1889-1988 v obci pracoval divadelní soubor, který v roce 1945 přijal název Vojan. V roce 1954 se stal souborem Vojan Osvětové besedy. Poslední hru uvedl v roce 1978.
1889 Učitelé Cabicar a Sazky ze sousedního Újezdu u Přelouče založili divadelní kroužek. Představení se konala vždy v Klamoši, Újezdě a ve Štítě (dnes část obce Klamoš.
1902 Začátky ochotnické divadelní činnosti v Klamoši jsou úzce spjaty s otevřením nové školy v roce 1902. Prvním řídícím učitelem na nové škole byl Karel Cvrček, který byl nejen vynikajícím pedagogem, ale byl to právě on, který se zasloužil o založení divadelního souboru a historické uvedení první divadelní hry na vlastní scéně v hostinci u Zimů, na provizorním jevišti postaveném na sudech.
1903 Omladina.
1908 vybudováno jeviště nové, sice rozkládací, ale technicky dokonalejší.
1927 postaveno v hostinci U Chárů nové stabilní jeviště, které sloužilo místním ochotníkům až do roku 1946, kdy ho zničil požár.
1932 V obci krátce působila divadelní skupina O. S. R. D.(Okresní sdružení republikánského dorostu?).
1941-1943 v obci působil divadelní kroužek strany Národní souručenství pod vedením režiséra Ladislava Holického.
1942 soubor Vojan začal pořádat přehlídku Měsíc divadel (celkem 26 ročníků do roku 1983).
1946 Požár zničil hostinec U Cháru, tím divadelníci přišli o zázemí. Zásluhou empatických spoluobčanů se podařilo ve velmi krátké době vybudovat hostinec nový, prostornější a jeviště modernější, krásnější. Slavnostní otevření se konalo již v srpnu 1947.
1954 V obci byla založena Osvětová beseda, soubor nadále fungoval jako dramatický odbor Vojan Osvětové besedy.
1959 jednu hru uvedl Divadelní soubor Československého svazu mládeže, patrně mladá skupina, která se osamostatnila od divadelního souboru Vojan, byť ji režíroval přední představitel a režisér Vojanu Václav Chára.
1967 se ochotníci rozhodli k přestavbě jeviště. Započala v roce 1967 a v roce 1971, díky obětavosti členů, ale také velké finanční a materiálové podpoře Okresního národního výboru v Hradci Králové a Místního národního výboru v Klamoši, zahájili činnost na jevišti, který jim mnohý soubor záviděl. Jeviště bylo 10 m hluboké, 9 m vysoké, technicky i světelně moderně vybavené s novými prostornými šatnami a nově vybudovaným příslušenstvím.
1972-1986 při Základní devítileté škole pracoval dětský divadelní soubor.
1978 soubor Vojan uvedl svou poslední hru - A. N. Ostrovskij: Pozdní láska, účast na okresní přehlídce Měsíc divadel, Klamoš 1978.
Je určitě zajímavé, že klamošská škola a klamošské divadlo mají téměř totožnou historii. První školní i divadelní zvonění zazněla shodně v roce 1902 a ta posledně rovněž shodně v druhé polovině 70. let minulého století. Asi to není náhoda, spíše důkaz toho, že místní škola nejen vychovávala a vzdělávala své žáky, ale výrazně se také podílela na rozvoji kulturního a společenského života. Školu a divadlo v Klamoši dnes připomínají pouze dva památníky - školní budova, která své historické poslání již splnila, a krásné, moderní, plně funkční jeviště, které již přes čtyřicet let čeká na své další využití, pro které je obětaví občané obce před více než půlstoletím s nevídaným elánem a láskou vybudovali.