http://www.npu-cb.eu/aktuality/uzemni-odborne-pracoviste/?more=395#news395
Restaurování opony "Kde domov můj" divadelního spolku Šumavan z Bavorova
Okres: Strakonice
Investor: Obecní úřad Bavorov, KÚ Jihočeského kraje
Restaurátor: ak. mal Jiří Mašek, ak.mal. Tomáš Skořepa
V průběhu r. 2013 došlo v oblasti restaurování k zajímavé akci – k obnově historické divadelní opony. V minulosti již byla restaurována divadelní opona s námětem „Oldřich a Božena“ z Radomyšle (okr. Strakonice) a v současné době třetím rokem probíhá restaurování divadelní opony „Pohled na Netolice od jihozápadu“ z Netolic. Restaurování historických divadelních opon ochotnických spolků, datováno převážně z dob národního obrození či první republiky, jsou ojedinělé, přesto mají smysl a iniciátoři – obce, města, divadelníci i krajský úřad přispějí jak k záchraně památky regionálního a kulturního významu, tak k „oprášení“ dokladu národnostní hrdosti a připomenutí tradice a historie našich dějin či obce.
Divadelní oponu vytvořil v r. 1895 pro divadelní ochotnický spolek Šumavan z Bavorova malíř Josef Jakší. Spolek byl založen schvalovacími listinami již v r. 1876. Jeho činnost přetrvala až do 50. let 20. století.
Samotný autor Josef Jakší (1874-1908) byl rodákem z Bavorova. Absolvoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde vyučoval prof. F. Ženíšek a malíř J. Schikaneder. Později vystudoval AVU. Převážně byl figurista – maloval lid jihočeského venkova, nevyhýbal se ani námětům náboženským, vlasteneckým a historickým. Předlohou pro bavorskou oponu „Kde domov můj“ byla litografie „Domov“ od Josefa Mánesa. Ten tuto grafiku vyhotovil v r. 1854 jako prémii pro „Jednotu umělců výtvarných“. Malba v ploše postranních medailonů a ve vertikálních pruzích opony je rovněž převzatý námět od Josefa Mánesa – z kalendářní desky Pražského orloje (z r. 1865,dnes je na orloji kopie).
Stručný popis:
Střed obrazu vyplňuje námět symbolizující harmonii dvou „protikladů „ – vpravo oráč, nalevo na koni sedící dívka s houslemi. Po stranách vertikální pásy s malbou zemědělského nářadí a medailonů s motivy práce ve čtyřech ročních období. Nad obrazem znak Bavorova – červená růže Vítkovců ve stříbrném poli a pod obrazem nápis „Kde domov můj“. Rozměr opony : 405 x 245 cm, technika klihové malby.
Stav opony:
Plátno bylo lokálně mechanicky poškozené trhlinami a zvlněné. Malba byla celoplošně zaprášená, lokálně s většími nánosy prachu, špíny a plísně. Místy se nacházely plochy s rozsáhlejší ztrátou barevné vrstvy, vydrolením a krakeláží.
Restaurování:
Nutno říci, že ze strany zadavatele Města Bavorova byly pro práci vytvořeny ideální podmínky. Mimo jiné bylo restaurátorům umožněno pracovat, i vzhledem k rozměrům opony, přímo na místě ve městě, a to v prostoru kulturního zařízení. Na druhou stranu předvedli restaurátoři mravenčí práci, spočívající v celkové stabilizaci podložky, konzervaci a desinfekci podkladových vrstev, čištění, revizi předcházejících nevhodných laických zásahů (záplaty), scelení trhlin. Scelení malby bylo provedeno napodobivou retuší. Důležitá byla také revize závěsného systému v podobě zátěžové tyče ve spodní partii a tyče v horní části opony. Zařízení na rolování opony nebylo obnoveno, nezachovalo se.
Bylo dohodnuto, že zrestaurovaná opona bude zavěšena v prostoru kulturního zařízení v Bavorově a pro zájemce bude k dispozici k prohlédnutí.
Autorka příspěvku: Mgr. Dagmar Geršlová
10. 1. 2014