hrubín). Pouze jednou se vyskytl zcela nevhodný text filosofující o náboženství a duši (V.Znojemský Poezie). Porota ve složení: Miloš Zelenka a Zdeněk Hejna upozornila na naučené pauzy a rozsekaný text, pochválila snahu o dynamický projev a konstatovala vysoký počet dětí s vadami řeči, poté rozhodla následovně: čestné uznání: Tereza Grubrová (Děčín) za montáž básniček Mileny Lukešové Kde dávají sloni dobrou noc, 3.místo – Petr Kutil (Žatec) za přednes Kainarova Hokejisty, postup do Trutnova si s básní Jiřího Koláře Oklamaná paní vybojovala Michaela Růžencová (Klášterec n.O.) a jako nejlepšího porota doporučila Jiřího Víznera ze Žatce za přesvědčivou interpretaci Macourkovy Želvy.
Lektorský sbor III.kategorie: Jana Plachá, Alena Vanická a Josef Griml udělil čestné uznání Ondřeji Obergruberovi (Rumburk), 3.místo Dominice Pospíšilové (Děčín). Postupová místa obsadili Karolína Nová s texty Básník v báglu I.Březinové a Nezapomeňte od Jana Kašpara z Litvínova a Michael Vinter, který přednesl Pět bobulí od D.Charmse a Pana Tralalinského od Juliana Tuwima.
Při diskusi s recitátory IV.kategorie se porota zabývala vhodností výběru textu. Objevily se zde texty nízké umělecké kvality (Herzina Šťastná hvězda), texty pod věkovou hranicí interpreta (Žáček Zabijačka v Kotěhůlkách), dívčí text v chlapecké interpretaci (Suchý Střela), monolog (Moliére Lakomec). Čestné uznání a pochvalu poroty za výběr textů získala Kateřina Šetková ze Žatce za Čmíralovu báseň Jdeme se koupat na adama a Macourkovu Kudlanku nábožnou. 3. místo obdržel Jan Tomáš, rovněž ze Žatce, a to především za temporytmicky zajímavý přednes Holé pohádky Petra Nikla. Lektorský sbor do Trutnova doporučil Vojtěcha Kroupu z Děčína, který projevil smysl pro pauzu a výstavbu textu v Žáčkově Pravdě a lži ve Stručné úvaze o mapách Miroslava Holuba. První postupové místo získala rovněž Děčíňačka Tereza Bílková a to za citlivě emotivní interpretaci moravské lidové balady Utonulá a přesvědčivý a přirozený přednes Holubovy Stručné úvahy o zabíjení kaprů. Spolu se mnou v porotě zasedli Jindřich Lenc a Ladislav Hrůza.
Jana Štrbová